Mit szóltok ahhoz, hogy egy amerikai milliárdosokból álló cég kisbolygó bányászat céljára céget alapított?
""Egy 30 méteres kisbolygó 25 és 50 millió dollár közötti értékben tartalmaz értékes fémeket" - mondta Peter Diamandis, a cég alelnöke."
"A Washington államban található Bellevue településen három éve alapított cég vezetői között van például Larry Page, a Google alapító tulajdonosa, James Cameron, aki a Mariana-árok feneke után a világűrben keres új kihívásokat és Charles Simonyi, aki már kétszer járt az űrben fizető utasként."
"Az első, demonstrációs célú küldetések két év múlva indulhatnak a cég alapítói szerint. Öt és tízéves időskálán olyan Föld körül keringő platformok megvalósítását tervezik, ahonnan speciális űrtávcsövekkel azonosítanák a legértékesebb kisbolygókat. Egy újabb lépcső, a cég reményei szerint 2022-ig az lenne, amikor az így kijelölt égitesteket aztán vagy befognák és a Föld mellé vontatnák, vagy automata bányászrobotokat küldenének a felszínükre, amelyek a kitermelt nyersanyag finomítását és visszaszállítását is elvégeznék. Arról egyelőre nincs információ, hogy mekkora pénzt fektettek a cégbe az alapítók, de reményeik szerint 2030 körül már a "földi GDP" jelentős része származhatna a kisbolygóbányászatból."
Mit gondoltok, a magánszektor beindíthatja az űripart és ezzel együtt egy soha nem látott fejlődésnek lehetünk szemtanúi?
Szurkolok nekik.
Amúgy a japánok már végeztek egy sikeres tesztelést, bár az eredmények szerények, megmutatták: megoldható.
A szurkolásom nem a sikerüknek szól (sőt, irigylem őket a nyereségükért), hanem azért, hogy az űrutazás fejlődhessen. Ha megjelenik benne a profitérdekelt vállalkozás, akkor idővel olcsóbbak lesznek az utak és talán még egyszer nyaralhatok pár napot a Holdon.
Ha találnának egy olyan kisbolygót, ami biztosan ritkafémekből állna már most is simán megérne felmenni érte. A nagy kihívás az, hogy meg tudjuk különböztetni a követ a fémtől... Az a baj, hogy nagyon messze vannak és picik ezek a cuccok.
Az szerintem hülyeség, hogy ezzel az emberek munkája leértékelődne. Max a platinabányászoké... volt ám olyan, hogy a magyar szénbányászok munkája értékelődőtt le. Mindenki túlélte, ellenben ha lesz egy csomó platina az jót fog tenni az iparnak, mert a platinatartalmú technológiák olcsóbbak lesznek.
Ami engem kicsit szkeptikussá tesz az, hogy nem a ritkaföldfémek a világgazdaság bővülésének gátjai, hanem az energiahordozók szűkössége. Ha mondjuk a fúziós erőművet sikerülne valahogy megoldani, akkor jóval optimistább lennék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!