Tudományos alaposságú dokumentumfilmeket keresek világháborús és vietnámi háborús témában. Tudnátok nekem ilyeneket írni?
Igazából egy bizonyos szint felett már nem találni mélyebb tartalmú dokumentumfilmeket, hiszen ezek a nagyközönségnek készülnek. Javaslom inkább a megfelelő könyvek beszerzését a témában.
De ha kéne ajánlanom, akkor II. vh témában elég jó a "Második Világháború Története - ahogy a Spektrum Televizión láthattuk". Vagy kizárólag a keleti frontról a "Szovjet Vihar" c. sorozat, bár ezt még én sem láttam, de a kollégák dícsérik. Hirtelen ez a kettő jut eszembe, de mint mondtam, ha tényleg a tudományosságra hajtasz akkor könyvek, tanulmányok, folyóiratok.
Nagyon ritka az igényes és elfogulatlan anyag. Az általad kérdezett két témához nekem az angol nyelvű "The fog of war" c. Robert S. McNamara interjúfilm tetszik leginkább.Ebben a dok.filmben részletesen elmeséli pl. a II. világháborús stratégiai (terror) bombázások hátterét ugyanúgy, mint az amerikai hadigazdaság működését, vagy a vietnámi háború okait, valóságát és az amerikaiak hatalmas tévedéseit. Őszintén beszél és hitelesen.
A Spektrumon látható II. világháborús anyagokat egyáltalán nem tekintem objektívnak, sokszor a bemutatott filmanyag is manipulált. Összességében a mindmáig mélyen elfogult angolszász propaganda része. Pl. az olyan, nagyon gyakran hangoztatott kitételek, hogy : "...de Hitler nem tudta, hogy a szövetségesek akkor már..." stb.
Maguk a színes felvételek érdekesek, de a narráció csapnivaló.
Filmként a közel tíz éve bemutatott "Összeomlás" tökéletesen illik az általunk megismerhető egykori történésekhez, kivéve a film főszereplőnőjének mai gondolatait ( primitív és életszerűtlen meaculpázása )és a film legvégén az orosz ostromgyűrűből való távozását, amely a valóságban egyáltalán nem úgy zajlott.
A History Channel már sokkal magasabb nívójú, persze azok is csak akkor, amikor nem az angolszászok emberiségellenes bűncselekményeiről van szó. Azokkal persze a HCh sem foglalkozik. Összességében tehát én is a szakirodalomra, méghozzá az ezredforduló utáni szakirodalomra szavaznék, ugyanis abban már oldódik a gyűlölet és az ostobaság. Nagyon jó orosz szerzők vannak, akik publikáltak pl. a német-szovjet háború kitöréséről, és a nagy sztálini békeszeretetről, a Ribbentrop-Molotov paktum szovjet értelmezéséről és a Szovjetunió gigászi háborús előkészületeiről. Továbbá javaslom a Netet is. Német és angol háborús visszaemlékezések és anyagok érhetők el, melyek meglehetősen megdöbbentőek, de mivel életszerűek, hitelesek, így érdekelhetnek egy igényes történelemkutatót, pl. Téged.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!