Hol végeznek olyan kísérleteket hogy mi történik akkor ha egy részecske és annak antirészecskéje találkozik? (nem csak a bum meg figyelése hanem hogy milyen anyagok keletkeznek utána)
Az ismert világ anyagból van. Az univerzumban a legtöbb stabil antianyag a CERN-ben van, illetve ha léteznek hozzánk hasonló technikai civilizációk, akkor náluk. Az antianyagot elő kell állítani, ami nem egyszerű feladat.
> Ezeknek a kísérleteknek van valamilyen megnevezése?
Nem tudom mire gondolsz. A jelenséget szép idegen szóval annihilációnak hívják, amit talán megsemmisülésnek lehetne fordítani.
> hanem hogy milyen anyagok keletkeznek utána
Foton keletkezik semmi más. Egy részecske és antirészecske találkozása során mindkét részecske megsemmisül. A tömegüknek megfelelő energiájú – E=m*c^2 – fotonok keletkeznek.
"Foton keletkezik semmi más. Egy részecske és antirészecske találkozása során mindkét részecske megsemmisül. A tömegüknek megfelelő energiájú – E=m*c^2 – fotonok keletkeznek."
Fotonokból hogyan lesz anyag? Mitől függ hogy lesz-e belőle anyag vagy sem?
> Fotonokból hogyan lesz anyag?
Egyrészt ehhez tisztázni kellene, hogy mit jelent az, hogy „anyag”. Ez klasszikus fizikában relatíve egyszerű kérdés, van anyag és van mező.
A foton azért bajos egy kicsit, mert pont egy kölcsönhatás közvetítő részecskéje. Mint ahogy minden elemi részecske, ez is kettős természetű. Tehát ebből a szempontból anyag. Viszont van olyan speciális tulajdonsága, ami miatt kilóg egy kicsit a sorból. Pl. nincs nyugalmi tömege.
A „fotonból hogyan lesz anyag?” kérdést egyelőre így nem tudom értelmezni.
Ha jól látom nem igazán ismered a kvantummechanikát. (Én sem túl mélyen amúgy.) Egészen máshogy működik, mint amit mi hétköznap a makrovilágban megtapasztalunk. Maximum analógiákat tudunk hozni, de általában ezek kettősek, tehát két teljesen eltérő analógia írja le a tényleges állapotot. A fonton részecske természetű is, és hullám természetű is egyben. Nem az van, hogy hol ilyen, hol olyan, hanem egyszerre a kettő. Ott a kétrés kísérlet, amit elképzelni nem lehet, maximum megérteni valamennyire, számolni vele, elfogadni, hogy ez így működik.
Mindenesetre a hétköznapi életben ritkán találkozunk olyannal, hogy egy alma és egy krumpli összeütközik, és két paradicsom lesz belőle. Egy másik szemléltetés talán jobban megvilágítja a dolgot. Ha két derékszögű, egyenlő oldalú háromszög találkozik, akkor azok egyesülnek egy négyzetté. Vagy lehet, hogy egyesülnek egy egyenlő oldalú háromszöggé. Vannak bizonyos összefüggések, amelyek fennállnak a kiinduló és végállapot között, pl. a szögek számának alakulása, stb…
Ugyanez van az anyag és antianyag találkozása esetén is. A különböző tulajdonságaik összegződnek, ezek megmaradnak. Pl. egy pozitron és egy elektron esetén az együttes töltésünk semleges, tehát semlegesnek kell lennie a végállapotnak. A két ütköző részecskét rendszerben elképzelve nincs lendülete. A tömegközéppontjukhoz viszonyítva nincs lendület. Viszont a fotonnak van lendülete, így minimálisan két fotonnak kell keletkeznie az annihiláció során. Az elektronnak és a pozitronnak is van tömege. A fotonnak ugyan nincs nyugalmi tömege, viszont fotonként van energiája E=hν. Tehát az energiamérlege is megvan a folyamatnak.
Egy pozitron és egy elektron találkozásából két foton keletkezik. Ez nem függ semmitől, ez minden esetben így van.
A kérdés arra irányult hogy milyen feltételekkel kell rendelkeznie a két fotonnak hogy anyag lehessen belőle.
(A napból érkező fényből tudtommal nem lesz anyag vagy ha lesz csak rövid ideig)
pl.: befolyásolja-e az anyag keletkezést bármilyen módon is az hogy hogyan találkoznak a fotonok?(nem hiszem hogy lényeges lenne ez de azért meg kérdem biztos ami biztos)
a fotonok együttes energiája meg egyezik a keletkező részecske és antirészecske együttes tömegével?
Milyen feltételeknek kell teljesülniük hozzá?
virtuális részecskék is létrejöhetnek így?
ha igen azoknak mik az ilyen feltételeik?
"A fotonok általában nem hatnak kölcsön egymással (simán átmennek egymáson), de elég nagy energián már megfigyeltek kölcsönhatásokat.
Valahogy az ősrobbanás után is meg kellett oldaniuk a dolgot, hiszen kezdetben csak energia létezett, anyag még sehol se volt.
"
Ezt a választ kaptam egy másik kérdésemre.
Akkor most fotonokból keletkezhet anyag vagy nem? és akkor másmilyen anyagok is?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!