A szakdolgozati védésen sokan vannak bent? Nagyon nehéz?
Gondolom nem mindegy, hogy melyik egyetemre jársz, és az sem, hogy azon belül melyik tanszékre, melyik tanárhoz írsz.
Nekem (ELTE-ÁJK) hárman voltak benn, végigvettük a dolgozatomat, kérdezték, hogy hogyan jutottam a következtetésekre, hogyan kutattam, mi a véleményem, konklúziót... Olyan 20 perc volt talán, vagy ilyesmi.
Ha te írod a dolgozatot, akkor semmi nehéz nincs benne, egy jó kis eszmecsere.
(Nem kell megtanulni az egészet, előttük és előtted is ott lehet a dolgozat. Amikor még nem lehetett kinyitni, a legelején meg nagyon alap dolgokat kérdeztek csak bele, ez megint csak olyan, hogy ha te írtad, akkor menni fog.)
Hova jársz? Mit tanulsz?
Nálunk még a csoporttársam és az én védésem közt is ég és föld volt e különbség, elmondása alapján (nem ugyanabban a félévben csináltuk).
Aztán: mi számít soknak? Nekünk volt 3 záróvizsga tárgyunk, az 3 különböző tanár, plusz a vizsgaelnök, és még bent volt az egyik diák témavezetője (a záróvizsga nyílt, elvileg, ha külön nem kérsz zártat, akkor bárki beülhet meghallgatni, úgy tudom). Ők voltak bent, meg néhány vizsgázó még.
A védésre 10 percet adnak (lehet, hogy ez is vizsgaszabályzatonként változik). Miután elmondtad, a tanárok kérdeznek. Van, hogy a bírálattal együtt (amit a témavezetőtől kell megkapnod) kérdéseket is javasolnak, és ha rendesek a vizsgán, akkor ezeket teszik fel, erre előre fel tudsz készülni. De lehet, hogy nálatok ne ez a szokás. Szóval nagyon sok mindentől függ. Inkább egy ott végzettet, vagy ottani tanárt/témavezetődet kell erről kifaggatni. Amit fent leírtam az BME volt például.
Ha egy szakon kevesen végezne, gyakorta összevonják a védéseket (max 10-15 perc úgyis), és akkor lehet, hogy ott ül a témavezetőd, a két bíráló, a vizsgaelnök, egy helyettes levezető elnök, az összes csoporttársad és az ő témavezetőeik meg bírálóik - azért ez meg tud tölteni egy termet. Nekem az MSc védésem ilyen volt. A Bsc-n voltak ben... hárman, holott hárman vizsgáztunk, de a témavezető közös volt, a bírálók közül meg csak egy jött el. De igen, nyilvános, a szüleim pl. szerettek volna beülni, de megkértem őket, ne hozzanak ezzel zavarba.
Nem nehéz, általában ha jó a témaezető, előtte sokat gyakoroltok. Nekünk kellett egy prezentáció 15 percben (szabadott húszban), és volt még öt perc a kötelező kérdésekre. Ezeket a bírálóknak kell feltenniük, és ha a prezentáció alatt nem kapnak rá választ, utólag megkérdezik. Ezeket szinte minden esetben megmondják előre, hogy felkészülhess, néha még meg is beszélik veled, milyen választ várnak. Végül a hallgatóság is feltehet kérdést, de ezt a legritkább esetben szokás csúnyán intézni, általában segítő kérdésekről van szó, amire biztosan tudsz válaszolni, vagy ha nagyon új a téma, akkor persze érdeklődnek. Nem nehéz, tényleg. Mindenki kedves, indulj ki ebből, és te mindent tudsz. Csak ne zavarodj bele, és mindenre magabiztosan válaszolj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!