Mennyibe kerülne egy Microsoft Jegyzettömbben megírt könyv kiadása?
A szerző lehet bármennyi, csak a 18 éven aluli nem fogja tudni kiadni. A jegyzettömb nem alkalmas könyv írására.
Arra semmi esély, hogy a kiadó megvegye a kéziratot. A kiadás és nyomtatás teljes költségét a szerzőnek vagy szponzoroknak kell állni. Több százezer forint.
Tördelőszerkesztőként dolgozom egy kiadóban. Sajnos nem tudlak semmivel sem biztatni. Arra sincs sok esély, hogy az eladásokból visszajöjjön némi pénz. A terjesztők a kinyomott könyvet csak bizományban veszik át, s az eladott példányok árának 30% százalékára tartanak igényt.
Az internet és a gazdasági válság olyan nehéz helyzetbe hozta a kiadókat, nyomdákat, hogy egymás után mennek tönkre. Az árak már annyira nyomottak, hogy dolgozóiknak a szerény megélhetését sem fedezi.
A könyv egy példányára eső költség a kiadott példányszámtól függ. Minél több készül belőle, annál kevesebb jut egy könyvre. De a szerző sokat nem tud megfinanszírozni, s vevő sincs, aki megvenné.
Még valami: Nem tudom, mennyire vagy tehetséges. Nem tudom, miről és mit szeretnél írni. Ha van hozzá tehetséget, sok kitartást és sikert kívánok.
De ahogyan elnézem itt a gyíkon a kérdések tömeget, főleg a fiatalok és gyerekek kérdéseit, komolyan meg vagyok ijedve. Olyan mély butaságról, olyan sekélyes szellemi szintről tesznek tanúbizonyságot, ami komolyan aggaszt. Ez lenne a mai magyar ifjúság? Elképesztő.
Ha te is reptoidokról, űrlényekről, vámpírokról stb. akarsz írni, tedd. De senkit nem érdekel az üres fejű, elhülyült embereken kívül.
Van olyan, hogy POD kiadás, ami a Print on demand rövidítése. Ez arról szól, hogy egy cég vállalja, hogy pontosan annyit készít és postáz neked, amennyit rendelnek a könyvből. Van magyar POD cég is, de kereshetsz külföldit is. Például:
"A jegyzettömb nem alkalmas könyv írására"
Miért, nincs meg benne minden betű?
"Arra semmi esély, hogy a kiadó megvegye a kéziratot. A kiadás és nyomtatás teljes költségét a szerzőnek vagy szponzoroknak kell állni."
Már ne haragudj, de akkor a kiadó tulajdonképpen mit csinál? Mert a te elmondásod alapján semmit, csak beszedi a hasznot. De akkor ki az a marha, aki kiadóhoz fordul? Csak hogy jótékonykodjon egy céggel, aki semmit nem csinál?
de miért nem lehet normális szövegszerkesztővel írni a tördelés miatt?
én az enyémet wordben írtam (akinek nincs, az open office ingyenes és az is doc ban menthető el), és PDF lett a véglege verzióból. Tördelve, pöpec helyesírással, különben ki sem adnám a kezemből a kéziratot se.
azért elég sok mindenki könyvét kiadják, nem? :)
nézd meg az Alexandrában, vagy a Libriben azt a sok szemetet ami a Toplistán (!!!) meg az újdonságok között áll.
Azt hittem, a kiadó dolga is a szponzorálás, ha fantáziát látnak a könyvben.
„Már ne haragudj, de akkor a kiadó tulajdonképpen mit csinál? Mert a te elmondásod alapján semmit, csak beszedi a hasznot. De akkor ki az a marha, aki kiadóhoz fordul? Csak hogy jótékonykodjon egy céggel, aki semmit nem csinál?”
Hogy mit csinál a kiadó a pénzedért:
Sok mindent.
