Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Most elkezdtem olvasni. Az...

Most elkezdtem olvasni. Az agyamban akkor milyen változások lesznek meg a tanulásban?

Figyelt kérdés
Elnézést a helyesírási hibákért.13 éves vagyok.

2012. ápr. 9. 17:34
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A helyesírás lényegtelen, de a mondat értelmezésével meggyűlik a bajom. Mi is a kérdés? Lesz-e változás az agyadban a tanulás hatására (vagy csak simán olvasás?), és ha igen, az milyen természetű?

A kapcsolatok szintjén történik változás, átrendeződés. Neuronok nem fognak ettől képződni (de ez nem totálisan bizonyított, mindig történhet valami meglepő, de úgy tudjuk, nem képződnek, vagy elhanyagolható), pusztulni meg egy bizonyos kor fölött természetesen is szoktak, tehát emiatt sem kell aggódnod. De több, stabilabb kapcsolat alakul ki az egyes sejtek között, ami lehetővéteszi a gyorsabb memorizálást, az emlékek gyorsabb előhívását, vagy további adatok tárolását. Elég összetett folyamat a tanulás, és még sokat kell tanulnunk róla. :) De a lényeg a kapcsolatok átrendeződése. Ha jól tudom, a számuk is nő, vagyis az agy "minél többet tanult, annál többet képes még", ha nagyon konyhanyelven szeretném megfogalmazni. (Ez persze erős elhanyagolás.)

A tanulás melletta felejtés még egy fontos dolog. Az agy minden álom idején szelektál az emlélek között, mi "mentődik" át a hosszútávú memóriába, és mi kerül törlésre. Elvégre gondolj bele: minden pillanatban az agy tanul. Hogy én most pötyögöm ezt, épp emlékeket raktározok, hogy írok, meg le a nap, szól a zene stb. Ha mindent megjegyezne az agyam, meghülyülnék. Az ilyeneket törölni kell. Ahogy elméletben fontos tudásanyagot is, ha sokáig nem használod. (De majd öregkorodban... akkor előjönnek azok a lényegtelen dolgok, amikről addig azt hitted, törlésre kerültek.)

A memóriafolyamatok is változatosak. Van a rövidtávú memória - elolvasod a szöveget, mész tovább. Sima könyvolvasáskor gyakori az ilyen, nem jegyzed meg, hogy húsz oldallal előbb milyen zöld volt a fa. Van a középtávú - mondjuk azt, ez felelős azért, hogy húsz oldal múlva még emlékeszel arra, hogy a fa alatt ült a főhős. És persz ott van a hosszútávú, amikor akár évek múlva is fel tudod idézni a Vörös és feketét. A rövidtávút szeretik használni a diákok a doga előtti gyors magolással, a középtávú segít az első kérdéseknél még emlékezni, de a hosszútávú a cél, hogy ha két hét múlva ismétlő dolgozat lenne, akkor is meg tudd írni.


És most... tökéletesen összezavarodtam, hol tartottam. ("Mióta vannak memóriazavarai? - Mit mióta?") Agy, kapcsolatok száma növekszik, megváltozik a struktúrája is a hálózatnak, mindez a nagyagykéregben. Lejjebb azért ne menjünk (de többféle tanulási folyamat van, pl. az egyensúlyi dolgok a kisagyhoz kapcsolódnak - ezek nem tudatosak, mozgáskoordinációról van szó, és nem is igazán lehet elfelejteni. Ez pl. a biciklizés). És persze nagyon sok egyéb rész is részt vesz a tanulási folyamatban, limbikus rendszer az érzelmi csatolásban, bizonyos magok a hely- és időérzékelésben stb. Ez nagyon képlékeny talaj már, sokat tudunk, de nem eleget.

2012. ápr. 9. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!