Melyik a legnagyobb?
Az alábbiak közül melyik a legnagyobb ??
a. 1 TiB
b. 1 GiB
c. 1 EiB
d. 1 PiB
TiB, EiB, PiB nincs, GiB csak helytelen.
Az exabyte (EB) a legnagyobb.
#1: Léteznek az általad firtatott bináris prefixumok: [link]
Amúgy ez a link meg is válaszolja a kérdést.
Nem úgy általában a kockák, sőt a legtöbb kocka igencsak húzza a száját a bináris prefixumok hallatán. Miért is? Ugye anno még mi úgy tanultuk, hogy 1 kB = 1024 B, 1 MB = 1024*1024 MB. Mindenki elégedett is volt ezzel a jelöléssel, a technológia adta magától a dolgot. Pl. memóriát még mindig így gyártják, mert így ad ki binárisan egész számot a legnagyobb memóriacella címzésére használt bináris szám. (Pontosabban eggyel kisebbet.)
Igazából a merevlemezgyártók kezdtek bekavarni ebben a témában. Ugye – mai jelzéssel leírva – 466 GiB = 500 363 689 984 byte. Viszont ha decimális prefixumot kezdünk használni, akkor ez kb. 500 * 1000 * 1000 * 1000 byte, ami 500 GB (itt a giga decimális prefixum). Milyen jó, hiszen egy 466 GiB-os merevlemezt el lehet adni 500 GB-osnak, megspóroljuk 34 GiB legyártását. (A különbség nem elhanyagolható. 1 GiB-nak az 1 GB csak 93%-a, így 7%-ot lehet spórolni. TiB és TB között már 10% eltérés van.) Elkezdték tehát ezt használni teljesen üzleti okokból. (Ez olyan, mint a TOP100 nevű papírzsebkendő, ami 80 darabos. Vagy olyan, mint egy italnál a 200 Ft + üveg + ÁFA, ami esetén végül nem 200 Ft-ot, hanem 300 Ft-ot kell fizetned. Szerencsére ezt a dolgot normálisan szabályozták, hogy a kiírt árnak tartalmaznia kell az ÁFÁ-t.)
A másik szereplő ami megkeverte a dolgot, az a hálózatoknál volt. Ott ugye a sávszélesség bit/s -ban mérendő. Mivel időegység alatt átvitt bitről van szó, így semmi nem indokolja, hogy ennek az értéknek binárisan kerek számnak kell lennie. Itt is elkezdték használni a decimális prefixumokat, mert úgy nagyobbnak tűnik ugyanaz az érték. Sőt van olyan terület, ahol keverve használják. Pl. egy CD 700 MiB = 700 * 1024 * 1024 bájt. De egy DVD 4,7 GB = 4 707 319 808 = 4,7 GB = 4,38 GiB.
Szóval pár piaci szereplő üzleti, PR, anyagi okokból felrúgta az addig jól bevált rendszert, és elkezdték az informatikában is használni a decimális formát, mondván ők csak az SI-t vették alapul. Persze… Sőt rögtön jött is egy ajánlás, hogy ezentúl jelöljük máshogy a bináris prefixumokat. Persze hogy ellenállásba ütközött a dolog, és mind a mai napig kevert állapot van. Ez valahol jogos szerintem. Így van az, hogy ha leformázol egy 720 „gigás” vinyót, akkor csak 671 „giga” szabad hely lesz rajta. A nem informatikus user meg aztán megy reklamálni, hogy nem azt kapta, amit venni akart. Az egyik program bináris, a másik decimális értelemben írja ki MB-ot, GB-ot, sőt még az oprendszerek sem következetesek. A káosz teljes, csak azért, hogy néhány gyártó spóroljon pár dollárt az előállítási költségeken.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!