Elmagyarázná valaki érthetően hogy hogyan húzódnak össze az izmok? Hogy mi játszódik le a sejtben? és hogy mozgáskor pontosan hol is keletkeznek elektromos kisülések.
Az izomban a mozgáshoz szükséges két fő fehérje az aktin és a miozin. Ezek hosszú, láncszerű fehérjék, egymás mellett helyezkednek el.
A miozin a "fejével" képes az aktinhoz kapcsolódni, majd ATP hidrolízisével (ez a szervezet energiahordozó molekulája) elmozdulni amellett. Az izom-összehúzódás során számos ilyen lépés bekövetkezik, közben pedig a fehérjeláncok elmozdulnak egymás mellett, és az izom megrövidül. Nyugalmi állapotban egy tropomiozin nevű fehérje (ami egy másik fehérjéhez, a troponinhoz kötődik) megakadályozza, hogy a miozin az aktinhoz kötődjön (elfedi a kötőhelyet).
Az izmok működését idegek szabályozzák. Az ideg és az izom közötti kapcsolatot a motoros véglemez jelenti. Ha az idegen ingerület érkezik, a véglemezben egy neurotranszmitter, acetil-kolin szabadul fel. Ez akciós potenciált vált ki az izomrostokban, ami végül kalciumion beáramlásához vezet a rostokba. A kalciumion a troponinhoz kötődik, ami elmozdítja a tropomiozint, így az már nem fedi el az aktinon a kötőhelyeket. A miozin az aktinhoz kötődik, és megindul a fehérjék elmozdulása egymás mellet, azaz az izom-összehúzódás.
Ha nem keletkeznek újabb akciós potenciálok az izomroston, akkor a sejtben található mechanizmusok (pl. ionpumpák) csökkenteni fogják a plazma kalciumion koncentrációját, és az összehúzódás megszűnik.
Bár az izmok aktiválása és működése során elektromos áram keletkezik, kisülések (én úgy tudom) nincsenek. Hacsak nem susogós nadrágban szaladgálsz, és az statikusan feltöltődik. :P
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!