Tudnátok írni ezekről valamit?
1. Miből készül és mire szolgál a Mózeskosár?
2. Hol és mikor volt szerepe a kőolajnak vallási szertartásokban?
3. Hol alkalmazták büntetőeszközként a kőolajat?
4. Mikor,kik és milyen formában használták a kőolajat hadi célra?
5. Mi volt a görögtűz és az arab kézigránát működési elve?
Előre is köszönöm :)
A mózeskosár gyékényből készül, kisbabák hordozására szolgál. Manapság már nem túl sok helyen használatos.
(Mivel köznév, ezért kisbetűvel kezdjük, függetlenül attól, hogy a Mózes tulajdonnév az összetett szó előtagja.)
A többi kérdésről sajnos halványlila segédfogalmam sincs. :(
Üdv. :)
Pedig Berta, pedig még a 2-est tudhatnád. Van egy zsoltár, mely szerint "Megkened fejemet olajjal", ez utal a szertartásbeli szerepére.
Büntetésként pedig ott van a szurokba forgatás.
Hadi célra az ókor óta folyamatosan használják Európában biztosan, de gondolom, a világ más részein is. Millió és egy példát lehetne felsorolni.
A görögtűz simán Google/Wiki barátaink segítségével megoldható. Viszont az arab kézigránát az nem ilyen egyszerű kérdés, fogalmam sincs, hogy miről van szó. (Felmerül a gyanú, hogy van valami feldolgozandó forrásod, amiből mindezt megtudhatod, és ott van leírva.)
Pff...
Ugye, nem gondolod komolyan, hogy KŐolajat használtak volna?
Növényi olajakat használtak, kérlek szépen, jellemzően olívaolajat. Nem csak a vallási szertartásokban (királyok és próféták felkenése), hanem gyógyászati és kozmetikai célokra is.
Dereng egy bizonyos nárdusolaj is, de nem tudnám megmondani, ez milyen növény lehet.
Találtam egy kérdést a témában, ha érdekel, olvasd el:
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__2..
(Az összes válasz jó, kivéve az utolsó. Őt nem szabad komolyan venni, a kategória egyik legnagyobb trollja.)
Amennyire én tudom, eredetileg valamilyen kőoalszármazékot (is) használtak, mert a juhászoktól vették át a hagyományt, akik a bárányaikat azzal kenték be. Aztán mivel később nyilván szakrális hagyomány lett, így már mindenféle egyéb olajak helyettesítették az olajat. (A kőolaj nem csak fekete trutyis szar tud lenni, hanem pl a vazelin is kőolajszármazék. Fehér, nem büdös olajszármazékok is vannak.)
Mivel a bárányokat az élősködők ellen védték az olajjal, nehezen tudom elképzelni, hogy kellemes illatú mirtuszolajat használtak volna erre a célra.
Rendben, logikusnak tűnik, hogy az állatokat nem drága olajokkal kenegették. És az is oké, hogy a kőolajszármazékok nem mind feketék; gondolom, a feldolgozás során változik a színük.
De honnan szedték akkor azt a bizonyos kőolajszármazékot az ókori Izraelben és a környékén, amit használtak? Akkoriban még csak úgy feltört a földből a kőolaj? :D
Vagy fúrtak egy kutat, építettek hozzá egy finomítót; megszervezték a munkálatokat stb.? :D
Csak úgy elgondolkodtam... :)
Berta:
Egy halom kerdesed volt anno amire valamiert nem valaszoltam, pedig erdekes.
Nos a kooalajat az okorban felszini olajlelohelyekrol nyertek. Nyilvan ha egyszer hasznaltak olajat (amit tudunk) es nem volt olakut, akkor is valahogy csak hozza kellett jutniuk. Az olaj olykor a felszinre tor, ahogy pl aranybol is leteztek szinte tiszta telerek, de ezeket mar nyilvan leraboltak eleink.
Finomito hijan kenytelenek voltak kopulessel, szuressel tisztitani az olajat. Az olajban a fekete cucc az mind kosz, lebego talajreszecskek. Ha megnezed akar a propant, a butant, a benzint, a dizelt, a petroleumot, a vazelint, a paraffint: mind atlatszo, szintelen avagy feher, esetleg kis sargas beutessel (ami foleg a benzinnel az adalekanyagok miatt van). Ha mar csereltel olajat kocsiban, tudhatod, hogy a friss olaj szintelen, atlatszo (esetleg sarga), a feketeseg a hasznalat kozbeni koromlreakodas es egyeb szennyezok miatt van.
A szurok es a bitumen is szennyezoanyagoktol fekete.
Köszi a megkésett választ, valóban érdekes téma. :)
Egyébként a sima napraforgóolaj is sötétedik használat során, és nem csak a belekerülő apró égett cuccokra gondolok.
Hatoska meg "eltévedt"... :O
A napraforgoolaj elkezd oxidalodni a napfeny hatasara, amitol sotetedik a szine, azonban ezt a sotetedest nem lehet a vegtelenbe extrapolalni, azaz nagyon hosszu ido mulva se lesz fekete - idovel nem sotetedik tovabb.
Az asvanyolaj komponensei a napraforgoolajhoz kepest faek egyszerusegu molekulak, nem jellemzo rajuk a napfeny hatasara torteno oxidacio. Vagyis egy uveg benzin, petroleum vagy egy paraffingyertya az idok vegezeteig feher/szintelen marad, ha kitesszuk a napra. (Persze ezekben is vannak adalekok es szennyezesek, amik megis szinezodhetnek, pl a gyertya megbarnulhat a benne levo szennyezodesektol, de letezik pl nagy tisztasagu paraffin, ami nem barnul meg, jol mutatva, hogy nem maga a paraffin barnul.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!