Hány celsius fokos a külső és a belső mag?
Google-ba beírva a "Nap" szót, az első találat a Wikipédia oldala: [link]
Jobb oldalt ott van minden adat, de ha tényleg lusta vagy: Ctrl+F, majd beírod: hőmérséklet.
Szintén itt található a fotoszféra összetétele.
Mondjuk a kérdésben szereplő „külső magot” nehezen tudom értelmezni…
A mag eleve a legbelső, általában fizikailag, kémiailag, és/vagy szerkezetileg elkülönülő részét jelenti a dolgoknak - rendszerint olyan dolgoknak, amelyek közelítően gömb alakúak és "héjazott" a felépítése. Tehát a külső és belső mag meghatározás eleve sántít, a "külső és belső mag" helyett talán helytállóbb a "mag külső és belső része" elnevezés.
A Napunknak a magjának hőmérséklete nagyjából 15M kelvin, a felszíne 4000 kelvin körüli. A magot nagyrészt hélium alkotja (kisebb részben lítium, berillium, szén, oxigén, még kisebb részben egyéb anyagok, amelyeket viszont már nem Napunk gyártott). A magot körülvevő vékony burokban folyik a tényleges hidrogénfúzió. Mivel a fúzió során nehezebb elemek (hélium) keletkeznek, ezért azok lesüllyednek a magba. Így a hidrogénfúziós rész egyre távolabb kerül a középponttól, így az erre a részre nehezedő nyomás is egyre kisebb - ez a folyamat egészen addig tart, amíg a Nap gravitációs hatása elég erős ahhoz, hogy a hidrogénatomok még képesek legyenek fúzionálni. Miután már nem elegendő a gravitáció általi nyomás, a hidrogénfúzió leáll. Ám ekkorra a magra (a magban összegyűlt héliumra) nehezedő nyomás annyira megnő, hogy beindul a héliumfúzió is. Ez hasonlóképpen játszódik le, mint a hidrogénfúzió, de annál nagyságrendekkel gyorsabb ütemben. Ez pedig olyan energiamennyiséget szabadít fel, amely a Nap külső burkát alkotó hidrogénréteget egyszerűen lelöki, lefújja a Nap felszínéről. Ettől azonban nagymértékben csökken a csillag tömege, ezáltal pedig a magra nehezedő nyomás - ennek következtében pedig a héliumfúzió során létrejövő elemek már nem képesek tovább fúzionálni nehezebb elemekké, így az energiatermelés leáll. Ezzel megszűnik a gravitációs hatást eddig ellensúlyozni képes, ellentétes irányú hatás, így a gravitáció "győzedelmeskedik", és Napunk fehér törpévé omlik össze.
Nos, ezek alapján melyik része az a Napnak, amit Te "külső magnak" nevezel?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!