Melyik ér előbb földet két egyforma térfogatú, különböző súlyú test közül amelyeket ugyanolyan magasról egyszerre engedünk el?
A légellenállás nagyon kicsi, tehát (szinte) egyszerre érnek földet.
Vízben viszont nagyobb a közegellenállás vagy minek nevezik az is lehet hogy felhajtóerőnek, ezért a vízben már jobban látszik a különbség, egy 10forintosokkal telepakolt vízzel feltöltött kindertojás pl hamarabb lesüllyed mint egy ugyanolyan alakú/térfogatú, 3-4 10forintossal megpakolt, vízzel feltöltött kindertojás.
Galilei kicsit máshogy nézte a Pisai Ferde-toronyban :D
Pont, hogy az alak számít. Azonos térfogatú, azonos alakú testek ugyanakkor fognak földet érni.
Lesz olyan eset, amikor a leérkezés különbsége elhanyagolható, mivel a levegő felhajtóereje olyan kicsit számít bele az összképbe. Ilyen pl két egyofrma alakú, mondjuk egyméteres átmérőjű vasgolyó, melyek közül az egyik tömör, a másik pedig valójában csak egy tízcentis falvastagságú üreges gömb. Ez a két vasgolyó maximum csak atomórával mérhető különbséggel fog a földre érkezni, ha egyszerre elejtjük őket. A köztük levő különbség a levegő felhajtóerejének következtében lesz, tehát vákuumban teljesen pontosan egyszerre érnek földet.
Azonban a levegő felhajtóereje nagyobb szerepet is kaphat (vigyázat! nem a légellenállás, hisz az két egyforma méretű és alakú testnél azonos). Például ha veszünk egy levegővel fújt lufit, és egy nehéz gázzal, pl bórral vagy netán folyadékkal töltött, ám ugyanolyan méretű és alakú lufit, akkor jelentős különbséget fogunk tapasztalni, mert itt a levegő felhajtóereje arányaiban igen nagy szerepet fog játszani.
Ha a tárgyaknak csak a térfogatát kötjük ki, és mindezt levegőben tesszük, akkor bizony nagyon függ az alaktól. Például egy nyitott ejtőernyős ember össz térfogata ugyanakkora, mint egy csukott ejtőernyős emberé, és ha a nyitott ejtőernyős kicsit nehezebb is, akkor is később ér a földre. Nyilván mindez vákuumban nem igaz.
Na, akkor hogy én se maradjak ki a válaszadásból (fa és vasgolyó egy templomtoronyból leejtve):
Ez is többé-kevésbé hasonló:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__26..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!