Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Honnan tudják a tudósok, hogy...

Szeman kérdése:

Honnan tudják a tudósok, hogy egy csillag milyen távol van?

Figyelt kérdés
Látják a múltbeli fényét, ami most ér el hozzánk, de honnan tudják mikor indult el?
2012. dec. 10. 22:24
 1/8 anonim ***** válasza:
62%
2012. dec. 10. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
12%
Amúgy mondhatnak bármit úgysem tudod leellenőrizni.
2012. dec. 10. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
88%

A távolságmeghatározásra több módszer is adott.


Viszonylag közeli csillagoknál a Föld pályasugarának átmérője elég elmozdulás ahhoz, hogy a csillag az év egyes szakaszaiban ne ugyanabban az irányban látsszon. Ez a látszólagos mozgás a parallaxis. Ezt felhasználva háromszögeléssel jó közelítéssel számítható a csillag távolsága.


Nyilván, a a távolsághoz képest már elhanyagolható a Föld pályájának átmérője, a dolog már kissé bonyolultabbá válik.


Ilyen esetben a leghíresebb a sajáttávolság számítás. Ennek során a vöröseltolódást használják fel a mérés alapjául. Ugye a hosszú idő óta utazó fény hullámhossza változik a tér tágulása miatt.


Luminozitás távolság

Ennél a mérésnél a csillag látszólagos fényességéből indulnak ki. A mérés lényege, hogy a csillag által kibocsátott fény a távolság négyzetével fordított arányban csökkenő fluxussűrűséggel látszik.


Aztán ott a látószögátmérő-távolság, ami akkor használható, ha a kérdéses csillagnak ismerjük az átmérőjét. Itt a kiindulási alap a csillag átmérője és a megfigyelt szögátmérő. Ennek nehézségét az adja, hogy a világegyetem geometriája nem euklideszi és a látszólagos átmérő nem monoton függvénye a távolságnak.


Hogy egy kicsit beleláss a dolog mechanikájába, érdemes ezt a cikket átolvasni:

[link]

2012. dec. 10. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
88%
Volt már a kérdés - gondolom, neked is kiírta, mikor feltetted.
2012. dec. 10. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Azért néhány kiegészítés erősen szükséges gyakorivalasz2 kommentjéhez:


"Ilyen esetben a leghíresebb a sajáttávolság számítás. Ennek során a vöröseltolódást használják fel a mérés alapjául."


Ez a csillagok távolságmérésére nem nagyon alkalmas. Egyrészt a közeli csillagok vöröseltolódása kicsi, másrészt a kaotikus mozgás miatt (hiszen van, amelyik közeledik felénk, és van, amelyik távolodik tőlünk) teljesen változó, csillagonként eltérő az érték.

A vöröseltolódáson alapuló -amúgy sem teljesen megbízható értéket adó- távolságmérést inkább a távoli galaxisok, kvazárok, és egyéb fényes objektumok (fényévmilliókra, milliárdokra lévők) távolságának meghatározására használják. Ebből a távolságból amúgy sem lehetne egy egy átlagos csillagot kiragadva azon méréseket eszközölni.


"Luminozitás távolság

Ennél a mérésnél a csillag látszólagos fényességéből indulnak ki. A mérés lényege, hogy a csillag által kibocsátott fény a távolság négyzetével fordított arányban csökkenő fluxussűrűséggel látszik."


Ezzel meg az a gond, hogy a csillagok nagyon-nagyon eltérő fényességűek tudnak lenni. Ez a módszer akkor lenne jó, ha a csillagok fényessége állandó lenne. Szerencsére egy trükkel ez a probléma áthidalható. Nevezetesen van egy fajta változócsillag (Cepheida) Aminek a fényváltozása és az abszolút fényessége között jól ismert összefüggés van. Így a látszólagos fényesség, és a fényváltozásból számított abszolút fényesség ismeretében nagyon pontosan meghatározható a távolság. Ezzel a módszerrel a relatíve közeli csillagok mérhetőek, és még a nem túl távoli galaxisok ilyen változóinak mérése is lehetséges néhány millió fényév távolságig. Az ennél nagyobb távolságokban az egyes csillagok mérése nem oldható meg, viszont nem is szükséges egyet-egyet kiragadni a galaxisának csillagmilliárdjaiból. Ezeken a távolságokon az 1A tipusú szupernovák fénymenetének vizsgálatából lehet távolságot mérni, hasonlóan a Cepheida módszerhez. Egy ilyen szupernova fényessége gyakorlatilag állandó, így a távolság a megfigyelt fényességmenete alapján könnyen számolható.


"Aztán ott a látószögátmérő-távolság, ami akkor használható, ha a kérdéses csillagnak ismerjük az átmérőjét. Itt a kiindulási alap a csillag átmérője és a megfigyelt szögátmérő."


Hmmmm, egy nem ismert távoli csillag átmérője hogy is lehetne pontosan ismert ... Megaztán nem sok olyan csillag van, aminek egyáltalán mérhető volna a látszólagos szögátmérője. Az egyik ilyen közismert csillag a Betelgeuse (Alpha Orionis), De maradjunk abban, hogy ez a módszer amennyire alkalmas a Naprendszer tagjainak távolságmérésére, annyira alkalmatlan a csillagok távolságának mérésére (Nem is véletlen hogy pont a Betelgeuse távolságát sem sikerült meghatározni; bizonyos források 470 fényév távolságot írnak, de találni 800 fényéves adatot is a szakirodalomban, Ez a két érték meg -valljuk meg- nem épp a módszer esetleges használhatóságát jelzi.)

2012. dec. 11. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
A csillagok távolságát nem egy módszerrel határozzák meg. A fent elírt módszereket több csillagra alkalmazzák, ezáltal nemcsak távolságokat, hanem több év elteltével pályaadatokat (a csillag égen való látszólagos helyét) kapják meg, amiből a gravitációs térben történő mozgást számolhatják ki. Több törvényszerűséget egyszerre sok csillagra alkalmazva egy ellentmondásmentes rendszert kell kapni. Vagyis egy csillagra sokféle módszerrel mindig ugyanannak kell kijönni. Ha nem finomítják a módszereket, egyes feltételezéseket megváltoztatnak (ami aztán nem hozhat más helyeken ellentmondást). Ezért jelentősek az ókori csillagászok megfigyelései. Több ezer év pályájának az ismeretében már pontosabban lehet - a gravitációs hatások figyelembevételével - a távolságokat meghatározni.
2012. dec. 11. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Hááááááát, hogyismondjam ... A csillagok sajátmozgása nem igazán jelentős ....


http://www.youtube.com/watch?v=uUuVMhp-4pA


A 2:09 időpontnál jól látható pl a Nagymedve (Göncölszekér) esetében mennyire kicsi ez a mozgás. 100ezer éves nagyságrend kell, hogy jelentős elmozdulást lássunk a kialakult látványban.


A legnagyobb sajátmozgású csillag a Barnard-féle Nyílcsillag. Ennek a látszólagos elmozdulása az égen a legnagyobb. Kb. 200 év alatt halad annyit, mint a látszó Hold átmérője. És ez is csak azért ilyen "nagy", mert valóban gyors a mozgása, és mert viszonylag közel van (5.9 fényév). De ezek alapján belátható, hogy a csillagok pályájának kiszámítása elég bajos. És nem is kerülünk közelebb a topic problémájához, történetesen a csillagok távolságának meghatározásához.

2012. dec. 11. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Nem tudtam, hogy volt már a kérdés, nem írta ki, mikor feltettem!
2012. dec. 11. 21:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!