Szerintetek is Magyarország meg fog szűnni?
(A földet csak csillagászati értelemben írjuk nagy kezdőbetűvel.)
Van logika abban amit írsz, de nem működhet. Amióta nem a mamutot kólintgatjuk fejbe a bunkónkkal, hanem egymást, mindig is volt világuralmi törekvés. Ennek két mozgatóereje volt alapvetően. Egyik a bírvágy, a másik az a gondolat, hogy az ember saját magával nem háborúzik. Ha egyetlen központi akarat érvényesülni az egész földkerekségen, béke lenne és nyugalom. – gondolják és gondolták sokan. De a valóság más. Napjainkban is több helyen van, vagy a közelmúltban volt polgárháború. Tehát egy államon belül is vannak fegyveres harcok. De ha csak a szelídebb dolgokat nézzük: Mekkora különbségek vannak egy olyan kis országon belül is, mint hazánk. Nézz meg egy borsodi vagy szabolcsi falut (nem romák laktát!) és egy Vas- vagy Zala-megyeit. Ha különbség van életszínvonalban, az feszültségek forrása. Miképpen lehet ezt kiküszöbölni az egész világra kiterjedően?
A világ – a technikának köszönhetően – kinyílt. A távolságok ma jóval kisebbek, sok tekintetben meg is szűntek. A hírközlő rendszerek révén néha előbb értesülünk dolgokról, mint ahogyan azok megtörténnek. Az állam szerepe kissé háttérbe szorul, a nemzetek közötti különbségek is csökkennek, a korábban elszigetelt kulturális globálissá válhatnak. Ez létező folyamat, de – meggyőződésem szerint – nem lesz „világállam”.
Egyébként úgy gondolom, a jelenkor – és most egészen szorosan véve – technika robbanása nagyobb jelentőségűnek tűnik, mint amilyen valójában. Tobzódunk az újabb és újabb találmányok sokaságában. Ma ha egy mobilon nem tudsz internetes tévét nézni, miközben rögzíted a másik csatorna műsorát, s háttérben a telód a tösdén licitál helyetted, s hangosan figyelmeztet, hogy ideje lenne megszoptatni…, nos ha nem ilyen a kütyü, már nem is érdemes megvenni. De helyére fognak ezek a dolgok idővel kerülni, s újra fel fogjuk magunknak fedezni az embert.
ma 10:11
Rossz premisszákból indulsz ki!
Például:
"De a valóság más. Napjainkban is több helyen van, vagy a közelmúltban volt polgárháború. Tehát egy államon belül is vannak fegyveres harcok."
És mi az akadálya annak, hogy egy világkormány egy világhadsereggel úgy leverje a lázongást, mint annak rendje és módja?
"Mekkora különbségek vannak egy olyan kis országon belül is, mint hazánk. Nézz meg egy borsodi vagy szabolcsi falut (nem romák laktát!) és egy Vas- vagy Zala-megyeit. Ha különbség van életszínvonalban, az feszültségek forrása. Miképpen lehet ezt kiküszöbölni az egész világra kiterjedően?"
Miből gondolod, hogy mire világkormány lesz, nem homogenizálódik az egész világ? Gyakorlatilag ma is ez megy, hol kevésbé, hol jobban érződik. Gyakorlatilag az európai országok között alig van már a nyelven és gasztronómián kívül különbözőség! Globális zenére mulatunk, globális ruhákat hordunk és nyugati értékrendet vallunk... És ez évtizedről-évtizedre egyre jobban átitatja a bolygót.
ma 11:44
"A családok szövetségre léptek, törzsekké egyesültek, a törzsek is szövetségre léptek, országot alapítottak, az országok szintén (eu és usa, illetve most körvonalazódik keleten is hasonló)."
Én ezt úgy olvastam, hogy a családok sokasága alakította ki a klánt, aztán a klánok fuzionáltak törzsekké, a törzsek pedig nemzetté. Ki az az elmebeteg, aki szerint ez a folyamat megáll? Személyes tapasztalatom, hogy a nacionalisták szentül hiszik, hogy a nemzet a végső, a szent, a sérthetetlen. Sőt egyesek szerint már az emberiség kezdetén nemzetek voltak, pedig NEM.
Az USA meg nem illeszkedik bele ebbe, az más tészta. Az EU lenne az első a történelemben, amely a nemzeti kereteken túllép (az USA is egy nemzet és tök mindegy, hogy és mi[k]ből alakult).
"Logikus következmény, hogy még egy lépés és már elérjük azt, hogy csak emberiség leszünk, nem ilyen-olyan nép. Szerintem jó lenne."
Hát nem egy lépés. Szerintem jó, ha ötszáz év múlva létrejön. Addig pedig sok vérengzés le fog zajlani ez miatt. Vannak akik a nemzetállamok eljelentéktelenedését valami világösszeesküvéssel hozzák kapcsolatba, róluk el tudom képzelni, hogy a végsőkig is "ellenállnak".
"A fejlődés egyértelműen arra mutat, hogy közösen, mint emberiség haladjunk előre, nem pedig szétzilált, egymásra acsarkodó, egymásnak folyamatosan keresztbetevő, apró országokként..."
Hát, nem tartom ilyen egyértelműnek a helyzetet... Az emberek csak addig haverok, amíg mindenkinek megvan a kaja/pia/nő. Ha az erőforrások limitáltak, akkor a barátságok elhalványulnak, és előtérbe lép a versengés a limitált javakért. Az elmúlt pár száz évben az egyre nagyobb bőség korát éltük, ez segített együttműködésre bírni olyan szembenálló feleket, mint pl. Németország, Franciaország. Szerintem már látszanak annak jelei, hogy ez a házassága a nemzeteknek nem olyan idilli, mint amilyennek megálmodták... érdemes megnézni a görög helyzetet, szerintetek a németek meddig fogják tűrni, hogy az általuk megtermelt javakat a lusta görögökre fordítsák? És szerintem ez csak rosszabb lesz.
Mindennek az oka az energia árának növekedése. Hiába tárnak fel újabb és újabb olajlelőhelyeket, a kitermelés egyre drágább, a kereslet egyre nő, emiatt az az olajárak folyamatosan emelkednek. Az alternatív energiaforrások fényévekre járnak attól, hogy leválthatnák a kőolajalapú energiatermelést. Az energia árának növelése pedig nyilánvalóan a nemzetek együttmőködését veszélyezteti, hiszen melyik állam mondana le egy másik állam javára amikor az ő polgárai is nehéz körülmények között élnek.
Úgy gondolom, hogy az egyetlen valódi megoldás a fúziós erőmű kifejlesztése lenne, de szerintem az összefogás már most sem elegendő... a siker bizonytalan, emiatt egyátalán nem triviális, hogy a kellő erőforrás előteremthető, miközben ezernyi más helyre is kellene a pénz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!