Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tudtok jó "technikákat"...

Tudtok jó "technikákat" fejszámoláshoz?

Figyelt kérdés
Két éve érettségiztem. Egész középiskola alatt a számológépen edzettem az ujjaimat. Itt az egyetemen sem tilos, ám sokszor elképedek, amikor az idősebb tanárok élből vágják rá az eredményt, miközben én még pötyögök. Ezt nem csak a tanároknál vettem észre, hanem az idősebbek között sokaknál. Engem ez mérnök hallgatóként kifejezetten zavar, de nem mernék odamenni ezzel egy tanárhoz, mert ők úgy gondolják, hogy mi ezt már tudjuk...

2013. febr. 26. 22:44
 1/6 anonim ***** válasza:

Néhány dolgot ebből is megtudhatsz:

[link]

Ha konkrétabban kérdezel, konkrétabban tudunk válaszolni.

2013. febr. 26. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A fejszámolás csak néhány esetben szükséges, a módszere egyes matematikai képletek alkalmazása.

De amit te tapasztalhatsz, az nem "fejszámolás", hanem széles ismeretek alapján történő gyors becslés. A titok az, hogy nagyon sok mindent tudnak, elsősorban összefüggéseket, fontos jellemzőket. Így egyikből következik a másik, és a tapasztalataik alapján könnyen hasonlítják az eredményt a valósághoz. Középiskolában ezt úgy mondták: a kapott eredmény ellenőrzése. Csak ők komplexebb esetekre is tudják ezt.


Sokszor hiszik azt diákok, mások, hogy van valami csodaszer, titkos technika. Nincs, csak széleskörű értelmező tudás van. Megszokták, hogy folyton gondolkodnak, és észrevették, hogy az jó.

2013. febr. 27. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 2xSü ***** válasza:
Nálunk is volt egy olyan tanár, aki hirtelen nekiállt becslést adni egy olyan függvény értékére, aminél minden „épeszű” ember a számológéphez nyúl. Mikor mi rákérdeztünk, akkor visszakérdezett, hogy tanultunk-e a Taylor-sorról. Ő persze tanárként elég jól ismeri a matematikát, használja nap, mint nap a tudását, képes fejben tartani több adatot. Ez pusztán gyakorlás, gyakorlat kérdése. Pontosan tudta, hogy az adott függvényt hogyan lehet Taylor-sorban fejteni, kiszámolta a sor néhány tagját, és adott egy három értékes számjegyre pontos „becslést”. De ehhez tényleg kell pár évtized gyakorlat. Ha nagyon érdekel a téma, akkor bele lehet menni, ki lehet gyakorolni, de én nem tartom szükségesnek. Persze nem árt, ha összeadásnál, szorzásnál előre megbecsüljük az eredményt, mielőtt a számológéphez nyúlnánk, de nyugodtan nyúlj a számológéphez. Azért találtuk fel, hogy megkönnyítse a számolást. Van épp elég dolog, ami le fogja egy egyetemen kötni az agykapacitásodat, szóval én nem tartom ördögtől való dolognak a számológép használatát.
2013. febr. 27. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Tanuld meg pl a szorobán használatát. Aztán ha jólmegy már képes leszel "fejben" szorobánozni, és az eredményt is simán "leolvasod"... A Lányom így tudott olyan számokat összeszorozni egymással, elosztani egymással amihez bizony erősen számológép kellett ...
2013. febr. 27. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 2xSü ***** válasza:
Ja meg a logarléc használatának elsajátítása sem árt. Aki rutint szerez ebben, az már eleve tudni fogja kb. 1-től 100-ig a számok logaritmusát 2 számjegy pontossággal. Innen két nagyobb, vagy kisebb szám összeszorzása már kb. fejből fog menni 2-3 értékes számjegyig.
2013. febr. 27. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A számológép muszály, ellenben vannak dolgok, melyeket fejben számolok, például a százalék, szorzások 0-tól 999-ig, gyök 0 és 10000 között, osztani akármit egyjegyű számmal, illetve négyzet egy-, kettő-, háromjegyű számokkal.
2013. jún. 13. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!