Valaki segítene Fizikából? :D
Szal a kérdés: Két elektromos töltéssel rendelkező, egyforma kis fémgömböt szigetelőrudakkal tartva egymáshoz érintünk, majd ismét az eredeti távolságba visszük őket egymástól.
Hogyan változik az eredetihez viszonyítva a két gömb közötti elektromos erőhatás nagysága és iránya, ha a gömbök kezdeti töltése
a. Q és -Q b. Q és Q c. Q és -3Q d. Q és 3Q
A megoldásokat azt tudom: a. F=0 b. F=F0* c. F= -1/3 F0 d. F= 4/3 F0*
*= a 0 indexbe van az F után.
Tehát csak magyarázatok kellenének, hogy miért is ezek a megoldások.
Az a és a b az még naggyából oké, arra elég lenne egy gyorsabb válasz is a biztonság kedvéért, de a c.ről és a d.ről fogalmam sincs, hogy miért annyi! Előre is Thx a Helpet:).
a) Az egyiken Q töltés van, a másikon -Q. Amikor összeérinted a kettőt, a -Q töltésűről átmásznak az elektronok a +Q töltésűre, és a végén mindkét golyó töltése nulla lesz. Két nulla töltésű golyó pontosan 0 (elektromos) erőt fejt ki egymásra.
b) Mivel egyforma a töltésük, az összeérintés nem okoz rajtuk változást. A töltésük is változatlan marad, ennél fogva a köztük ható erő is.
c) Kezdetben az erő 3*Q^2 -nel arányos, és mivel ellentétes töltésűek, vonzzák egymást. Miután összeérinted őket -2Q töltés vándorol át a negatív töltésűről a másikra, a végén mindkettőnek -Q lesz a töltése, az erő Q^2-tel lesz arányos, és mivel azonos töltésűek, taszítják egymást. Az erő nagysága az eredetinek a harmada, az iránya pedig ellentétes, tehát az eredeti -1/3 -szorosa.
d) A fentiek alapján remélem, magad is meg tudod már csinálni. Az összeérintés után az egyes golyókon maradó töltés mindig a kezdeti töltések számtani közepe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!