Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan működik a Gyakori...

Hogyan működik a Gyakori Kérdésekben a pontozás?

Figyelt kérdés
Én már vagy egy éve regisztráltam, és az első pár hétben beállt a százalékom 58-ra. Azóta rengeteg választ adtam, de ez az érték semmit sem változott. Ebből az a gyanúm, hogy ez a pontozási rendszer egyszerűen megszűnt, leállt. Tud valaki erről valami konkrétat?
2012. nov. 4. 21:41
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:

OFF:

A "józan paraszti ész" egy kifejezés, ami az egyszerű, bonyolításmentes logikát jelenti. Ezzel szemben a "józan paraszt" egy minősítés, amiben a "paraszt" szó meglehetősen negatív töltettel bír.

Tehát, ha azt mondják Rád, hogy "józan paraszti ésszel gondolkodsz", az dícséret, amivel azt közlik, hogy egyszerű, közérthető és helyes következtetéseid vannak. Ám, ha azt mondják, hogy "józan paraszt vagy", azzal leparasztoznak, ami lényegében azt jelenti, hogy bunkó vagy.

ON


A 13-as válaszból valóban hiányzott a kifejtés, ám szerencsénkre ez a 15-ösben megtörtént, és választ kaptál a kérdésedre.


Nem világos számomra, hogy mit nem látsz helyesnek az adott válaszban, hiszen tökéletes a logika és a levezetés is érthető. Mint programozó és közel 4 éves GYK-felhasználó, úgy gondolom, maga a számítási algoritmus olyan egyszerű, mint azt leírták; a "kiszámíthatatlanságát" maguk a felhasználók okozzák. Nem elég pusztán értelmes válaszokat adni, a végeredmény nagyon függ attól, hogy milyen stílusban írsz, milyen témában írsz stb. Például, ha beszállsz egy vitába, ahol 50-50%-ban oszlik meg a vélemény (és tételezzük fel, hogy mindenki pontoz), akkor egy értelmes felelet a csapat felétől 100%-ot kap, a másik felétől meg 0%-ot. Így az eredménye 50% lesz. Ám, ha a válaszodat úgy rakod össze, hogy a másik fél látja, tiszteled a véleményét, még ha nem is értesz vele egyet, akkor ez feltehetőleg az ellentábor felét meg fogja hatni, így a saját táborodtól mindenki felfele szavaz, míg az ellentábor fele fel és a másik fele meg lefele pontoz. Így már 75%-os lesz a válaszod.


És ugyanez működik fordítva is. Egy olyan kérdésnél, ahol nincs megosztottság, tehát egyetlen helyes válasz létezik, hiába adod meg helyes választ, ha a stílusod visszatetsző sokak számára, akkor le fognak pontozni.


Namost, ezt csak azért fejtettem ki ennyire, hogy éreztessem, itt a végeredménybe olyan szempontok is beleszólnak, mint a felhasználók hangulata, ezért tűnhet sokszor úgy, hogy a pontozás nem logikus. A számítás az, csak az adatok nem azok, amikkel számol.


Nekem pl. 4 év után a napokban többször is változott a %-om, fel le ugrál 91 és 92 között, ami onnan jöhet, hogy a két érték határán mozgok, és egy-egy minősítés át tudja billenteni oda-vissza. Azt hiszem, ez a legegyértelműbb jele annak, hogy a minősítési rendszer nem állt le, hanem él és virul.


A srác csak azt próbálta neked elmagyarázni, hogy a % változtathatósága egy exponenciálisan csökkenő függvény szerint viselkedik, ezért idővel egyre nehezebben változik, nem túl sok idő után olyan, mintha meg is állna.


Ha összesen két szavazatod van, egy jó és egy rossz, akkor 50%-on állsz:


(1 + 0) / 2 = 0,5 --> 50%


Ha ehhez jön egyetlen jó szavazat, akkor azonnal nagyot lépik felfele


(1 + 0 + 1) / 3 = 0,66 --> 67%


Ha az egészet megszorozzuk 1000-rel, akkor látható, hogy egy ekkora változáshoz 1000 szavazat kell.


Plusz a % alakulásában más erővel bírnak a + és - szavazatok, annak függvényében, hogy melyikből van több. Nézzük a példát.


Tegyük fel, hogy 99%-on állsz úgy, hogy 100 zavazatod van, amiből 1 negatív.


(99 * 100) / 100 = 0,99.


Mivel sok pozitív van, és csak kevés negatív, ha kapsz egy pozitívat, az csak keveset fogja növelni:


(100 * 100) / 101 = 0,9901 --> 0,01%-ot növekedett, vagyis szinte semmit.


Ha negatívat kapsz, akkor


(99 * 100) / 101 = 0,9802 --> 0,99%-ot csökkent, szinte egy egész %-ot.


Ez azt jelenti, hogy alacsonyról könnyebb feljönni, és magasról könnyebb lecsúszni, ám egy közepes aránytól nehéz elérni nagyon alacsonyat vagy nagyon magasat.


Mivel Te 58%-on állsz (tegyük fel, hogy 58,00%) 250 válasszal, tételezzük fel, hogy válaszonként 10 szavazatot kaptál. Ahhoz, hogy felfele billenjen a minősítésed, szükség van 31 pozitív szavazatra (és 0 negatívra), ekkor éred el az 58,51%-ot, ahonnan 59-re billen át. A lefele elmozduláshoz pedig 22 negatív kell (0 pozitívval).


Összegezve, szerintem az 58%-odnak az a magyarázata, hogy a válaszadók idáig átlagban 58%-ban nyomtak a válaszodra zöld kezecskét, 42%-ban pedig pirosat. Az oldal működésében ez egy igen egyszerű funkció, amit nincsen értelme elbonyolítani, mert egyszerű formában is ellátja a feladatát és hasznos. Nincs értelme "lelassítani" vagy "megállítani", befolyásolni korábbi tényezőkkel. Az eredmény változása a korábbi szavazatok mennyisége miatt lassul le, természetéből adódóan.

2012. nov. 7. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
A #10-es válaszadó felvetését remek ötletnek tartom!:)
2012. nov. 7. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 A kérdező kommentje:
Igen, tényleg változik az érték kis mértékben. A napokban felment 59-re, most meg megint visszaesett 58-ra
2012. nov. 11. 01:22
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!