Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért kell órát állítani?

Miért kell órát állítani?

Figyelt kérdés
Mi az elv? Hogy keletkezik megtakarítás és mi a mértéke?
2013. okt. 26. 19:57
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
42%

A francnak sirtok hogy óraátáállítás meg satöbbi :D


Én imádom a téli időszámítást. Sokkal hangulatosabb,hogy reggel teljesen sötét van és nem böki az idióta napfény ki a szememet, könnyebben felébredek és a kedvem is jobb.

Este pedig hamarabb lesz sötét az igaz, de ennek is megvannak az előnyei :D Sokkal jobban szeretem mint azt amikor még fél tizkor is világos van..


ÉS különben is a téli az eredeti. Ha sírtok akkor a nyári átállításnál tessék majd sírni ne most.

2013. okt. 26. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim válasza:
Jól beszélsz haver! Én is imádom a telet!
2013. okt. 27. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Nagyon hasznos dolog volt ez a 80-as, 90-es években, és még most is az, de relatíve egyre kevesebb a haszna,

mert az áramfogyasztás nő, a világítás része pedig csökken az energia takarékosabb izzók miatt.

2013. okt. 27. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim válasza:

Megkerestem:


Az ötlet eredete


A nyári időszámítás bevezetését az amerikai Benjamin Franklin vetette fel 1784-ben, de csak 1916-ban vezették be először Amerikában: a helyi időt egy órával előre állították az adott időzóna idejéhez képest. A nyári időszámítás elnevezés onnan ered, hogy ez az időszak, legalábbis az északi féltekén, nagyrészt a nyárra esik. A nyári időszámítás rendszere Magyarországon is működött 1916-tól 1957-ig, hosszabb-rövidebb kihagyásokkal.

Az 1973-as kőolajválság után a nyugati világ országai újra elővették az óraállítás ötletét, hogy a vállalatok és a háztartások számára egy óra világosságot nyerjenek, s ezzel energiát takarítsanak meg. A nyári időszámítást elsőként Franciaországban vezették be 1976-ban, majd a példát számos európai ország követte.

Az óraátállítási módszer azon alapul, hogy a tavaszi és őszi napéjegyenlőség - idén március 20. és szeptember 22. - között a nappalok hosszabbak, mint az éjszakák. Amennyiben a nap által sugárzott "ingyenes" fény nagyjából egybe esik a lakosság ébrenlétével, kevesebb lehet a világításra elhasznált villamos energia mennyisége.

Magyarországon a nyári időszámítást 1980. április 6-án, villamosenergia-megtakarítási célból vezették be újra, s az órákat szeptember végén igazították vissza. 1996-ban egy kormányrendelet az Európai Unió tagállamaiban érvényes rendszerhez igazította a magyar gyakorlatot, így a nyári időszámítás március utolsó vasárnapján, közép-európai idő szerint 2.00 órakor kezdődik és október utolsó vasárnapján 3.00 órakor végződik. (A módosításra a nemzetközi utazási menetrendek harmonizációja miatt is szükség volt.)

A nyári-téli időszámítás és az energiatakarékosság közötti összefüggést az utóbbi időben egyre többen vitatják. Arra hivatkoznak, hogy napjainkban sokkal rugalmasabb a közvilágítás rendszere, megváltoztak a fogyasztási szokások, az emberek többet néznek tévét és elterjedtek a légkondicionáló berendezések is, - mindez megváltoztatja a korábban még jelentős megtakarítással járó nyári időszámítás előnyeinek s hátrányainak egyenlegét. Ellenérvként hozzák fel azt is, hogy az átállás hatással van az emberek bioritmusára, közérzetére, a statisztikák szerint az óraátállítást követő napokban nő a közlekedési balesetek száma.

A MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. 2013-as jelentése szerint az óraátállítással megközelítőleg az ország egy napi fogyasztásának megfelelő villamos energia spórolható meg, s emellett a környezet számára is hasznos, ha kevesebb energiát fogyasztunk.

A vasárnap életbe lépő téli időszámítás Európában 2014. március 30-ig tart. Az Egyesült Államokban és Kanadában egy héttel később, november 3-án állítják át az órákat, s ott a nyári időszámítás 2014. március 9-én kezdődik.

2013. okt. 27. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
2013. okt. 28. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Az óraállítás körüli vita valójában a "pacsirták", és "baglyok" vitája. ( E két madár a különböző életciklusú embereket jelenti.)

Most, december közepén nézem az ünnepi fényeket.

No, "pacsirták" most pazaroljátok el azt az energiát, amit a nyáron állítólag megtakarítottunk!

Lehet piros-pacsit nyomni, ez akkor is így van.

2013. dec. 17. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!