Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan működik a tőzsde? Mi...

Hogyan működik a tőzsde? Mi alapján mozog egy részvény értéke? Miért jó egy cégnek részvényt kibocsájtani? Mi alapján változik pl. a forint értéke? Ki és hogyan dönti el hogy mennyi új pénzt nyomtassanak?

Figyelt kérdés
pénzügy

2013. szept. 4. 23:56
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez inkább egyetemi kérdés.


"Miért jó egy cégnek részvényt kibocsájtani?"

Gondolj bele, hogy csinálsz egy céget és egész nagyra nő. Teremtettél egy értéket a "semmiből"=sok munkával stb.

Amint a céged nagyra nőtt lesz egy értéke. Teljesen logikus megoldás, hogy ha hamar fejlődni szeretnél, fogod és virtuálisan eladod a céget a meghatározott értékén vagyis "megduplázod" a céged értékét egy részvénykibocsájtással és a befektetők pénzéért cserébe kapnak egy szeletet a cégből. Hiszen az eszközpark, a márkanév, az épület stb. megvan viszont virtuálisan eladtad egy csomó embernek akik fantáziát látnak benne így már a cég értéke ott lesz pénzben amiből fejleszteni és növekedni tudsz.


"Mi alapján mozog egy részvény értéke?"

Leginkább a teljesítménytől, negyedéves teljesítmények, cégértékelések, pletykák, pl. kijön az új iPhone 9 és akkor mindenki aki telefont készül venni, kivár hogy megvegye azt, ezáltal már előre felmegy a részvény ára. De lehet az időjárástól is felmehet a részvény ára ha mezőgazdasági cég, vagy esernyőgyártó és sokat esik az eső :)

Most pl. bejelentette a Microsoft vezére, hogy lelép, Steve Ballmer, és rögtön megugrott az árfolyam. Cége válogatja, milyen profil, ezer összetevője lehet ennek és ezek akár külön-külön akár együttesen is mozgathatják egy cég értékét, részvény árfolyamát.

Vagy Steve Jobs halála. Vagy szíriai háború lehetősége, ami aktuális. Gyakorlatilag bármi befolyásolhatja egy cég részvényének értékét, ami közvetlen vagy közvetett módon kapcsolatban van vele.


"Mi alapján változik pl. a forint értéke?"

Van-e rá külföldön kereslet vagy nincs. Legalább is azt hiszem.

Van az indexnek szájbarágó rovata, azokban sok minden korrektül, érthetően le van írva, akár gazdasági dolgokról is, hogy mi is megértsük.


"Ki és hogyan dönti el hogy mennyi új pénzt nyomtassanak?"


Hát ez érdekes dolog. Ezt én sem értem. Mert nap mint nap keletkezik érték a világban, akár termelésből vagy szolgáltatásból és annak nyilván kéne legyen pénzbeli ellentéte. Na most, hogy ezt hogy lehet szabályozni, hogy mennyi érték van a világon és annyi pénz is legyen ez jó kérdés. Szerintem sehogy. Lásd hogyan keletkezik a pénz a bankoknál. Kiad 1000 Ft-ot és év végén a hiteles 1300Ft-ot ad vissza. A Bank nem csinált semmit és keresett 300Ft-ot. Magyarul keletkezett 300 Ft. Hogy honnan ? A hiteles munkájából! 130%-osan kellett dolgozzon abban az évben. Míg a bankár ló*fa*szt nem csinált. :) Okos gyerekek ezek, nem hiába utálják őket 2000 éve. (Tudom, hogy nincs bankvilág 2000 éve.)

Azonkívül lehet látni mi történik időről-időre az elmúlt 120 évben mióta a bankvilág van mindennek felett.

Olyan, mintha az egész világ egy nagy piramisjáték lenne a pénznyomtatással, a hitelezéssel, a gazdasággal, a termeléssel és néha amikor szépen megtelik a rendszer akkor gyorsan lenullázzák egy bejelentett gazdasági világválsággal.


Nagyon nem értek hozzá sajnos, csak próbálom néha megérteni én is ezeket a dolgokat, engem is érdekelnek ezek a kérdések, de valószínű a Corvinusra kellene járni, hogy megértsem, már ha ott korrektül tanítanak és az "igazságot" oktatják a világ gazdaságáról, mikro- és makroökonómiáról.


Szerintem nagyon összetett és bonyolult dolog ez az egész világgazdaság. Polgár Judit legyen a talpán aki ennyi lépést át tud gondolni, mint ami a világ ezen - gazdasági - részében van.

2013. szept. 5. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
100%

Hogyan működik a tőzsde? Mi alapján mozog egy részvény értéke?


A tőzsdén részvényeket (vagy más befektetési eszközöket) adnak-vesznek, mint egy jól szabályozott és nyilvános piacon. A részvény árfolyama az alapján változik, hogy a kereslet (akik venni akarnak) vagy a kínálat (akik eladni akarnak) kerekedik felül, kinek sürgősebb, ki türelmetlenebb, ki mit tud a megvásárolni/eladni kívánt "portékáról"... Ahogy ez egy piaci alku-tárgyalási folyamat során lenni szokott.

Itt van erről bővebben:


[link]


Miért jó egy cégnek részvényt kibocsátani?


Tőkét szerez vele a vállalkozásához. Cserébe persze új tulajdonosokat enged be a cégébe, de pénzhez jut.


Itt van ez leírva pl.:


[link]


A forint értéke ugyanúgy változik, mint bármi értéke, aminek van piaca. Mint ahogy a krumpli ára is változik attól függően, hogy mennyi rá a kereslet és a kínálat. Ez itt részvényekre van írva, de ugyanúgy igaz a forintra is vagy bármilyen befektetési eszközre:


[link]


A "pénznyomtatásért", a gazdaságban lévő pénz mennyiségért a jegybankok felelősek. A jegybank tevékenységét monetáris politikának nevezik:


[link]

[link]


Jó olvasást!

2013. szept. 5. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat és a linkeket! Végre egy kicsit átlátom a témát, ami nagyon érdekes!

Köszi mindkét kommentelőnek!

2013. szept. 5. 18:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!