Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi okozza, hogy a mélységéless...

Mi okozza, hogy a mélységélességet a fényképezésnél? (Deep of field)

Figyelt kérdés
Igazából az nem tiszta,hogy ez az egész hogyan függ össze az érzékelő felület méretével. Mi az ami miatt egy pont homályossá válik? Több helyről érkező információ esik ugyanarra a pontra?
2012. máj. 24. 22:40
 1/7 anonim ***** válasza:

Így feltéve érdekes a kérdésed :) Talán ezért nem is jól értem, de: a mélységélesség elsősorban a rekesznyílás nagyságától függ. Minél szűkebb a rekesznyílás (11,16,22), annál nagyobb lesz a mélységélesség, és minél tágabb (1,8 2, 2,8 3,5 5,6), annál szűkebb tartományban lesz éles a kép. Szerintem a CCD méretével kevéssé függ össze ez a paraméter, de egy digi. fotó annál szebb, részletgazdagabb, minél nagyobb méretű az érzékelő. Profi gépeknél akkora, mint amekkora a hagyományos film mérete lenne (pl. 24 x 36 mm).

Észrevehető életlenséget inkább a lencsehibák okozhatnak, főleg az olcsóbb kategóriájú gépeknél. (ezekről itt olvashatsz: [link] )

2012. máj. 24. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Hivatásos fotósként szépen, részletesen el tudom neked magyarázni, de lassan éjfél lesz, meg lusta is vagyok. Íme egy jó kis leírás, mely teljes értékű választ ad a kérdésedre.

[link]

2012. máj. 24. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ez egyfizikai törvényszerűség következménye, amely független attól, hogy digitális, vagy hagyományos géppel fényképezel.

A kép úgy keletkezik, hogy egy tárgyról érkező fénysugarakat a lencserendszer összegyűjti, és egy síkra, a képfelületre vetíti (az mindegy, hogy ott kémiai reakció, vagy digitális érzékelés történik ennek hatására). Ha a tárgy egy pontjáról érkező fénysugarak a képfelületen olyan kicsi felületre esnek, amit a szem egy pontnak érzékel, akkor a kép éles. Minden lencserendszer be lehet úgy állítani, hogy egy bizonyos távolságú tárgy éles legyen (ez a fókuszpontba eső kép). A távolabbi és közelebbi pontokról érkező fénysugarakat a lencse úgy töri meg, hogy a kapott kép a képsíktól távolabb, vagy közelebb kellene legyen, ezért a képsíkon ez foltként jelenik meg. Más szóval ezek a részek életlenek. Nagyon szűk blendénél a nagyon nagy tévolságból érkező fénysugarak éles képet adnak, de a még elég nagy távolságból érkező fénysugarak azon része, ami a foltot eredményezné, a szűk blende miatt kizáródik, így csak az éles képet adó része marad meg. A nagyon közelről érkező fénysugarak még így is tudnak szóródni, tehát az a rész továbbra is életlen.

Minél nagyobb a blendenyílás, annál szűkebb az a távolságtartomány, ahonnan érkező fénysugarak éles képet adnak a képsíkon. És minél kisebb a blendenyílás, annál több fénysugarat zár ki, így nagyobb távolságtartományból érkező fénysugarak tudnak éles képet adni. A kevesebb fény persze azt eredményezi, hogy a helyes expozícióhoz nagyobb záridő kell, mint a nagy blendenyílásnál.

Ha lerajzolod a lencsét, előtte a blendéket különböző szélességgel, megadod a képtávolságot, akkor látható, hogy a különböző távolságokból érkező fény hogyan szóródik, és mekkora képet alkot a képlemezen (érzékelőn).

Rajzon sokkal könnyebb megérteni, mint elmesélve.

2012. máj. 24. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Oké,de miért van az,hogy egy kompakt gép nem tud elég szűk mélységélességet létrehozni ?
2012. máj. 25. 00:03
 5/7 anonim ***** válasza:
Mert az apertúra nem lehet akármekkora nagy. Ha az aperutra kicsi, akkor a mélységélesség nagy.
2012. máj. 25. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

[link]


Depth of Field Equivalents részen látni ,hogy más apertura kell. Pl egy full frame 60mm-en 5.6-al tud,akkor 4/3-os gépen 2.8-al kell fotózni.

2012. máj. 25. 08:34
 7/7 anonim ***** válasza:
A kompakt gépekkel kapcsolatban hozzátenném, hogy azok tervezésekor nem a szűk, hanem a minél nagyobb mélységélesség a cél. Ezeket a gépeket Mancika szoborral típusú emlékképek készítéshez gyártják. Bolondbiztos legyen. Végtelenül egyszerű kezelés, kis méret és súly a lényeg.
2012. máj. 29. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!