Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi felelős az ember természeté...

Mi felelős az ember természetéért? Azért, hogy milyen egy ember, milyen a lelke?

Figyelt kérdés
13/F
2009. szept. 15. 16:33
 1/6 anonim ***** válasza:
A génjei, és a környezet, amiben felnő.
2009. szept. 15. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
Azok a hatások,amik egész életed során érnek nap mint nap
2009. szept. 15. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Vita folyik arról, hogy melyik az erősebb hatás, a gének, vagy a környezet. Nyilván mindkettő fontos. Amúgy biológiailag a hormon hatásoktól függ ezenfelül is attól (hiszen a hormontermelést nagyrészt az agy irányítja), hogy az agynak melyik területe milyen aktivitást mutat. Például bizonyított, hogy a klinikai értelemben vett pszichopatáknak a homloklebenye csökkent aktivitású, illetve volt egy olyan ember (asszem bányász) akinek egy rúd átdöfte a koponyáját. Csodával határos módon túlélte, de a személyisége teljesen megváltozott, addig türelmes volt, utána aggresszív, lobbanékony lett. Nyilván az ezt irányító agyterület sérült. VAgy mondjuk asszem a dingóknál vagy vmi ilyesminél van az, hogy egy életre párt választanak az állatok. Ennek érdekében a hímek egy olyan hormont termelnek ami miatt agresszívebbek lesznek és ez különösen más hímekre irányul, elűzik őket. Amint megvonták tőlük ezt a hormont, a szuka akár pározhatott is egy másikkal az orra előtt, halál nyugiban végignézte. Tehát egyrészről kialakultak befolyásolhatatlan, fajfentartó, túlélsi stratégiai viselkedések. EGyébként is biztos, hogy hozunk magunkkal tulajdonságokat, egy "genetikailag kódolt" agyat. De az ember kapcsolatban áll a külvilággal, vannak igényei (szeretet, gondoskodás, elismerés, stb.) nyilván mindenkinek genetikailag is mások az igényei, de ha itt valami gikszer van, akkor az jellemtorzító hatással jár(hat). Tehát aki mondjuk sorozatgyilkos, az lehet született pszichopata, vagy olyan súlyos sokkok érték a külvilág részéről, ami lefordítódik a biológia nyelvére és agyi zavart okoz.
2009. szept. 15. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Ez a százezer forintos kérdés. A válasz anyi, hogy nem lehet pontosan tudni. Nyilván az embernek rengeteg öröklött tulajdonsága van, de rengeteg tanult ismerettel is gazdagodik élte során és a "természet" ezek összessége. Például ugyanaz a gyerek valószínűleg egészen más felnőtté cseperedik Magyarországon, iskolába járva, mint Afrikában gyerekkatonaként harcolva, vagy éppen Thaiföldön gyerekprostituáltként dolgozva. Pedig az öröklött tényezők éppen ugyanazok maradnak.
2009. szept. 16. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Az embereket az életmódjuk, és előző életeikből áthozott megrögzött tulajdonságaik kombinációja határozza meg. A karma törvénye bonyolult, de megérthető, ha valaki türelmesen tanulmányozza, és tapasztalatokra tesz szert.

Az alapvető törvényszerűségek megismerhetőek a Bhagavad-gíta úgy ahogy van c. népszerű keleti "alapműből", mégpedig elsősorban a 14., a 17. és a 18. fejezetekben.

Egy kis ízelítő egy előadásból ezzel kapcsolatban:


Az örök élőlény kapcsolatba kerül az anyagi természettel, s annak kontrolja alá kerül. Más szavakkal annak ellenére, hogy vágya a független élvezés, léte az anyagi természet szigorú irányítása alatt működik.

...A hamis egóra alapozva teremtődnek meg a test finom és durva alapegységei. Miután elfogadunk egy-egy így kialakult testet, az anyagi természet egy-egy speciális kombinációja fog irányítani minket az anyag és finom-anyag egy-egy speciális kombinációjának bűvölete által. Az anyagi világ minden 'lakosa' így kapta meg börtönébe a ’beutalást’, és mindenkit az anyagi természet kötelei kötnek meg – a kötélnek három ága van: a jóság, a szenvedély és a tudatlanság.


A fejezet 6., 7. és 8. verse elmagyarázza a három kötőerő alapvető hatását (előnyök és hátrányok) a lélekre.

A sattva-guna (jóság kötőereje) okozza a bölcsességre való hajlamot, a tiszta intelligenciát, következtető és megkülönböztető készséget, a hajlamot a filozófikus kérdések feltevésére és a természet szeretetére. Ugyanakkor büszkévé is teszi a személyt a "tudására" és a "boldogságára", ami kiemelt helyzetbe juttatja őt a társadalomban.

A rája-guna (szenvedély kötőereje) okozza az eredményekre törkevést mind anyagilag, mint érzelmileg (párkapcsolatok), a gyarapodás, a verseny szellemét, és az erős vágyakat az ellenkező nem iránt. Az ilyen személy büszke lesz az erejére, kihívóan fog viselkedni másokkal, és vég nélkül fog ragaszkodni az ellenkező nemmel való kapcsolatához.

A tama-guna (tudatlanság kötőereje) okozza a tunyaságra, a nemtörődömségre való hajlamot, és az őrültség különböző formáit. Az ilyen személy nem törődik tekintéllyel, ész nélkül kötözködik másokkal, illetve a pillanat varázsában hisz, így gyakran nyújt kábulatot, mámort okozó szerekhez. Sajnos a teljes őrület sem áll messze tőle, illetve a teljes depresszió (az ezzel járó egyéb következménnyel).


Mivel a kötőerők "áthatják" az egész világot, bármit megérintünk, bármivel kapcsolatot létesítünk, bizonyos mértékben befolyásolva leszünk tőlük. Szabad akaratunk annyira terjed ki, hogy miként húzzuk meg a határainkat, mit tartunk előnyösnek és hátrányosnak (abban a pillanatban, illetve hosszútávon). Így lépésről-lépésre változva akár egy bölcs, tiszta tudatú ember is eljuthat az őrületig, vagy fordítva.

2009. szept. 18. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A gének, hormonok,a neveltetése, a szűkebb-tágabb környezete,az ország-világ
2010. febr. 7. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!