IRODALOM! Paul Verlaine - holdfény cimű versét kellene elemezni (hogy mit hogy ért az iró) és ehhez kellene segitség?
"hogy mit hogy ért az író"
na ez az amit nem kéne elemezni: honnét a francból kéne tudni, hogy mire gondolt, vagy mit értett alatta?
Azért ha elolvasod a verset, eléggé jól körvonalazódik, hogy milyen érzések jelennek meg benne (még ha teszem azt a költő épp akkor nem is azt érezte). Szóval ne a költő életérzésére koncentrálj, hanem arra, hogy mi van leírva a versben, mert a tanár biztosan azt kérdezte, nem pedig a költő aktuális gyomorfájását. (Vagy te értetted rosszul, vagy ő mondta félreérthetően, de a lényeg, hogy a versben megjelenő érzések a kérdés.)
Meg aztán a verselemzés nem csak ebből áll. Ha nem is jönnél rá az érzésekre, akkor is lehet szépen keresni metaforákat, soráthajlásokat, megszemélyesítéseket, alliterációkat, meg lehet nézni a rímképletet, a ritmust, a szótagszámot, a hangrendet meg az egyéb költői eszközöket. Ebből áll ugyanis az elemzés. Ezzel a hisztivel, hogy „mit tudhatom hogy mit érzett a költő” csak a hülye és/vagy lusta diákok szokták lepasszolni a feladatot. Te melyik vagy?
De persze mindig a tanár a hibás.
Elolvastam ezt a műremeket! le kell lőni azt a tanárt aki ezt elemezteti Egy sötét költő sötét müremeke! még Glázser Bozsó is jobbakat írt.
"SZERELEM SZERELEM
lerobbant autómat"
Kedves előző!
Ízléseken nem vitatkozunk, ha neked jobban tetszik Glázser úr költészete, lelked rajta. Sőt, ha úgy véled, hogy kizárólag könnyed kínrímeket kéne a diákoknak oktatni, akkor ma már lehetőséged van mozgalmat indítani, petíciót, beadványt írni, népszavazást kezdeményezni, és célodat demokratikus úton elérni, ha a nép többsége melléd áll. Ha úgy érzed, hogy országos jelentőségű problémára bukkantál, kezdj neki.
Addig is, sajnos a tanárnak elő van írva, hogy mely költő számít a tananyag részének, ettől nem térhet el, akár szereti, akár nem.
Nem mellesleg, szerintem aki egy vers elemzéséért halálbüntetést javasol ("le kéne lőni azt a tanárt..."), az az igazán sötét lelkű, nem pedig Verlaine.
#5:
Nyugi, csak fiatalok... legtöbbször azt sem tudják, hogy mit mondanak.
Verlaine nagyszerű költő, mégha nem minden verse könnyed.
A kérdezőnek meg tanácsolom, hogy olvassa el a költő életét, majd a verset és a kettőből a benne kialakuló képet írja le.
Egyébként Verlaine: Érzelmes párbeszéd c. verse mindent visz - szerintem. :)
Amit ne felejts el egy dolgozatnál se, és az érettségin se: NE azt írd, hogy a költő mit gondolt, hanem:
Szerintem a költő ezt úgy gondolta, hogy....
Nekem ezzel azt sugallja az író, hogy....
Azt gondolom, hogy a költő ez alatt azt érti, hogy....
A verselemzéssel kapcsolatban mindig ez az első ami eszembe jut, hogy a magyartanárunk mindig lecseszett minket, hogy honnan tudjuk, hogy a költő mit akart.
Másrészt pedig ha azt írod, hogy a "véleményem szerint",
abba nem köthet bele, mert akármekkora baromság, neked ez jön le egy versről. De nem fogod rá a költőre, hogy ő is ezt gondolta. :) Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!