Körülbelül mekkora egy feketelyuk?
Nem kell semmijen leckéhez csak kiváncsi vagyok rá.
:)
Maga az égitest meglehetősen csekély méretű, és folyamatosan igyekszik pontszerűvé összezuhanni. Habár az időtorzulás miatt ez csak közel végtelen idő múlva sikerül neki.
A mérete valahol a neutron csillagok alatt van, tehát kilométeres átmérőnél is kisebb (és, mint írtam, pont szerű méretre törekszik).
Viszont a körülötte lévő gravitációs tér pedig a tömegétől függ, és tekintélyes távolságoknál is még fénysebesség fölött lehet a szökési sebesség - ezt hívjuk eseményhorizontnak. Ezen a "vonalon" túl nem látni semmit, lévén a fény sem tud elszökni onnan. Tehát voltaképpen lehet mondani, hogy a fekete lyuk mérete az eseményhorizontja pedig akár hatalmas is lehet, naprendszer méretű (vagy annál nagyobb, extrám nagy fekete lyukak esetén)
Maga az "égitest" amit szingularitásnak nevezünk nagyon nagyon kicsi, mikroszkopikus méretű.
De körülveszi az eseményhorizont ahonnan a fény sem tud kiszökni, se semmi más épp ezért "láthatatlan". Addig nemigen veszed észre míg bele nem kerülsz, ha pedig már ott vagy nincs kiút, tehát soha senkinek nem tudod elmondani mit láttál.
Ezt a teret szokták a "kreált" képeken nagy fekete gömbként ábrázolni, mivel átlátszatlan.
(Elvileg egy kellően fényes háttér előtt vagy "evés" közben, valóban megjelenhetne így, de erre kicsi az esély, az űr is sötét.)
Körülötte az eseményhorizonton kívül viszont már gravitációs lencseként működik, elvileg ezt már észre lehetne venni. Tehát ha az űrben "hajózol" ezt kell figyelned.
(A gravitáció változást nem érdemes, mire észleled túl késő.)
Na ennek az eseményhorizontnak a mérete a szingularitás tömegétől függ! Mert a szingularitás lehet 3.8nap tömegű is meg 50Milliárd nap tömegű is.
(Az ilyen extra nagy fekete lyukak szinte kizárólag Galaxisok középpontjában léteznek.)
Létrejötte viszont 3.8 naptömeg és 20 naptömeg közt lehetséges, viszont később felhízhat kellő mennyiségű anyag (gázok, bolygók, csillagok)bekebelezésével.
Ebben a formában értelmezhetetlen a kérdés. Egyik oldalról pontszerű, nézve nincs kiterjedése, tehát a sugara 0. Másik oldalról nézve nem tudhatjuk mi van eseményhorizont alatt, tehát nem tudjuk. :)
Gyakorlati szempontból fekete lyuk azonos az eseményhorizonttal. Ennek mérete tömegtől függ, lehetséges atomi méretű és sok kilométeres is. Egyszerűbb esetekben az eseményhorizont sugara azonos a Schwarzschield-sugárral.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!