1. Mi az oka annak, hogy a színtelen nemesgázok zárt térben, csökkentett nyomáson elektromos feszültség hatására színessé válnak? 2. Miért kedvezőbb a búvárok palackjában a hélium-oxigén keverék a nitrogén-oxigén keveréknél?
Figyelt kérdés
Előre is köszi!2013. okt. 13. 11:01
1/4 anonim válasza:
Ez a kérdés több hasznos választ kapna a Tudományok kategóriában...
(Ha esetleg áthelyezik, és valaki belém akarna kötni, eredetileg az Egyéb kérdések/Egyéb kérdések-ban volt)
2/4 anonim válasza:
Az elsőt nem tudom pontosan megválaszolni, de szerintem az atomok az elektromos áram hatására gerjesztetté válnak, és fotonokat bocsátanak ki.
A másodikra viszont igen, a nitrogén magas nyomás hatására oldódik a vérben, és amikor csökken a nyomás (feljön a búvár a felszínre) ezek gázbuborékok formájában kiválnak, és a kapillárisokba kerülve nem tesznek jót a szervezetnek. (Akár halálhoz is vezethet - ez a keszonbetegség)
Ezzel szemben a hélium még magas nyomáson sem oldódik a vérben.
3/4 anonim válasza:
Ha csökkentett nyomású nemesgázt tartalmazó zárt cső két végére nagy elektromos feszültséget kapcsolnak, akkor a cső egyik végéből a másik felé áramló elektronok nemesgázatomokkal ütköznek, melynek következtében 1-1 elektronja gerjesztett állapotba kerül. Amikor ezek az elektronok visszakerülnek eredeti pályájukra az energiatöbbletet fény formájában sugározzák ki.
4/4 A kérdező kommentje:
Mindkettőtöknek köszi!!
2013. okt. 13. 15:45
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!