Nem teljes körűen írnik pár dolgot:
A beérkező kéziratot szakember átnézi. Ha a kiadónak van pénze, a könyv piacképesnek tűnik, befogadja azt, szerződést köt az íróval.
Szintén, ha van pénze, felderíti, mire lenne kereslet, s felkutat ennek megfelelő, kiadásra váró műveket, illetve megirat ilyen könyveket.
Gondoskodik ezek promóciójáról stb.
A beérkezett művet megtervezi vagy megtervezteti. Ki kell találni a könyv testét. (Méret, papír, kötésmód). Meg kell szerkeszteni a szöveget. A beérkező anyagot lektor, korrektor elolvassa, javítja. Ha balga mód a kézirat formázott, le kell róla venni mindent.
Amivel az elmúlt években találkoztam, hemzsegnek a hibáktól. Enterek, shift enterek tömege, tabulátorokkal, szóközökkel váltott sorok, felesleges lapdobások stb.
Nem csak a helyesírással foglalkoznak, de stilizálni is kell a szöveget. Gyakran látok olyan anyagot is, amelyben az író a bekezdés végére érve elfeledi, mit írt az elején, s ellentmond önmagának. Néha több oldallal később ír valamit, ami miatt vissza kell menni, s a javítást is javítani. És így tovább.
Ha a könyvben illusztrációk is vannak, azt is nyomdai formátumra kell hozni. Sajnos sokan azt hiszik, a mobiltelefonnal készült, monitoron szép kép alkalmas nyomtatásra is. Nem. Ahhoz 300 dpi felbontású, Euroscale CMYK kép kell, amely éles, színhelyen, mentes pl. a jpg tömörítés hibáitól. Az összes képet össze kell hangolni stb.
Ha táblázatokat is tartalmaz a könyv, ezt is külön meg kell szerkeszteni.
Ha jegyzeteket is tarrtalmaz, a főszövegről le kell választani, s attól külön kezelni.
A műfajnak és terjedelemnek megfelelő betűtípussal el kell készíteni a tördelt könyvet. Ennek számos szabálya van. Pl. főfejezet csak jobb oldalon kezdődhet, fejezet csak a laptetején. Nem lehetnek fattyúsorok. (Fejezetkezdő sor a lap alján, fejezet utolsó sora a lap tetején).
Arra is figyelni kell, hogy az elkészült könyv nyolccal osztható oldalszámú legyen, de inkább tizenhattal. Ha nem úgy jön ki, akkor vissza kell lépni a tördelésben, meg kell hajtani, vagy össze kell húzni fejezetet.
Ha mindez megvan, ismét a korrektor veszi kézbe, most már a tördelt anyagot. Ugyanekkor a szerző is kap egy levonatot. Mindkette el-, illetve megolvassák a szöveget. Amikor a szerző visszaküldi az ő javítását, akorrektor összevezeti, majd átadja a tördelőnek, aki végrehajtja azt.
Mindeközben meg kell tervezni a borító grafikáját is. Általában három változatot illik adni a szerzőnek.
Ha minden, minden készen van, a korrektor az egészet mégegyszer megolvassa. Ilyenkor már nem keres új hibákat, csak a korábban jelöltek végrehajtását ellenörzi.
Ez után következik csak a nyomdai fájl elkésíztése. Ez lényegében egy printelés, csak az irodai nyomtatóhoz képest más beállításokkal, s sokkal nagyobb felbontásban történik.
A nyomda csak ez után következik.
Ha valaki mindezt egymaga meg tudja csinálni, s ki tudja választani azt a nyomdát, amely aránylag olcsón, ám megbízhatóan dolgozik, s maga el is tudja adni az elkészült könyveket, akkor tényleg nincs szüksége kiadóra.
Hat példányt kötelező küldeni az OSzK-nak is, arról se feledkezzen meg. ISBN szám is kell, meg vonalkód, ha bolti terjesztésre kerül a mű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!