Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit fejez ki az ionkötésű...

Mit fejez ki az ionkötésű molekula? Mi az az apoláris molekula?

Figyelt kérdés
2012. aug. 23. 13:58
 1/8 Tom Benko ***** válasza:
Ionkötésű molekula?! Jujj. Az apoláris molekula az, aminek egyenletes a töltéseloszlása.
2012. aug. 23. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Az apoláris molekula olyan molekula,aminek a töltései nagyjából egyenletesen helyezkednek el.

A poláris molekuláknak van egy kicsit pozitívabb és egy kicsit negatívabb töltésű oldala,míg az apoláris molekuláknak nincs.De ezt az inonkötésű molekula-dolgot kicsit gondold át újra,mert ennek így nincs értelme.

2012. aug. 23. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! A kérdéseket viszont úgy írtam le, ahogy a feladatlapomon van, nem sok mit konyítok sajnos a kémiához. :( Most látom, hogy lejjebb a későbbi kérdéseknél van olyan kérdés is, hogy mit fejez ki az ionkötésű molekula képlete? Ez is hasonlóan értelmetlen kérdés mint az előző?
2012. aug. 23. 14:13
 4/8 Gauldoth ***** válasza:
Legjobb tudásom szerint is azt jelenti, hogy milyen az ionok aránya a molekulákban.
2012. aug. 23. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Gauldoth ***** válasza:

Azt jelenti hogyha pl: veszed a NaCl-t és a CaCl2-t akkor ha fogsz egy adag sót, akkor az elsőnél mindkét ionból kb ugyanannyit lesz ott, a másodiknál kb 2xCl és 1xCa


Azért mert a Ca-ion töltése 2+ és az 2 1- töltésű Cl-idion vonz maga köré. Ennyi. Molekula nincs, az hülyeség, ez egy összegképlet. (pl a CaCl2) Molekula az, ami kovalens kötéssel van összekötve


+Apoláris molekula, gyakorlatilag minden olyan molekula, ami nem egy elemből épül fel (elemek minig apol-k) és nem szimetrikus (mert az elektronegativitási különbségek a szimetrikus molekulában kiegyenlítődnek...)

2012. aug. 23. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Gauldoth ***** válasza:
Az első válaszom csak zavaromban volt, hogy ion molekula-képlete:P
2012. aug. 23. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :)
2012. aug. 23. 15:12
 8/8 anonim ***** válasza:
Hát végül is van ionos kötésű molekula, de csak extrém körülmények között. Például, ha a konyhasót felforrósítjuk, akkor 801 °C fokon megolvad, és az ionok össze-vissza keveredve fognak mozogni az olvadékban, hasonlóan mint amikor vízben feloldjuk, csak ott ugye vízmolekulák között, és hidrátburokban. Viszont, ha tovább hevítjük, akkor 1465 °C-on fel is forr, és a sógőzben már különálló nátrium-klorid molekulák vannak. De szerintem ez nem tananyag, úgyhogy jobb lett volna, ha a tanár úgy fogalmaz, hogy "Mit fejez ki az ionkötésű anyag, vagy az ionkötésű kristály(rács) képlete?". Mert arra az a válasz, hogy a kristály(rács)ban lévő ionok ARÁNYÁT a lehető LEGKISEBB, de még EGÉSZ számokkal. A "lehető legkisebb" az matematikailag azt jelenti, hogy relatív prímszámok, mert már nincs közös osztójuk, csak az 1. Mert attól, hogy a konyhasóban ugyanannyi nátrium-ion van, mint klorid-ion, attól még lehetne a képlete Na2Cl2 vagy Na3Cl3 vagyy Na4Cl4 is, de NEM, mert a lehető legkisebb egész számokat írjuk a képletbe, illetve ha az a legkisebb szám=1 akkor azt ki se írjuk, mint ahogy nem Na1Cl1-et írunk, hanem csak NaCl-t, és a vízben is csak a hidrogénhez írjuk a kettest, az oxigénhez nem írjuk oda, hogy H2O1, hanem csak H2O. És a CaCl2 helyett sem írunk mondjuk Ca2Cl4-et, vaggy Ca3Cl6-ot, pedig azokban is ugyanúgy kétszer annyi klorid-ion lenne, mint kalcium-on, de nem, mert a legkisebb EGÉSZ számokat írjuk a képletek indexeibe. Molekulák képleteinél ilyen probléma nincs, mert ott konkrétan az atomok darabszámot írjuk oda, amennyit 1 molekula tartalmaz. Csak ugye az ionrácsos, atomrácsos, fémrácsos anyagok nem alkotnak különálló molekulákat, hanem úgynevezett végtelen rácsot alkotnak. A végtelent persze nem szó szerint kell érteni, hanem csak úgy, hogy az ionok, atomok, atomtörzsek méreteihez képest a már szabad szemmel épp hogy csak látható kristályok is szinte végtelenül nagyok. Persze vannak azért kivételek mert a P2O5 az ugyan molekularácsos anyag, de a sóhoz hasonlóan csak gáz halmazállapotban ilyen, mert szilárd és folyékony halmazállapotban dimereket képez, és akkor a képlete P4O10, de mégis a P2O5-öt használjuk, mert az el van osztva 2-vel a 4-10 számpárhoz képest, ami a 4-nek és a 10-nek a legnagyobb közös osztója, és így a 2, és az 5 már relatív prímek egymáshoz képest (sőt magukban is prímek, de nem az a lényeg, hanem az, hogy egymáshoz képest), míg a 4 és a 10 nem relatív prímek, mert van közös -1-től különböző- osztójuk, ami a 2.
2012. aug. 26. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!