Volt már a Földön valaha olyan program, ami elsajátította volna az önprogramozást?
Nehéz pontosan meghúzni egy vonalat, hogy honnan számít valami önprogramozásnak. De kísérletek már történtek, olyan is, ami programkódot gyárt, vagy programkódokból rakja össze magát, meg olyan is ami az emberi agyat utánozva neurális hálót csinált, amit folyamatosan információval tápláltak, hogy elkezdjen fejlődni.
De az intelligencia annyira bonyolult dolog, hogy nincs igazán idő várni egy 0-ról induló neurális hálóra, vagy egy random magát összepakolgató kódra hogy mi sül ki belőle, hanem mindig megpróbálnak elé menni a dolgoknak, új 5leteket dobnak be, meg specializálják a mesterséges intelligencia működését.
Ez a, technológiai szingularitás dolog csak egy bizonyos szint felett indul be, ha egyáltalán lehetséges. Ettől a szinttől viszont még messze vannak a gépek azért. De az emberek már bizonyos nézőpontból megkezdték a szingularitást, a gépekkel együtt. (ha egy gép eljuthat a szingularitásba, akkor az ember-gép páros is megteheti ezt, emberi irányítással, szerintem)
informatikus vagyok..
rengeteget programozást, alkalmazást tanultam eddig
most jelenleg magas szintű hálózati technológiákkal foglalkozok
nagyon szívesen fejlesztenék, kutatnék ebben az írányban ?
hogy lehet bekerülni egy hasonló projektbe ?
Nézmán! A kérdező képzettebb, mint a válaszolók! Szivat münköt:DD
No, de komolyodjunk..
Gondolkozom ezen a dolgon itt, a reggeli kávém mellett, és arra jutottam, hogy nem tudom. Próbálom végigvezetni, hogy ki mit kutathat és miért.
Idegrendszerhez hasonló struktúra fejlesztésén szerintem valami neurológiai kutatóközpontban foglalkozhatnak, ha tippelni kell, akkor biztosan egy marylandi egyetemen.:) Ebbe bekerülni nem lehet, legalábbis nem a halandó emberek szoktak itt dolgozni.:)
Van még ugye a klasszikus értelemben vett mesterséges intelligencia, ami már régi történet.
Önprogramozás. Szerintem ezen belül két irányt vehetünk számításba. Az egyik az evolúciós, szelektív reproduktív robotok/kódok, amik nagy tömegben másolják magukat, minden másolat létrehozásakor figyelembe veszi a környezet alakulását, és ahhoz igazítja a kódot. Ehhez az is szükséges, hogy a régi egyedek elpusztítsák magukat, és átadják a helyet az újak számára, különben felélik az erőforrásokat, ami sem nekik érdekük, sem nekünk.
A másik a saját magukat célirányosan, a környezeti paramétereket figyelembe véve átprogramozó robotok vagy kódok. Tehát nincs reprodukció, csak az egyeden belüli fejlődés. Ennek szerintem az űrkutatásban lehetne esélye, amikor egy idegen égitestre küldenek mondjuk egy felderítő egységet, és az ottani körülményeket nem tudják tökéletesen reprodukálni. Ennek érdekében, ha a robot úgy ítéli meg, hogy a tudósok durván mellélőttek, a helyszínen tapasztalt körülményekhez képest változtatná meg a saját programját a hatékonyabb működés érdekében. Nos, ha létezik ilyen kutatás, az bizonyosan a NASA vagy ESA keretén belül zajlik.
Egyéb, programozáselméleti kutatásokról nem tudok, hogy léteznének. Ez persze, nem jelenti azt, hogy nincsenek, csak valahogy nem kapnak annyi publicitást, hogy mi, halandó emberek halljunk felőlük - pedig tényleg sok ismeretterjesztő műsort nézek :). Amikről hallottam ezidáig, mind robotokkal dolgoznak. Ilyenek voltak, amikor a robotok tanultak, vagyis viszonylag bután kirakták őket egy terepre, és ott kezdték lassan megismerni saját magukat, környezetüket, tanultak, és ennek fejében érvényesültek. Vagy voltak olyanok, ahol több robot volt, a cél pedig az volt, hogy összedolgozzanak "falka szinten", azaz a cél függvényében mindegyik egy részszerepet vállalt az adott feladatból, és egy szerkezetként működtek. Azt, hogy mi a feladat és hogyan osztják le egymás között - úgy tudom - saját maguk döntötték el. De az is lehet, hogy a feladat adott volt. Rég láttam már..:)
Szerintem finanszírozott programba bekerülni rohadt nehéz lehet, nagyon ott kell forogni tudományos körökben. De visszaemlékszem programozói hőskorunkra (egyetemi években), amikor tombolt bennünk a tenniakarás és a versenyszellem. Hamar összeverődtek a közös érdeklődésű csoportok, és különféle dolgokat oldottunk vagy próbáltunk megoldani közösen. Szerintem így működhet a dolog Nálad is, hogy találsz valakiket magad köré, akiket ugyanígy foglalkoztat a téma és hajlandó lenne ezen dolgozni Veled, majd kibeszélitek problémát, leosztjátok a feladatokat, és mindenki nekiesik.:)
A legnagyobb ez irányban működő cég szerintem a google. Van ugye a google car, az automatikus autó, meg maga a google, ami mögött egy brutál adatbányász algoritmus megy. Ez mind2 mesterséges intelligencia témakör.
Neurális hálókról és genetikus algoritmusról többet megtudhatsz itt: [link] - a kód bemutatja e két dolog kombinációját, de nem csak így lehet neurális hálót fejleszteni, bár az általad említett AI-hoz sztem ez a módszer áll közelebb. (Lehet még tanítani a neurális hálót, ami ahhoz hasonló mikor egy kutyát tanítasz, amikor valami jót csinált. persze lehet algoritmuzálni a tanítást, de ez még se magától tanulós lenne.)
Meg volt egy ai képzés, amit a stanford egyetem hirdetett meg mindenkinek, [link] itt. (Googleös arcok tanítottak) Ha nem tudsz hozzáférni az anyagokhoz, de érdekelne, küldj egy imet (a tananyagok nagy része nincs magyarra fordítva, és youtubeon keresztül tanítottak, szal angoltudás kell).
Ha saját magad képzed a neten, akkor elég magas szintre eljuthatsz, már az emberiség mai tudásához képest. De mint írtuk, messze vagyunk még. :) Saját projectekbe kezdhetsz, az MI programokhoz nem kell mindig hatalmas gép, ha ügyes kódot írsz. Emberi agy méretű neurális hálót csinálni úgyis sok pénzbe kerülne, és már megpróbálták - azóta se hallani a projectről (hiába van akkora gép mögötte, az algoritmusok még nem tökéletesek, nem tudunk még olyan sokat az agyról mint gondolnánk).
érdemes megemlíteni még a chatbotokat is. bár ezek állnak sztem a legmesszebb az AI-tól. Ezek csak hatalmas adatbázisokban tárolják az emberi reakciókat, és megpróbálják imitálni őket. De nem "tudják", miről van szó, igazából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!