Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A felszín alatti vízkészletein...

A felszín alatti vízkészleteink kiapadhatnak?

Figyelt kérdés
Most a hőségben elég keményen megy az öntözés a fúrott kutakból (~40m). Végesek-e ezek a vízkészletek? Honnan származik ez a víz?

2012. júl. 5. 11:03
 1/4 anonim ***** válasza:
2012. júl. 5. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Alapvetően a csapadékból származik ez a víz. Túlzott kitermelés esetén előfordulhat, hogy csökken a vízszint, ez tekinthető úgy, hogy "kiapad", de az esőzések miatt idővel pótlódik.


A korrekt megoldás ugye az lenne, hogy külön hálózat lenne ivóvízre és egyéb használati vízre. Mosáshoz, WC-öblítéshez, fürdéshez nem kell ivóvíz-minőségű víz, így az ivóvíz-készleteket lehetne védeni.


De ez plusz beruházás lenne a vizes cégeknek, nekik egyszerűbb a vízhiányra hivatkozva árat emelni. Az egész duma a vízkészletek kifogyásáról csak arra szolgál, hogy felkészítsék az embereket a brutális áremelésre.

2012. júl. 5. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 gromo ***** válasza:
Lokálisan előfordulhat a vízkészlet csökkenése, esetleg eltűnése is ( gyakori jelenség pl. hogy a felszínhez közeli vízrétegekből nagy aszály idején eltűnik a víz, ezért van, hogy a nem túl mély kutak kiapadhatnak) Hosszú távon, ahogy az előző válasz is tartalmazza, ez visszapótlódik. A globális vízkészlet ( óceánok, édesvízkészletek, folyók, tavak, légköri páratartalom, sarki jég, stb) összességében nem változik, csak átrendeződhet.
2012. júl. 5. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 EagleHUN ***** válasza:

Az előzőek mindegyikével egyetértek, és néhány konkrét esettel bővíteném.

Tatabányán és környékén az évtizedekig tartó bányászat során kitermelték a karsztvizet, emiatt a karsztvízszint a környéken annyira lecsökkent hogy a Tatai források elapadtak, amelyek évszázadokig hajtottak vízimalmokat és télen nyáron 20C-os mivoltuk miatt híres fürdőkomplexumokat tápláltak. Ezek mindegyike tönkrement.

A bányászatot végül akkor állították le teljesen amikor az újabb keletű Mányi és Dorogi bányák már a budai hévízforrások szintjét kezdték apasztani!

Azóta a karsztvízszint elkezdett visszatérni, Tatán a Fényes fürdőben a fényes forrásai 30 év szünet után tavaly újraéledtek már fürdeni is lehet benne, megcsinálták kitakarították a medencét is.

A többi forrás is vissza fog térni de lassabban mert a környék ivóvízellátása is a karsztvízből megy most is, amit ásványvízzé minősítettek, miután nemrég vastalanították és UV -vel fertőtlenítik Chlór helyett.

Azóta gyakorlatilag szénsavmentes ásványvíz folyik a csapból, akár palackozni is lehetne. :)


A talajvízről írnék annyit hogy felszíni vizek folyók tavak közelében azok erősen befolyásolják, tehát ha a közeledben lévő folyó vagy tó apadt akkor az ásott illetve a sekélyebb fúrott kutak kiszáradhatnak a környéken.

2012. júl. 5. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!