Hogy lehet egy Föld nagyságú bolygót élhetővé teni he nem megfeleló a levegő arány nincs ózonréteg és nincs megfelelő távolságban? (víz az van de fagyot)
Nehezen, nagyon nehezen.
Ezen komoly kutatók is agyalnak néha, pl. a Marssal kapcsolatban, és sok év után sincs egyértelmű, legjobb megoldás, és sok a bizonytalan tényező is. Ott például üvegházhatású gázokkal lehetne magasabb hőmérsékletet teremteni, ehhez pl. a kötött/fagyott szén-dioxidot lehetne felszabadítani a talajból. Ezután jöhetnének a növények (baktériumok is akár), amik majd oxigént termelnek. Legalábbis ez a legkevésbbé energiaigényes módszer, viszont a leglassabb is. Az ózon meg akkor már kialakul a felső légrétegben magától.
Azért egy bolygó pályamódosítása (a technikai megoldásokon kívül) hatalmas probléma lenne. A naprendszer rendeződött már, azzal, hogy egy bolygó pályáját módosítjuk más bolygókra is hatással vagyunk, ennek következtében azoknak is módosul a pályája. Egy Mars-féle bolygó esetén:
A levegőre jó megoldás a növényzet, bár előtte a klímát kell belőni, hogy a növények meg is éljenek. Esetleg üvegkupolák alatt termesztik a növényeket, amit idönként kinyitnak, hogy az oxigén kijuthasson. Így kezdetben csak a kupola alatti klímát kell beállítani. Úgy hiszem az élelemmel nem lenne gond, a növényeket meg lehet enni és van egy klorella nevű alga, ami állítólag teljes értékű táplálék. Tenyésztése nem bonyolult. A víz kérdése már kicsivel nagyobb probléma. Kezdetben vinni kellene vizet, és a lehető legnagyobb részét tisztítani és újrahasznosítani. Később, megfelelő méretű kupola (vagy kupolák) esetén meg lehetne oldani a víz mesterséges körforgását. Ha nem találnak nagyobb mennyiségű vizet, akkor folyamatos utánpótlásra van szükség. A légkörből meg kell kötni a mérgező anyagokat (már ha vannak). Szerintem erre jelenleg a legjobb megoldás az aktív szén, esetleg valamilyen katalizátor. A hőmérsékletet, mint írták előttem is, a szárazjég felolvasztásával tudnák szabályozni. Ez viszont sok energiát igényel. A Mars esetében az is probléma, hogy nincsen mágneses tere. A magnetoszféra véd a Napból érkező részecskehullámtól. Mesterségesen generált mágneses térhez (hogy védjen is az előbb említett dologtól) Hatalmas energia szükséges. A kupolák védelme megoldható, de ahhoz is kell azért energia, hogy megfelelő erősségű legyen.
Szerintem így nézne ki egy Mars-féle bolygó terraformálása.
A kisbolygós dolog pontosan a gravitásiós vontatás. Az a probléma ezzel, hogy egy akkora kődarabot oda kell juttatni a bolygóhoz, megfelelő pályára kell állítani és állandó távolságba tartani. Az oké, hogy így megoldható, de jön a másik probléma. Hogyan viszel egy akkora kődarabot a bolygó mellé, hogyan állítod be a pályáját és mi gondoskodik arról, hogy állandó távolságba maradjon? Ehhet elképesztő mennyiségű energia kell. Azt honnan nyered? Tegyük fel, megvan a kődarab. Adott a pályája. Tegyük fel, hogy a Föld közelében húz majd el egy adott időben. Ha ez mind megvan, akkor azt kell megoldani, hogy egy száguldó kődarabra landoljon több űrjármű is, ugyanis hajtóműveket kell tenni rájuk, hogy irányítani lehessen. Egy ilyen kődarabot nem lehet csak úgy odavinni egy másik bolygóhoz. Pl a holdra sem egyenesen mennek. Hellőnek egy űrjárművet, a Hold inklikációjával megegyező pályára. A megfelelő pillanatban begyújtják a hajtóműveket, addig gyorsítják, mígy a pályagörbe bizonyos szakasza el nem éri azt, hogy a Hold mellett menjen el. Persze ezt nem az aktuális helyzetére számolják, ugyanis a hold is mozog. Mikor odaértek a hold mellé, ismét begyújtják a rakétákat, de ebben az esetben már fékezésre használják. Addig fékeznek, mígy egy olyan orbitális pálya alakul ki, hogy a periapszis és az apoapszis pont közel ugyanakkora. Visszafelé ugyanez történik.
Szóval jön a kődarab hatalmas sebességgel. 2 megoldás van. Elé mennek. Ebben az esetben akkorát kellene fékezni, hogy egy pillanat alatt elégetne annyi üzemanyagot a hajtómű, amivel kijutnak a világűrbe, szóval hatalmas hajtóanyag és oxidálószer tartály kellene, amit először ki is kellene vinni (ezt szerintem több transzferrel érdemes megcsinálni). A másik megoldás, hogy utánamegyünk. Ebben az esetben nem kell nagyot fékezni, viszont hatalmas energia kell az utolérésére. Ugyanaz a probléma, mint az előbb. Tegyük fel, megérkeznek. Felszerelik a hajtóműveket. Folyamatos transzfer kell az üzemanyag utánpótlásra, ugyanis, ha sikerül a pályát úgy módosítani, hogy az adott bolygó mellé kerüljön (amihez nem kell állandó hajtómű műköbés) a gravitációs vontatáshoz viszonz igen. Állandó hajtómű működés kell, hogy a két objektumot egymástól fix távolságban tartsa.
Viszont ez még csak a pályamódosítás, redkívül sok energia és idő szükséges ehhez, ha egyáltalán megvalósítható a mai technológiával és hol van még a többi része?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!