Létezhet a földhöz hasonló bolygó ami az emberi életre alkalmas lenne? Le fogunk egyszer telepedni egy ilyen bolygóra?
Gyakorlatilag inkább az lehetetlenség, hogy kizárólag mi legyünk az egyetlen élő bolygó a Világegyetemben...
Mivel az ismert tejútrendszerek száma jelenleg több száz milliárd, és ha minden egyes tejútban csak egymilliárd csillag van is (a mi Tejutunkban becslések szerint kb. 3-400 milliárd...), akkor is olyan iszonyatosan sok csillag létezik, hogy kizárt, hogy ne legyen köztük jó pár százezer olyan, amelyik a Nappal minden tekintetben megegyezik, és az is biztos, hogy ezek körül keringenek bolygók. Tehát olyan felállás is kell legyen, hogy egy Naphoz hasonló csillag körül Földhöz hasonló bolygó kering, 150 millió kilométeres távolságban, és ott ugyanígy kialakulhatott az élet. Arra viszont, hogy más bolygón telepedjünk le, a tudomány jelenlegi állása szerint nagyon kicsi az esély, ezt senki nem tudja biztosan megjósolni.
Igen és Igen!
A tudósok azt mondják, hogy a következő évtizedekben biztosan felfogunk fedezni egy ilyen bolygót !
És a távcsövünk ellát majd odáig akkor el is tudunk oda utazni!:)
Nem kell olyam messzire keresni: a Mars alapvetően jól kolonizálható. Nincs ugyan mágneses erőtere és a légköre is százszor kevésbé sűrű, de alapvetően alkalmas lehet a nem túl távoli jövőben állandó telepek létesítésére.
Emellett ott van a Jupiter Europa holdja ami feltehetőleg még vízjeget (sőt, talán folyékonyat is) is tartalmaz nagy menyiségben.
Más naprendszerekbe a jelenlegi technikával nincs értelme elindulni, mert több emberöltőig tart egyáltalán a legközelebbi naprendszerig az út, nemhogy a következő ideális bolygóig.
Ha az emberiségben nem lesz egy nagy törés, akkor teljesen biztos, hogy le fogunk telepedni. Csak azt nem tudni, hogy először a Holdon, vagy a Marson.
Mindkét bolygóval meg lehetne azt csinálni, hogy meghajigáljuk jégüstökösökkel (van belőlük elég a kisbolygóövezetben, és el is lehet ezeket hozni onnan) - ráadásul ezekben sok CO2 is van: ideális az üvegházhatáshoz. A Marsra nem is kéne sok, hogy egészen élhető legyen (nem nekünk: először más élőlényeknek - amelyek aztán oxigént termelnének) - és a Holdon is kb. 100000 évig ottmaradnának a keletkezett gázok.
Nem az a kérdés, hogy megcsináljuk-e, csak az, hogy mikor.
"A Földhöz hasonló" - az nagyon tág fogalom. Attól függ, mennyi szempontnak kell, hogy megfeleljen, és mennyire. A központi csillagtól való távolság, az egy szempont, a csillag típusa, az még egy, a bolygó mérete, összetétele, már harmadik, a hasonló méretű hold, egy további,... szóval minél több kritériumnak kell megfelelnie, annál kevesebb hasonlót találni. Az meg sajnos nehezen kideríthető melyik feltételek a valóban nélkülözhetetlenek az élet tartós fenntartásához. Volt itt már több kérdés ebben a témában, nézz szét, ott sokan részletezték már ezeket a szempontokat.
Szerintem belátható időn belül nem fogunk 'letelepedni' sehol, viszont űrállomás-jellegű bázisokat esetleg létrehozhatunk a környező égitesteken (Mars, Hold, stb). Egyelőre a 'nekünk kitalált' Föld apró változásai is megoldhatatlan problémaként jelentkeznek, mit várhatnánk akkor egy egészen más környezet földiesítésétől?
A Föld korábbi időszakában volt olyan légkör, amiben nem tudnánk életben maradni. Tehát ha mondjuk egy "ugyanilyen" bolygóra utaznánk is, nem lenne mindegy, hogy az ottani természet korához képest mikor, annak milyen szakaszában érnénk oda.
Volt egyébként egy Bioszféra 2 nevű kísérlet, nézz utána, érdekelne!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!