Az is fotografikus memória ha csak 1--2 hétig jefízek meg dolgokat?
"Az iskolába jöttem rá hogy ha a könyvet elolvasom óra előtt vagy 1-2 szer akkor akár 2 hétig is emlékszek valamire"
Szerintem ez tök átlagos és ezzel más is így van, hiszen gondolom max egy anyagról beszélsz. Egy tananyagot elolvasni 1-2 szer, és emlékezni rá, az kb olyan, mint ha a haverom mesélne nekem egy sztorit és emlékeznék rá kb két hét múlva is.
Az lehet a különleges, amit előttem írtak, összefüggéstelen betű vagy számsorok memorizálása hosszú időre. Aminek nincs egy értelme, amit megjegyezz.
Amikor 10 éves voltam és a papám felolvasott nekem, egy hét múlva amikor a húgomnak olvasta szóról szóra vissza tudtam mondani a könyvet. :) A régi szép idők...
Szerintem nem rossz a meóriád, de nem kivételes. Ennek ellenére ne mondj le róla, mert még szükséged lesz rá, ráadásul a legtöbb emberé csak romlik életében. Én pl. alklamatlannak bizonyultam anno egy puszta pénztárosi vagy könyvesbolti eladói állásra, mert azt kérték tőlem hogy a könyvkiadók kódjait vagy a termékek árait fejből tudjam, amire én képtelen lettem volna.
Tudományosan a "fotografikus memória" mítosz; bizonyítottan lehetetlen fényképszerűen, 100%-os pontossággal visszaadni valamit. A rendkívüli memória viszont valóság, ellenben a jó hír hogy nem csak tanulható, de a jó emlékezőképességű emberek is sokszor valamilyen szellemi trükkel operálnak. Ezeket egyébként mnemotechnikáknak szokás nevezni (a görög mnēmē = emlék szó nyomán): [link]
Például itt van egy amit az angoltanáromtól kaptam: angolul a "függöny" szó "curtain" (ejtsd: körtün). Ezt meg tudod úgy jegyezni ha elképszelsz egy körte mintával birított függönyt. Amikor legközelebb a szóra gondolsz beugrik majd ez a kép, és róla a szó.
Min alapul a technikád ebben az esetben? A -vizuális- (képek tárolására szolgáló) memóriádat hívod segítségül, hogy segítsen a -verbális- (szavakat tároló) emlékezetednek. Minél több hasonló kapcsolatot építesz ki a fejedben, annál könnyebb lesz az emlékezés. Akik egy nyelvet ismernek, azokat sokszor az is segíti, hogy rengeteg egy szóhoz kapcsolódó kifejezést, szólapcsolatot vagy konkrét szöveget (regényeket, korábbi beszélgetéseket stb.) ismernek, amiknek a felidézése segít emlékezni magára a szóra. Ha fényképszerű memőriára törekszel, akkor a sok apró dolog és összefüggés amit egy esemény kapcsán megjegyzel segíthet hogy az emlékek támogassák egymást amikor az egész jelenetet akarod felidézni.
Feynmanntól a fizikustól ered egy érdekes kísérlet: próbálj meg egyszerre több szellemi tevékenységet végezni, például számolni a másodperceket miközben olvasol. A legtöbb ember ilyenkor valamelyik másik agyterületre "löki" a második feladatot, de nem mindenki ugyanoda! Feynmann azt a történetet meséli el amikor meglepődött hogy egy barátja tud beszélgetni vele miközben méri az időt; míg a barátja meglepődött hogy Feynmann tud olvasni miközben ő számol. Mint kiderült a barátja miközben beszélt egy órát képzelt el amin mozog a másodpercmutató, tehát hasonló mankót használt mint amit fent leírtam; de ami megdöbbentő hogy ez a két kitűnő tudós képtelen volt egymás teljesítményét leutánozni amíg erre rá nem jöttek! Ebből az a tanulság hogy az hogy HOGYAN goldolkodsz nem csak hogy egyéni dolog, de különféle trükkökkel amit másoktól tanulsz sokban javítható is.
Még egy érdekes történet; nem tudom igaz e mert a neten nem akadtam a nyomára. Egy Solomon Venjaminov nevű fiatalemberről szól, aki a filmekben leírt tökéletes memóriával rendelkezett, vissza tudott emlékezni szó szerint évtizedekkel előbbi beszélgetésekre, vagy vissza tudta mondani az akkori időjárást vagy hogy mi volt reggelire. Az agytudósok szerint a képessége magyarázata a -szinesztézia- volt ( [link] egy agyi rendellenesség ami miatt az ember automatikusan minden érzékeléshez (pl. hang) egy másikat társít )pl. szín).
Vree: Solomon történetét több könyvben is olvastam, még filmet is láttam róla, és bár mind tudományis-ismeretterjesztő kis semmiség volt, de azért sok csatorna csak nem tévedhet.
Közben megtaláltam:
Ő az, Alexander Lurija vizsgálta a memóriáját éveken keresztül. (Kissé más a neve, Venjaminovics ezek szerint.)
Nem teljesen egy anyag..
Úgy volt hogy alig tanultam és a témazáró előtt 2 hetet híányoztam.Az nap első óra előtt tudtam meg hogy írunk....
Végül feleltem.Nagyjábol pontosan úgy mondtam el a törit ahogy a könyvbe volt...
Nem tudom hogy hogy elehet de lehet hogy csak tényleg rohadt jó a memóriám
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!