Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Dimenziók. Mi a véleményetek...

Dimenziók. Mi a véleményetek róluk? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Mint tudjuk, mi 3 dimenzióban élünk, ami lényegében azt jelenti, hogy a világunk/terünk bármely pontja meghatározható egy 3 egyenesből álló koordinátarendszerben. Ha ez alapján továbbgondolkodunk, 1 és 2 dimenzióban elképzelhetetlen lenne az élet, de tovább haladva, 4 vagy többen nagyon is!

Ha belegondolunk, hogy ha létezne 2 dimenziós élőlény, akkor ő sosem lenne képes meglátni minket(gondoljuk egy papírlapra, amiből nem tud csak úgy "kinézni"), de mi látnánk őt. Ha léteznek 3-nál több dimenziós élőlények, akkor elképzelhető, hogy figyelnek minket. (ugyanaz a helyzet, mint 2 d-nél)

Mi a véleményetek a dologról? (Elméletben több dimenziós kockának akár a területét, vagy a térfogatát is ki tudjuk számolni, én már csináltam)


2009. aug. 24. 12:10
 1/8 Lakatos István ***** válasza:
64%

Ezt olvasd el:

[link]


Ha létezik 3-nál több dimenziós élőlény, akkor annak a mi terünkkel alkotott metszete egy 3d testet ad, tehát statikus állapotban nem tudod megkülönböztetni, pl. tőlem.

Viszont ha a mi terünkre "merőleges" irányban mozog, akkor megjelenhet/eltűnhet zárt szobákban, mint ahogy Te egy papírra rajzolt négyzet közepére tudod tenni az ujjadat (felülről) úgy, hogy nem húzod át a négyzet egyik oldalán sem.

Még két elolvasnivaló idézet:

Biblia: János evangéliuma 18.rész 36.vers és 20. rész 19.vers.

2009. aug. 24. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Értem, mit akarsz mondani, de ha én az ujjamat a papírlapra rakom, akkor a 2 dimenziós élőlény csak annyit lát belőle, amennyit a dimenziója megenged. (tehát nem látja az egészet, hanem csak egy "lenyomatot") Arra is gondoltam, hogy a 3d-s világnak is van további folytatása a 4., 5. stb. dimenziókban, ami annyit jelentene, hogy a testünknek is van/lehet tovább folytatása a felsőbb dimenziókban, csak ugye mi azt nem láthatjuk a dimenziónk szabályai miatt. Hallottam olyanról, hogy vannak olyanok, akik 4 dimenzióba tudnak gondolkodni. (el lehet játszani a gondolattal, hogy miként tudnánk úgy beilleszteni még egy "tengelyt" egy szabályos térbeli 3 tengelyű geometriai koordinátarendszerbe, hogy ugyanolyan távolságra legyen mindegyik tengelytől, de az origójuknak közösnek kell lenni)
2009. aug. 24. 13:20
 3/8 anonim ***** válasza:
86%

Hát ez összetett kérdés. Az élet nagyjából csak három dimenzióban képzelhető el. Több dolog miatt. Egyrészt az én okoskodásom hogy az, hogy 2-ről 3-ra így működik nem garancia arra, hogy 3-ról 4-re is lehet általánosítani. Lehet nem elég az az egy merőleges irány a teljes kívülállósághoz a 4d-s lényeknek. Nem tudjuk.


Viszont amit fizikusok kimutattak, hogy ha a fizikai törvényeket megpróbálod nem három dimenzióra alkalmazni (ezt könnyedén megteheted: a vektorok hosszát nem háromnak hanem valami másnak választod, skalárszorzat, deriválás minden működik), furcsaságok jönnek ki. Pl a bolygók nem maradnak körpályán. Meg a hullámterjedés is egészen fura, pl a különböző hullámhosszú fény nem ugyanolyan sebességgel terjed. Ez ilyen nabammeg kategória. Szóval nem hiszem hogy bárki is figyelne, mivel nem tudna élőlényként viselkedni.

2009. aug. 24. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Ez érdekes, ilyen oldalról még nem közelítettem meg a problémát. Köszönöm a választ.
2009. aug. 24. 14:21
 5/8 anonim ***** válasza:
75%

Én úgy vélem, hogy helyesebb 4 dimenziórol beszélni ( az ismert tér 3 kiterjedése + idő) A relativitás elméletete kimondja, hogy ez a 4 dimenzió a szemlélő helyzetéhez (sebességéhez) képest más. Tehát egy "földi" csillagászati térképet nem tudna használni egy fénysebességgel utazó, azaz a földi koordinátarendszer ott hasztalan. Tehát az általunk használt idő és koordináták a saját helyzetünkre ad csak választ. Ha ez így van, akkor talán nem is ilyen értelmezésben (hisz az relatív) kell keresnünk a következő ismeretlen dimenziót, hanem egy teljesen más elvonatkoztatott rendszerben, ami pedig igen nehéz, hisz fogalmunk sincs merre tapogatózzunk. (Mint pl. a 2 dimenziós élőlénynek sem "jutna az eszébe" hogy ne a saját síkjában keresse a választ, hisz ő el sem tud képzelni mást a saját környezetén kívül.)

Vegyük pl. a gondolkodást.

Semmilyen fizikai magyarázat nincs arra, hogy képes az agy gondolkodni. Ismerjük az atomok "működését" mégsem sikerül megfejteni az élettani folyamatokat. A Nagy Rendező Elv uralja azt a dimenziót amiben élünk. Meggyőződésem, hogy a sokadik dimenziót nap mint nap használjuk is, csak nem tudunk róla :)

Az előző válaszadóval ellentétben úgy gondolom, a sokdimenziós "élőlény" lát minket, a magasabb rendű dimenzió képes hatni az alacsonyabbakra. Mint ahogy mi is rajzolhatunk 2 dimenziós alakzatokat. Viszont az alacsonyabb dimenzióban lévő nem érzékelheti a magasabb dimenziót, csak elszenvedi a hatását.

Egy éve megismerkedtem egy német pasassal, hozott egy eszközt, ami összegyűjti a magasabb dimenziós energiát és szétsugározza jótékony energiaként a mi életterünkre. Először csak hallgattam mi ez a süketelés, de azóta jó néhány megdöbbentő kísérletet csináltunk már ezzel az eszközzel.

2009. aug. 24. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ez nagyon érdekes. Tudnál írni ezekről a kísérletekről?
2009. aug. 24. 16:53
 7/8 anonim ***** válasza:
81%
Egyébként a húrelmélet 11 vagy annál is több térbeli dimenziót feltételez, de nem úgy, ahogy például a kérdező felvetette. Ezek a további dimenziók "fel vannak csavarodva", és nagyon "kicsik", ezért nem észleljük őket. Egy hasonlattal élve, egy telefonzsinór messziről nézve egy egydimenziós objektum (egy vonal), viszont egy hangyának, aki a zsinóron mászik, előtűnik a második dimenzió, ami a vonalra van felcsavarva, hiszen a hangya tud menni a zsinór mentén, illetve körbemászni keresztbe a zsinóron, tehát közelről kétdimenziós, de távolról nézve egy. Valami ilyesmi módon vannak felgöngyölve ezek az extra dimenziók a mi 3 "nagy" dimenziókra. Viszont nagyon-nagyon kicsik, csak a szuperhúrok látják őket. Ezek a húrok meg az elmélet szerint olyan picik, hogy ha egy proton Naprendszer méretű lenne, akkor a szuperhúr nagyjából egy fa nagyságrendjébe esik.
2009. aug. 25. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Nem tudom hogy érteni fogod-e a képet de azért belinkelem: [link]
2009. szept. 6. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!