Hogyan jön létre az arany?
Hogyha arra vagy kíváncsi, hogy "hogyan keletkezik" az arany geológia (érc teleptani) szempontból, akkor:
1, Első sorban hidrotermális telérekben fordul elő különféle szulfid ásványok társaságában. És előszeretettel termés elem formában. Ritkábban ezüst-telluridokban.
2, Torlat telepekben. Folyóvízben szállított üledékekből képes feldúsulni. De maga az aranyban gazdag üledék, amit szállít a folyó egy errodálódott hidrotermális telepből származik.
Én azt hallottam, hogy kétféleképpen mesterségesen is elő lehet állítani, de egyik sem jó módszer.
1. Higanyból, de az néhány másodperc alatt lebomlik.
2. Platinából, de az nem éri meg.
Nem furcsa? Az alkimisták évszázadokon keresztül öntögettek mindent össze-vissza, hogy majd egyszer arany legyen belőle. Erre most tudjuk, mit kell kotyvasztani, és tessék: egyik módszer se használható. :(
"miért elszigetelt helyeken, azt én sem értem. Nem indokolja semmi."
Dehogynem! Amikor a bolygónak még nem volt megszilárdulva a felső része (Földkéreg), a kémiai elemek a gravitáció segítségével a sűrűségük szerint szeparálódtak. A nehezebbek, mint az arany is, lesüllyedtek. Ez az oka, hogy a Földkérget jószerivel a könnyebb elemek építik fel: O, Si, Al, K, Ca, Na, Mg, Fe, Ti és ezzel a 9 elemmel gyakorlatilag lefedtem a kéreg összetételének 99%-át. A maradék 1%-ban kap helyet az arany is.
Na most, a kéreg átlagvastagsága kb 30 km, egyes hegységek gyökérzónájában lehet akár 100 km is, de az óceáni kéreg csak kb 10 km vastag. Vagy pl Magyarország alatt, ahol egy köpeny diapír elvékonyította kérget és szintén csak kb 10 km vastag. Tehát a kéreg a Föld teljes térfogatának alig 1%-át adja... Az, hogy itt csak itt-ott néhol dúsult fel arany egyáltalán nem meglepő.
Mint már fentebb is írtam, az arany hidrotermális ércesedésekben szokott megjelenni elsősorban.
Ez mit is jelent? A Földkéregbe szivárgó víz repedések, törések, vetők mentén leszivárog a mélybe. Nem kell feltétlenül elérnie a felső köpenyt, elég ha találkozik egy a köpenyből a kéregbe benyomolú magmás testettel. Ebből a víz kiold nehézfémeket és elszállítja onnan. Ahol pedig a nyomás és hőmérséklet viszonyok megfelelőek, az oldatból elkezdenek kikristályosodni az ércásványok és terméselemek, mint az arany. (csak zárójelben, nehogy valaki bele kössön, hogy maga a víz nem csak beszivárgással kerül a mélybe, hanem a magma lecsapódó vízgőztartalmából is vagyesen)
Ha szerencsénk van akkor az oldatok felszínközelbe hozzák az aranyunkat, ekkor:
1, Ha szerencsénk van és az érózió levitte a kéreg felső részét, annyira, hogy kitermelhető és persze megtalálható legyen az ércesedés, akkor örülünk, megyünk bányászni.
2, Ha az erózió már levitte magát az ércesedést is, akkor megyünk keresni a torlat telepekben az aranyat. Vagy mosni a Dunába...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!