Ahhoz, hogy egy egyenletesen mozgó test leküzdje a
közegellenállási erőt, nagyobb erőt kell kifejtenie,
mint az az erő?
Figyelt kérdés
Tudom,hogy egyenletes mozgásnál nem hat erő a testre,de elvileg nagyobb erőt kell kifejteni,nem? Ez a kérdés az idei középszintű fizikaérettségin volt számolási feladat.
2012. máj. 18. 00:22
1/6 anonim válasza:
Egyenes vonalú egyenletes mozgás esetében olyan mintha a test nyugalmi állapotban lenne. Tehát közegállási erő nélkül (mondjuk tökéletes vákuumban, ami persze ne létezik) ha meglököd egy F erővel akkor egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, amig más nem befolyásolja őt. Viszont itt a Földön mivel van közegellenállási erő, ezért ahhoz hogy fenntartsd az EVEM-t, mindig annyi erőt kell befektetni amennyi a közegellenállási. Plusz még ott van a gravitációs erő amit szintén ellensúlyozni kell.
Csak ha gyorsítani akarod a testet akkor kell több erőt befektetni a test mozgatásába, mint amennyi a közegellensállási.
2012. máj. 18. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 A kérdező kommentje:
A pontos kérdés így volt: A) Egy autó 16 km-en keresztül 90km/h helyett 110 km/h-val megy. Mennyivel hamarabb ér oda? B) A testre 110km/h-nál másfélszer akkora közegellenállási erő hat, mint 90 km/h-nál. Hányszorosára kell növelni sz autó teljesítményét,hogy a közegellelállási erőt leküzdje?
2012. máj. 18. 07:50
3/6 A kérdező kommentje:
Csak mert én a leküzdést úgy értelmeztem, hogy nagyobb erőt fejtünk ki, mint Fk. Nem írták, hogy a v=áll. lenne a második esetben.
2012. máj. 18. 08:01
4/6 anonim válasza:
Alapvető tévedés, hogy az egyenletes mozgást végző testre nem hat erő, és ezért szokott ez nehéz feladat lenni.
Ekkor a testre ható összes erő eredője nulla. A fő feladat tehát, hogy milyen erőket kell számba venni. Utána ezeknek az irányát és nagyságát meghatározni. Ezután már csak vektoriálisan össze kell adni az erőket, egy kis Newton törvény, és mindent tudunk a test mozgásáról.
2012. máj. 18. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
5/6 anonim válasza:
Folytatva az előző gondolatmenetet, az A kérdés nem erőprobléma, a B kérdésnél minden más erőt (pl súrlódásit) elhanyagolunk, kizárólag az útiránnyal szembeni légellenállást, és az ezt legyőző (útirányú) motorerőt figyeljük. A sebesség állandó, tehát az F légellenállást egy -F motorerő ellensúlyozza. A teljesítmény az erőtől, időtől és tömegtől függ, ebből csak az erő változik, tehát ha a légellenállás másfélszeres, a teljesítmény is másfélszeres. (90-es és 110-es tempónál kétlem)
2012. máj. 18. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
6/6 anonim válasza:
Szerintem az előző válaszoló helytelenül írta, mert a teljesítmény nem függ a test tömegétől ebben az esetben, hanem az erőtől, az úttól és a közben eltelt időtől. Mivel az idő sem lehet ugyanakkora (hiszen különböző sebességgel haladtak), ezért a teljesítmény sem másfélszerese, hanem több.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!