Ha találnának valahal egy hatalmas aranylelőhelyet, akkor az egész világ meggazdagodna?
Nemzetközi vizeken, vagy a déli sarkon, hogy ne mondhassa seni magáénak.
Vagy észak koreában, miután elfoglalta az ENSZ.
Az emberiség közös kincse lenne.
hát, nyilván nem :) az aranyat nem lehet megenni, ahogy szokták mondani. Persze van gyakorlati felhasználhatósága pl informatikában tán, de az arany értékét az adja most főleg, hogy kevés van belőle. Ha sok aranyat találnának, akkor az arany értéke visszaesne. Ha annyi arany lenne a földön mint sima kő, akkor nyilván az arany annyit is érne mint a sima kő. Viszont a felhasználhatósága megnőne, pl mindenki aranytálból enne aranykanállal, meg arany-dísztárgyakat csinálnának, vagy, mivel tán elég nehéz, lehet hogy nehezéknek is jó lenne.
Vagy pl arany-atombunker, nemtudom kísérleteztek e vele, de biztos nehéz átlőni az aranyat :D meg a sugárzást is lehet hogy jól lefogja. de nem értek hozzá :)
"Vagy észak koreában, miután elfoglalta az ENSZ."
Az ENSZ még egy antarktiszi besózott sivatagdarabot sem fog soha elfoglalni.
"Az emberiség közös kincse lenne."
Aztán felébrednél, és bilibe lógna a kezed :)
Egyébként nem tudom mi történne, de azt tudom, hogy mi nem: ilyen értékű és jellegű dolgok sohasem fogják az "emberiség közös kincsét" képezni. Valaki vagy valakik, így vagy úgy de mindenképpen rátennék a kezüket záros határidőn belül.
Az ilyen kérdéseknél mindig arra gondolj, hogy ha neked lenne meg ez a kincs, és egyedül lennél a világon, akkor mire mennél vele?
...na, ennyit érne egy hatalmas aranylelőhely. Lenne szép aranytányérod, meg aranyos számítógéped. Mert erre jó az arany, másra meg nem.
Az arany (pénz) értékét az adja, amit vehetsz belőle.
Ha maga a világgazdaság nem bővül, akkor szinte mindegy, mennyi arany van benne, attól a világ nem lesz gazdagabb. (Sőt, inkább káros lehet, mert felborul a gazdasági egyensúly, és az nem szokott jól elsülni.)
A monetáris politika a hetvenes években bebizonyította, hogy a pénzzel lehet bűvészkedni és így pofozgatni a gazdaságot, de nem mindenható.
Hát mindenek előtt összedőlne a tőzsde, mint a kártyavár. Miután véget értek az okozott nagy gazdasági válságok, némiképp felpörgetné az elektronikai ipart meg az űrkutatást, de számottevő pozitív változást nem hozna.
Hasonló hatása lenne, ha valahonnan előkerülne pár tonnácska gyémánt.
Pár svájci bankár kiugrálna a tizedikről.
:D
Nem biztos, hogy történnének ilyen dolgok, hogy a gazdaság annyira megsínylené a helyzetet. Gyémántból is sok van, nem azért olyan méregdrága, mert kevés van belőle. Hanem azért, mert az illetékesek visszatartják. Régebben láttam egy dokufilmet erről, pont a gyémántról szólt: ha az összes kibányászott gyémántot egyszerre a piacra dobnák, az olyan gazdasági válságot okozna, amely mellett ez a mostani, de még az 1929-es GVV is eltörpülne.
Tehát magának egy új aranylelőhelynek a felfedezése önmagában szerintem nem okozna számottevő visszaesést, válságot. Ez a háttérben a madzagokat cibálgatók hozzáállásától függ leginkább, nekik viszont nem érdekük a gazdaság bedöntése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!