Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy anyagszerkezeteben a szin...

Egy anyagszerkezeteben a szin hogyan epul bele?

Figyelt kérdés

2012. okt. 17. 23:55
 1/7 anonim ***** válasza:

Az színek ugye a fény különböző hullámhosszú összetevői. Az anyagok színét az adja, hogy egy az adott hullámhosszú fényt milyen arányban verik vissza.


Hogy miért épp olyan egy test színe, amilyen, ez nagyon sok tényezőtől függ, az anyag összetételétől, alakjától, a felszínétől, stb...

2012. okt. 18. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
hogy van akkor az etel szinezekeknel akkor?
2012. okt. 18. 11:19
 3/7 anonim ***** válasza:
Az ételszínezékben olyan anyag van, amely egy konkrét színtartományt ver vissza, a többit átengedi, vagy elnyeli. Ez feloldódik vagy elkeveredik az ételben, amelyben ezáltal ez a "szín" feldúsul, tehát főképp ez látszik. De az eredeti is ott van, csak megfelelően elnyomva.
2012. okt. 18. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Az ételszinezékek esete pedig még bonyolultabb, mert az általában valami szilárd vagy szirupos anyag, amit feloldanak. Az oldat színe pedig gyakran köszönőviszonyban sincs az eredeti anyagéval.
2012. okt. 18. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Kegyes Attila válasza:

Ahogy az első válaszoló írta egy anyag színét az határozza meg, hogy az azt megvilágító fényből mely hullámhosszú tartományokat veri vissza.


A fény elektromágneses sugárzás amiből az emberi szem a 400 és 700 nanométer közötti hullámhosszú tartományt látja.

A 400-500 tartomány a kék

500-600 tartomány a zöld

600-700 tartomány a vörös érzetet adják.

Ezen tartományok különböző mértékű keveréke adja az összes létező színt.


Amikor valamilyen festékkel átítatunk valamilyen anyagot, pl ételfestékkel az ételt, akkor az anyagba vegyült festék miatt megváltozik az adott anyag fényvisszaverési és fényelnyelési tulajdonsága, így annak színe is.

2012. okt. 23. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 VMS ***** válasza:

A fentiek mellett színélményt okozhat még a fényszóródás és az interferencia. A szóródásos színezet kialakulására jó példa a levegő (égbolt) vagy a víz kékes színe, amit a Rayleigh-szórás, vagy a felhők fehér színe, amit a Mie-szórás okoz. A Rayleigh-szórás a frekvencia 4. hatványával arányos és így a kb. egy oktávnyi látható tartomány felső szélén lévő kéket 16x annyira szórja, mint az alsó sávszélre eső vöröset. Ez a magyarázata a levegő (ég) és a vizek kék színének.

Interferencia színek általában optikai rácson, vagy vékony kettős rétegeken alakulhatnak ki. Ezek általában irizáló metálos színek, a szín élmény pedig irányfüggő. Kettős réteg interferencia színek láthatók a víz felszínén úszó olaj, vagy egyes rovarok kitinpáncéljáról visszaverődő fényben, míg optikai rács által létrehozott színek pl. a hitelkártyák hologramjain láthatók.

2012. okt. 23. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
lenyegeben akkor vannak olyan anyagok amik a megfelelo szineket verik vissza a fenybol es az azert olyan szinu mert azokat latjuk
2012. okt. 23. 22:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!