Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A részkegyorsító hatására...

A részkegyorsító hatására ténleg keletkezhet egy feketelyuk?

Figyelt kérdés

2012. máj. 21. 19:07
 1/8 Smartguy86 ***** válasza:
Nem. Ahhoz azért több energiát kéne közölni. Egy ember által épített gyorsító nem képes annyi energiát létrehozni, ami egy csillag belsejében van. Másfelől a csillag tömege is számít, a részecskegyorsítókban pedig minimális tömegeket ütköztetnek.
2012. máj. 21. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
88%
Kletkezhet, de ne olyanra gondolj ami az űrben létezik. Az egyes nem jól tudja, ugyanis már sikerült előállítani a tudósoknak, de ezek miniatőr és kb másodperc életűek voltak aztán megsemmisültek.
2012. máj. 21. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Igen, keletkezhet - de az ennyire kicsi példány olyan gyorsan párolog, hogy alig-alig lehet észrevenni, hogy nem közönséges, szokásos robbanás történt.
2012. máj. 21. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Vree ***** válasza:
2012. máj. 22. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
91%

Ajjaj, Önjelölt fizikusok... Szóval... Akármilyen test átlényegülhet fekete lyukká (ami KÉT szó, nem pedig "feketelyuk"), ehhez csak el kell érnie a Schwarzschild-rádiuszát (ejtsd: /svarcsild/). A Schwarzschild-rádiusz egy akkora sugarú gömb, amellyé az adott testet összenyomva nincs olyan anyagi erő, vagy fizikai törvény, ami meggátolhatná a testet abban, hogy bekövetkezzen benne a gravitációs összeomlás, melynek során a tér egyetlen pontjába összesűrűsödve fekete lyukká alakul. Ebből következik, hogy minél kisebb tömegű egy test, annál kisebb a Schwarzschild-sugara, azaz annál kisebb gömbbé kell összenyomni. ELMÉLETILEG egy részecskegyorsító is létrehozhat fekete lyukat, ha elég nagy sebességgel (nagy energián) következik be benne a részecskék ütközése, viszont a ma létező részecskegyorsítók az ehhez szükséges energiának csak egy elhanyagolhatóan kis töredékét tudják közölni. Talán néhány száz év múlva lesz olyan részecskegyorsító, ami erre képes lehet.


A természetben a fekete lyukak olyan csillagokból jönnek létre, amik 20-40 naptömegűek, ezek szupernóva-robbanása után keletkezhet fekete lyuk. A 40 naptömeges felső határ azért van, mert a nagyon nehéz csillagok már túl sok anyagot veszítenek szupernóva-állapotban és nem marad bennük annyi anyag, hogy a szupernóva-kitörés utáni összeszűkülési állapotban fekete lyukká omolhassanak össze.

2012. máj. 22. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Fulár válasza:
100%
Az előttem válaszolónál a pont!Ment is a "Ződ kéz". :-)
2012. máj. 24. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
71%

Elvileg nem, de a tudósok kísérletezgetnek, sok kutató (orvos) feláldozta magát teóriája bizonyítása során/vagy annak érdekében.


Faraday angol fizikus- és kémikus is gyorsan elvégzett még fejben néhány integrál számítást, amikor a később róla elnevezett "árnyékoló" kalitkába zárva magát elvégezte híres kísérletét.


Wikipédia:"A Faraday-kalitka az elektromágneses hatás kiküszöbölésére szolgáló, fémhálóval körülvett térrész, amelybe a fémháló védőhatása folytán a külső elektromos erőtér nem hatol be („árnyékolás”). Ezzel magyarázható például az is, hogy a vasbeton szerkezetből készült épületekben legtöbbször nincs elég térerő a mobiltelefonok működéséhez.


A Faraday-kalitka belsejében nincs se elektromos, se mágneses tér, így a belsejében lévő emberek ezek hatásától védve vannak.


Így védi meg például a repülőgép fém teste a benne ülő utasokat, ha belecsap a villám. A Faraday-kalitka hatékonysága függ a vezetők közötti távolságtól (minél kisebb a távolság, annál biztonságosabb), függ a vezető ellenállásától (minél kisebb, annál biztonságosabb), és a levegő pára-, por- és iontartalma is befolyásolja a hatékonyságát."


Az első atombomba felrobbantásakor is voltak nagynevű tudósok, akik féltek attól, hogy a maghasadás kiterjedhet az egész Föld bolygóra...


Lehet, hogy lesz egyszer egy olyan tévedés, amiről már senki nem fog tudni beszámolni...

2012. máj. 24. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 MrPifta ***** válasza:
56%
"Elvileg nem" De, már csináltak is. De tényleg nagyon rövid ideig életképes.
2012. máj. 24. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!