Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hány celsius fokos a külső és...

Tamas2000 kérdése:

Hány celsius fokos a külső és a belső mag?

Figyelt kérdés
és még valami milyen anyagok található a külső magban

2013. júl. 19. 09:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Ha feltételezzük, hogy a Napról van szó: Wiki a barátnőd.
2013. júl. 19. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
utána néztema wikin de nem találtam semit
2013. júl. 19. 11:41
 3/13 anonim ***** válasza:
Erre csak azt tudom mondani, hogy akkor ritka életképtelen lehetsz.
2013. júl. 19. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Wadmalac ***** válasza:

[link]


Feltéve, hogy a Napról van szó, mert még mindig nem egyértelmű.

2013. júl. 19. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 2xSü ***** válasza:

Google-ba beírva a "Nap" szót, az első találat a Wikipédia oldala: [link]


Jobb oldalt ott van minden adat, de ha tényleg lusta vagy: Ctrl+F, majd beírod: hőmérséklet.


Szintén itt található a fotoszféra összetétele.


Mondjuk a kérdésben szereplő „külső magot” nehezen tudom értelmezni…

2013. júl. 19. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

A mag eleve a legbelső, általában fizikailag, kémiailag, és/vagy szerkezetileg elkülönülő részét jelenti a dolgoknak - rendszerint olyan dolgoknak, amelyek közelítően gömb alakúak és "héjazott" a felépítése. Tehát a külső és belső mag meghatározás eleve sántít, a "külső és belső mag" helyett talán helytállóbb a "mag külső és belső része" elnevezés.


A Napunknak a magjának hőmérséklete nagyjából 15M kelvin, a felszíne 4000 kelvin körüli. A magot nagyrészt hélium alkotja (kisebb részben lítium, berillium, szén, oxigén, még kisebb részben egyéb anyagok, amelyeket viszont már nem Napunk gyártott). A magot körülvevő vékony burokban folyik a tényleges hidrogénfúzió. Mivel a fúzió során nehezebb elemek (hélium) keletkeznek, ezért azok lesüllyednek a magba. Így a hidrogénfúziós rész egyre távolabb kerül a középponttól, így az erre a részre nehezedő nyomás is egyre kisebb - ez a folyamat egészen addig tart, amíg a Nap gravitációs hatása elég erős ahhoz, hogy a hidrogénatomok még képesek legyenek fúzionálni. Miután már nem elegendő a gravitáció általi nyomás, a hidrogénfúzió leáll. Ám ekkorra a magra (a magban összegyűlt héliumra) nehezedő nyomás annyira megnő, hogy beindul a héliumfúzió is. Ez hasonlóképpen játszódik le, mint a hidrogénfúzió, de annál nagyságrendekkel gyorsabb ütemben. Ez pedig olyan energiamennyiséget szabadít fel, amely a Nap külső burkát alkotó hidrogénréteget egyszerűen lelöki, lefújja a Nap felszínéről. Ettől azonban nagymértékben csökken a csillag tömege, ezáltal pedig a magra nehezedő nyomás - ennek következtében pedig a héliumfúzió során létrejövő elemek már nem képesek tovább fúzionálni nehezebb elemekké, így az energiatermelés leáll. Ezzel megszűnik a gravitációs hatást eddig ellensúlyozni képes, ellentétes irányú hatás, így a gravitáció "győzedelmeskedik", és Napunk fehér törpévé omlik össze.


Nos, ezek alapján melyik része az a Napnak, amit Te "külső magnak" nevezel?

2013. júl. 19. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
de én a Föld bolygóét kérdezem ez nem tőnt fel azért nem írtam oda mert aszt hitem rájötök
2013. júl. 19. 13:10
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
mi meg aszitük hogy nem ara gondosz mer nem irtad oda de mosmá akor tugyuk
2013. júl. 19. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Wadmalac ***** válasza:

[link]


ennél sokkal bővebbet ne várj.

2013. júl. 19. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
deegyszer az olvastam a wikin hogy a Földnek szilárd magja van
2013. júl. 19. 15:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!