Ha ráfújunk a tűzre miért kap lángra, ha széndioxidot fújunk ki?
Mert nem szén-dioxidot fújunk ki.
A kilélegzett levegő kb 16%-a oxigén, ami azt jelenti, hogy alig 5%-át használod el a levegő oxigéntartalmának belélegzéskor, tehát hírből sem jelentős különbség. Sőt, a tűzbe fújva jelentős különbséget idézel elő, hiszen befújsz rengeteg oxigént az égéstérbe.
Mert nem széndioxidot fújunk ki. Legalábbis nagyrészt nem azt. A kilélegzett levegő 78 százaléka nitrogén (mint a belégzetté), 14-16 százaléka oxigén és „csak” 4-5 százaléka széndioxid.
Az egyik része a dolognak ez. A másik az, hogy a parázs csak tűz szépen termeli a széndioxidot, meg egyéb finomságokat. Ugye ez ott van a tűz felett. Mikor ráfújsz nem csak oxigént fújsz oda, hanem ezzel elfújod a tűz felől a széndioxidot, szénmonoxidot, stb…
A másik oldala a dolognak, hogy lehet, hogy te egy csökkentett oxigéntartalmú levegőt fújsz ki – bár mint írták, oxigén abban is nagyon sok van –, de ezzel egy légáramlatot indítasz el, ami nyomáscsökkenést jelent, így kívülről levegőt húz be a légáramlatba. Mire odaért a tűzhöz, a kifújt levegőnél nagyobb lesz az oxigéntartalma.
Látom, Sir Butcherrel egy húron pendülünk… Azért remélem, nem haragszik meg, ha egy kis pontosítást fűzök a hozzászólásához:
A belélegzett ÖSSZES LEVEGŐ 5 százalékát használod el, a belélegzett OXIGÉNNEK pedig 30 százalékát (ugye 1-15/21).
Meg még egy érv eszembe jutott: amikor ráfújsz a tűzre, akkor nem csak a tüdődből megy oda oxigén, hanem az áramlás a levegő környezetéből is oda viszi, így ezért is oxigénben dúsabb lesz az égéstér. (Ami számít, ahogy Sir Butcher is írta.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!