Milyen energiafű lenne ideális?
Van egy elválasztott, nem használt telekrészem. Úgy gondoltam hogy oda valamilyen nyárfát, nyírfát, vagy valami növényt ültetnék amivel fedezni lehet a fűtés egy részét. Milyen fajta lenne ideális?
Talán fontos infó még, hogy a szennyvízaknából arra a telekre szoktam szivattyúzni a szennyvizet. A növények igy dupla hasznot hoznának elvileg, hisz megtisztitanák a vizet és tüzifát is adnának. Tehát mit kellene ültetni ami nagy hozamú, és nem "hisztizik" ha pár naponként kap egy kis szennyvizet a tövébe? (persze csak a hig cucc megy át, de ugye abban is csomó fajta vegyszer van)
Szennyvíztisztításra én inkább egy nádas-fűzfás területet használnék, de nem vagyok agrármérnök. Nyárfa jó energiafának, de inkább nagy területen éri meg. Azzal azonban vigyázz, hogy egy telepített nyáras is kivadulhat (jó, nem egy akácos vagy bálványfa), aztán a környéket jól tönkreteszi egy gyors növekedésű fafaj. (Ha nem olyan a környék, akkor persze nem. Városkörnyéken sok kárt nem okoz.)
A szennyvizet tűrik, de ilyen irányú ismereteim nincsenek. Az biztos, a bálványfa bírná, az mindent kibír (a párkányon lévő koszban kicsírázik!), de azt ne ültess, mert az biztos, hogy tönkreteszi a környék flóráját. Energiafüvekben én nem gondolkodnék, ilyen talajon azért ne kaszálgass, marad az energiafa, aztán a fene tudja, lehet kapni kifejezetten "enegrgianyárfát", talán egy eladó többet tud mondani a tűréshatárairól. Szerintem túlélné, talán picit visszavenne a növekedésből.
Sajnos mind az energianyarak, az akác, a bálványfa (utóbbi energiaügyi felhasználásáról még nem hallottam) és a turkesztáni szil tájidegen, természetvédelmi problémákat okozó faj. A bálványfa és az akác különösen hajlamos kivadulásra, a nemes nyarak kevésbé, a turkesztáni szilről meg még kevés a tapasztalat. Ha lehet, akkor ültessetek valami őshonosat: pl. fehér nyarat, az is elég ellenálló, és a többi őshonos fajhoz képest gyorsan nő. Nem utolsó sorban őshonos állományok telepítésére lehet, hogy több egyéb támogatást kaphattok.
Arra is gondoljatok, hogy ha nagyon jól növekedő, ellenálló fajt ültettek, akkor az egyéb földjeiteket is "megfertőzheti". Az akác és a bálványfa magoncaitól igen nehéz lesz megszabadulni akkor, amikor több millió magot küldenek a földetekre... A nyárnál és a szilnél ugyanez a veszély fennállhat. Ezek a fajok gyakran azért olyan nagyon ellenállóak, mert kiterjedt föld alatti hajtásrendszerük van, amit bizonyos kor után már nem lehet csak úgy kiirtani.
na kapod itt sorban a zöldeket :)
Azt igy látatlanban meg lehet saccolni hogy mennyire terjeszkedne el? Tegyük fel beültetek egy területet és hagyok egy 5-6 méteres sávot ami üresen marad. Ott ha csak simán lecsapkodom a hajtásokat akkor elméletileg kordában lehet tartani a terjeszkedést, nem? Plusz ha nem lesz szükségem a fákra, mert mondjuk nyerek az ötöslottón akkor az nem elég ha egyszerűen tarra vágom a területet, aztán újra és újra kivágom az új hajtásokat?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!