Mi felelős az ember természetéért? Azért, hogy milyen egy ember, milyen a lelke?
Az embereket az életmódjuk, és előző életeikből áthozott megrögzött tulajdonságaik kombinációja határozza meg. A karma törvénye bonyolult, de megérthető, ha valaki türelmesen tanulmányozza, és tapasztalatokra tesz szert.
Az alapvető törvényszerűségek megismerhetőek a Bhagavad-gíta úgy ahogy van c. népszerű keleti "alapműből", mégpedig elsősorban a 14., a 17. és a 18. fejezetekben.
Egy kis ízelítő egy előadásból ezzel kapcsolatban:
Az örök élőlény kapcsolatba kerül az anyagi természettel, s annak kontrolja alá kerül. Más szavakkal annak ellenére, hogy vágya a független élvezés, léte az anyagi természet szigorú irányítása alatt működik.
...A hamis egóra alapozva teremtődnek meg a test finom és durva alapegységei. Miután elfogadunk egy-egy így kialakult testet, az anyagi természet egy-egy speciális kombinációja fog irányítani minket az anyag és finom-anyag egy-egy speciális kombinációjának bűvölete által. Az anyagi világ minden 'lakosa' így kapta meg börtönébe a ’beutalást’, és mindenkit az anyagi természet kötelei kötnek meg – a kötélnek három ága van: a jóság, a szenvedély és a tudatlanság.
A fejezet 6., 7. és 8. verse elmagyarázza a három kötőerő alapvető hatását (előnyök és hátrányok) a lélekre.
A sattva-guna (jóság kötőereje) okozza a bölcsességre való hajlamot, a tiszta intelligenciát, következtető és megkülönböztető készséget, a hajlamot a filozófikus kérdések feltevésére és a természet szeretetére. Ugyanakkor büszkévé is teszi a személyt a "tudására" és a "boldogságára", ami kiemelt helyzetbe juttatja őt a társadalomban.
A rája-guna (szenvedély kötőereje) okozza az eredményekre törkevést mind anyagilag, mint érzelmileg (párkapcsolatok), a gyarapodás, a verseny szellemét, és az erős vágyakat az ellenkező nem iránt. Az ilyen személy büszke lesz az erejére, kihívóan fog viselkedni másokkal, és vég nélkül fog ragaszkodni az ellenkező nemmel való kapcsolatához.
A tama-guna (tudatlanság kötőereje) okozza a tunyaságra, a nemtörődömségre való hajlamot, és az őrültség különböző formáit. Az ilyen személy nem törődik tekintéllyel, ész nélkül kötözködik másokkal, illetve a pillanat varázsában hisz, így gyakran nyújt kábulatot, mámort okozó szerekhez. Sajnos a teljes őrület sem áll messze tőle, illetve a teljes depresszió (az ezzel járó egyéb következménnyel).
Mivel a kötőerők "áthatják" az egész világot, bármit megérintünk, bármivel kapcsolatot létesítünk, bizonyos mértékben befolyásolva leszünk tőlük. Szabad akaratunk annyira terjed ki, hogy miként húzzuk meg a határainkat, mit tartunk előnyösnek és hátrányosnak (abban a pillanatban, illetve hosszútávon). Így lépésről-lépésre változva akár egy bölcs, tiszta tudatú ember is eljuthat az őrületig, vagy fordítva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!