Tényleg igaz, hogy Pécsen a háttérsugárzás az uránbánya miatt a megengedettnek a 200-szorosa?
Tanultuk környezeten (egyetemen), hogy az uránbánya miatt Pécs belvárosában is kb 200-szoros a megengedett háttérsugárzás, és most újra meg akarják nyitni az uránbányát.
Ez igaz?
És ez ellen semmit nem lehet tenni? Mert az urán feleződési ideje rengeteg év....
"... Pécs belvárosában is kb 200-szoros a megengedett háttérsugárzás..."
Valóban, Pécs környékén - vélhetően az uránbányászat miatt - nagyobb a háttérsugárzás, mint az ország többi részén. De a megengedett értéket még így sem éri el, nem hogy 200-szorosan meghaladná. Persze lehet tenni ellene, vegyél fel ólomkabátot, építtss légmentesen zárt házat nehézbetonból és majd nem fog elérni a háttérsugárzás. Helyette a talajból felszivárgó radontól kapsz majd többletdózist.
Nincs ok félelemre, nem veszélyes az ottani háttérsugárzási érték. Csak sajnos a radioaktivitás eléggé bonyolult dolog, kevesen értenek hozzá, viszont sokan félnek tőle - ezért az emberekben kialakult a "veszélyes az atom, hat kezünk nő tőle meg mind meghalunk" hozzáállás, amire sajnos sokan rá is játszanak.
Az urán gyenge sugárzó és nagyon kevés van az ércben, úgyhogy ettől ne félj. Ez a gyenge sugárzás önmagában nem igazán káros.
Mi lehet akkor a gond?
Az, ha valamilyen sugárzó anyag bekerül a szervezetedbe - mert akkor az ott elkezd rongálni: hiába gyenge a sugárzása, ha folyamatos.
Milyen anyaggal lehet gond?
Elsősorban a salak, cserép - másodsorban az ezekből lassan felgyülemlő radon. Ez már erősebb sugárzó, viszont könnyű ellene védekezni napi 1 szellőztetéssel.
Ne költözz salakbeton házba, a cserepeidet meg dobd ki, vegyél műanyag "cserepet", ha félsz.
Nem az uránbánya miatt magas Pécsett a sugárzás, hanem a (picivel) magasabb sugárzás miatt kezdtek el uránt kutatni és aztán bányát nyitni.
Baromság a 200-as szorzó. A cikk szerint az összes város kb. 50-200 nSv/h körül mozog ez alól Pécs sem kivétel, és ez egy év alatt 0.4-1.7 mSv. Egy év alatt pedig szinte bárhol a világon ér nagyságrendileg kb. ennyi háttérsugárzás.
A radioaktivitástól való félelem egyébként aránytalanul eltúlzott.
Az urántól és az atomenergiától mindenki retteg, de az senkit nem érdekel, hogy a hőerőművekben elpörkölt szén miatt mennyi radioaktív izotóp kerül a tüdőnkbe - még kevésbé, hogy hány ezer ember hal meg pusztán a légszennyezettség miatt, asztmában.
Úgy sírt-rítt mindenki a Fukushima környékén fül nélkül született nyuszi miatt, de a földrengés és cunami által közvetlenül kinyírt 20000 japán megintcsak nem érdekelte a nemzetközi közvéleményt.
És akkor ne is ejtsen szót senki arról, hogy az aktív dohányosok a fent említett 1-2 mSv többszörösét kapják - és ez csak a sugárzás, a vegyi anyagok köztudott káros hatásá ehhez adódik.
Röviden: örülj, ha uránt bányásznak, és nem szenet!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!