Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nemrég láttam egy Csernobilról...

Nemrég láttam egy Csernobilról szóló dokumentumfilmet. Valaki elmagyarázná nekem érthetően, mit jelent az, hogy pozitív üregtényező?

Figyelt kérdés
2013. szept. 26. 22:35
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Google wiki találat magyarul, a csernobili atomkatasztrófa szócikben: "A reaktorban igen magas volt a pozitív üregtényező. Ez azt jelenti, hogy ha a reaktor hűtővizében gőzbuborékok keletkeznek, a láncreakció felgyorsul, és ha nem avatkoznak közbe, szabályozhatatlanná válik. Ami még rosszabb, alacsony teljesítménynél ezt nem ellensúlyozták más tényezők, ami a reaktort instabillá és veszélyessé tette. Hogy a reaktor alacsony teljesítmény mellett veszélyesebb, ellentmondott a logikus következtetéseknek és az üzemeltetők nem tudtak róla."


[link]

2013. szept. 26. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ: én ott vagyok elakadva, hogy miért gyorsul fel a reakció a gőzbuborékoktól?
2013. szept. 26. 23:21
 3/8 anonim ***** válasza:
Kattintsd át angolra, ott azt is írják. Gondolom a buborékosodás hőt termel, vagy valami, kevesebb sugárzást tud elnyelni, hasonlók.
2013. szept. 26. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A víz moderátorként van jelen. Ha gőz van a helyén, ott nincs moderáció.
2013. okt. 2. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

#4-nél a pont. Kicsit bővebben: az RBMK reaktorok grafitmoderátorosak és vízhűtésesek. Ez azt jelenti, hogy a fűtőanyagot tartalmazó kazetták között grafittömbök és víz van. A helyzet viszont az, hogy mindkettő lassítja a neutronokat, tehát ha bármelyik sűrűsége csökken (ugye a gőz is víz, csak nem olyan szorosan vannak egymás mellett a vízmolekulák, mint a cseppfolyós vízben), akkor - egy bizonyos határig - a hasítóképes neutronok száma megnő. Így lehet az, hogy ahol nem volt cseppfolyós víz (mert elforrt, vagy mert éppen forrt), de grafit igen, a láncreakció felgyorsult. Ráadásul egy ilyen helyzetben nem látható át, hogy hol mekkora a sokszorozási tényező (tehát mit csinál a láncreakció) és nem is szabályozható kellő precizitással az egész franc.

Egyébként erre akár még gondolhatott volna atomfizikus, ha épp lett volna az erőműben akkor. (Úgy tudom, nem volt. Mérnökök és operátorok voltak csak.) Azonban volt még két csúnya problémája a reaktornak, ezt inkább ide másolom:

"A fiatal villamosmérnökök elsősorban a szivattyúk villamos energiaellátására ügyeltek. Nem vették figyelembe a John Archibald Wheeler és Wigner Jenő által már az 1940-es években Hanfordban felismert veszélyt: az alacsony teljesítményű reaktorüzemeltetés során bekövetkező xenon-mérgezés instabillá teszi a reaktort. Így érkezett el a szombati nap, a görögkeleti naptár szerint nagyszombat. Húsvétra a szakértők is, a döntéshozók is hétvégi házaikba utaztak. (A legtöbb üzemzavar hétvégi hajnalokon szokott bekövetkezni.) A csernobili négyes reaktorban a felszaporodott reaktorméreg miatt a szabályzat szerint megengedettnél jóval nagyobb mértékben kiemelték a legtöbb szabályozó rudat. Az RBMK reaktorok tervezési hibája miatt a szabályozó rudak alsó és felső szakasza grafittartalmú. A szabályzat szerint álló reaktorban a szabályozórúd D helyzetben van. Üzem közben a C helyzetet foglalja el, amikor is a neutronelnyelő bóracél helyett grafit helyezkedik el az aktív zónában. Most azonban a felszaporodott reaktormérgek miatt az automatika a nem megengedett A magasságig emelte ki a szabályozó rudakat. Így a reaktorzónában a szabályozórúd helyét grafit helyett víz foglalta el. Ha ebben az állapotban a teljesítmény csökkentése céljából a rudakat beljebb tolják, a neutronokat gyengén nyelő víz helyét a neutronokat egyáltalán nem fogyasztó grafit foglalja el, tehát átmenetileg a teljesítmény növekedése következik be, amit Ignalinában már korábban tapasztaltak. Erről azonban a reaktoroperátorok nem voltak tájékoztatva, ezért úgy döntöttek, nem veszik figyelembe a szabályozó rudak kihúzásának mértékét korlátozó szabályzatot."

Forrás: [link]

2013. okt. 29. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Hopp, most látom, pontatlanságot írtam: a víz nem csak moderál (lassítja a neutronokat), hanem egy keveset el is nyel belőlük. A grafit nem. Ez a pozitív üregtényező oka grafitmoderátoros-vízhűtéses reaktoroknál.
2013. okt. 29. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, így most már világos.
2013. okt. 30. 10:17
 8/8 anonim ***** válasza:
Én is láttam egy dokumentumfilm féleséget,a sugárzást mérték,hogy hol mekkora az élővilágot vizsgálták,a farkasokat,halakat a vizet,volt ott egy idős házaspár is akiket kimenekítettek de a katasztrófa után pár nappal visszatértek és azóta is ott élnek a veszélyes zóna határánál. Az volt a legfélelmetesebb,hogy ugye hullanak a levelek és a radioaktív talaj miatt nem bomlanak le a levelek és azok is radioaktívak és rengeteg levél van abban az erdőben amit Vörös erdőnek hívnak mert a robbanás miatt elszíneződtek az erdőben a fák vöröses színűek ezért hívják azt az erdőt Vörös erdőnek. A legeslegfélelmetesebb az,hogy ebben az erdőben ugye rengeteg a lehullt levél ami radioaktív és bármelyik pillanatban keletkezhet ott egy erdőtűz aminek következtében ezek a radioaktív anyagok a füst által a levegőbe kerülnek és ezáltal az egész bolygó légköre veszélybe kerül.
2017. okt. 28. 04:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!