Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hol végeznek olyan kísérleteke...

Hol végeznek olyan kísérleteket hogy mi történik akkor ha egy részecske és annak antirészecskéje találkozik? (nem csak a bum meg figyelése hanem hogy milyen anyagok keletkeznek utána)

Figyelt kérdés
Ezeknek a kísérleteknek van valamilyen megnevezése?

2013. okt. 9. 21:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Asszem Svájcban a CERN-ben
2013. okt. 10. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 2xSü ***** válasza:
100%

Az ismert világ anyagból van. Az univerzumban a legtöbb stabil antianyag a CERN-ben van, illetve ha léteznek hozzánk hasonló technikai civilizációk, akkor náluk. Az antianyagot elő kell állítani, ami nem egyszerű feladat.


> Ezeknek a kísérleteknek van valamilyen megnevezése?


Nem tudom mire gondolsz. A jelenséget szép idegen szóval annihilációnak hívják, amit talán megsemmisülésnek lehetne fordítani.


> hanem hogy milyen anyagok keletkeznek utána


Foton keletkezik semmi más. Egy részecske és antirészecske találkozása során mindkét részecske megsemmisül. A tömegüknek megfelelő energiájú – E=m*c^2 – fotonok keletkeznek.

2013. okt. 10. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Előzőhöz talán még annyit, hogy antirészecske keletkezik a természetben is bőven, de az univerzum olyan nagy, hogy a véletlenszerűen és ahhoz képest ritkán keletkező ilyen jelenségek megfigyelése nem gazdaságos és hosszú idei tartó várakozás. Egyszerűbb (jó nagy költséggel, de legalább megbízhatóan) előállítani.
2013. okt. 10. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

"Foton keletkezik semmi más. Egy részecske és antirészecske találkozása során mindkét részecske megsemmisül. A tömegüknek megfelelő energiájú – E=m*c^2 – fotonok keletkeznek."


Fotonokból hogyan lesz anyag? Mitől függ hogy lesz-e belőle anyag vagy sem?

2013. okt. 10. 17:54
 5/11 2xSü ***** válasza:

> Fotonokból hogyan lesz anyag?


Egyrészt ehhez tisztázni kellene, hogy mit jelent az, hogy „anyag”. Ez klasszikus fizikában relatíve egyszerű kérdés, van anyag és van mező.


A foton azért bajos egy kicsit, mert pont egy kölcsönhatás közvetítő részecskéje. Mint ahogy minden elemi részecske, ez is kettős természetű. Tehát ebből a szempontból anyag. Viszont van olyan speciális tulajdonsága, ami miatt kilóg egy kicsit a sorból. Pl. nincs nyugalmi tömege.


A „fotonból hogyan lesz anyag?” kérdést egyelőre így nem tudom értelmezni.


Ha jól látom nem igazán ismered a kvantummechanikát. (Én sem túl mélyen amúgy.) Egészen máshogy működik, mint amit mi hétköznap a makrovilágban megtapasztalunk. Maximum analógiákat tudunk hozni, de általában ezek kettősek, tehát két teljesen eltérő analógia írja le a tényleges állapotot. A fonton részecske természetű is, és hullám természetű is egyben. Nem az van, hogy hol ilyen, hol olyan, hanem egyszerre a kettő. Ott a kétrés kísérlet, amit elképzelni nem lehet, maximum megérteni valamennyire, számolni vele, elfogadni, hogy ez így működik.


Mindenesetre a hétköznapi életben ritkán találkozunk olyannal, hogy egy alma és egy krumpli összeütközik, és két paradicsom lesz belőle. Egy másik szemléltetés talán jobban megvilágítja a dolgot. Ha két derékszögű, egyenlő oldalú háromszög találkozik, akkor azok egyesülnek egy négyzetté. Vagy lehet, hogy egyesülnek egy egyenlő oldalú háromszöggé. Vannak bizonyos összefüggések, amelyek fennállnak a kiinduló és végállapot között, pl. a szögek számának alakulása, stb…


Ugyanez van az anyag és antianyag találkozása esetén is. A különböző tulajdonságaik összegződnek, ezek megmaradnak. Pl. egy pozitron és egy elektron esetén az együttes töltésünk semleges, tehát semlegesnek kell lennie a végállapotnak. A két ütköző részecskét rendszerben elképzelve nincs lendülete. A tömegközéppontjukhoz viszonyítva nincs lendület. Viszont a fotonnak van lendülete, így minimálisan két fotonnak kell keletkeznie az annihiláció során. Az elektronnak és a pozitronnak is van tömege. A fotonnak ugyan nincs nyugalmi tömege, viszont fotonként van energiája E=hν. Tehát az energiamérlege is megvan a folyamatnak.


Egy pozitron és egy elektron találkozásából két foton keletkezik. Ez nem függ semmitől, ez minden esetben így van.

2013. okt. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

A kérdés arra irányult hogy milyen feltételekkel kell rendelkeznie a két fotonnak hogy anyag lehessen belőle.

(A napból érkező fényből tudtommal nem lesz anyag vagy ha lesz csak rövid ideig)


pl.: befolyásolja-e az anyag keletkezést bármilyen módon is az hogy hogyan találkoznak a fotonok?(nem hiszem hogy lényeges lenne ez de azért meg kérdem biztos ami biztos)

a fotonok együttes energiája meg egyezik a keletkező részecske és antirészecske együttes tömegével?


Milyen feltételeknek kell teljesülniük hozzá?

2013. okt. 10. 18:51
 7/11 A kérdező kommentje:

virtuális részecskék is létrejöhetnek így?

ha igen azoknak mik az ilyen feltételeik?

2013. okt. 10. 19:03
 8/11 2xSü ***** válasza:
Kezdem érteni mire gondolsz. Az annihiláció fordított lejátszására. Tudtommal a fotonok nem lépnek egymással kölcsönhatásba. Egy pozitronból és egy elektronból két foton lesz, de két fotonból soha nem lesz pozitron és elektron.
2013. okt. 10. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Miért nem és akkor hogyan keletkezhet anyag?
2013. okt. 10. 21:38
 10/11 A kérdező kommentje:

"A fotonok általában nem hatnak kölcsön egymással (simán átmennek egymáson), de elég nagy energián már megfigyeltek kölcsönhatásokat.

Valahogy az ősrobbanás után is meg kellett oldaniuk a dolgot, hiszen kezdetben csak energia létezett, anyag még sehol se volt.

"


Ezt a választ kaptam egy másik kérdésemre.


Akkor most fotonokból keletkezhet anyag vagy nem? és akkor másmilyen anyagok is?

2013. okt. 11. 17:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!