Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mire enged következtetni,...

Mire enged következtetni, hogy a mitokondriális genom kódszótára eltér?

Figyelt kérdés
Minden élőlényben eltér a mitokondrium kódszótára? Ez mire enged következtetni?
2012. jan. 30. 18:25
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hog tényleg minden faj mitokondriumában eltér-e, lehetséges. A növények egészen durvák a sejtorganellumaikkal, lehet, hogy ott van olyan, ami nem elétrő, de mondjuk a gerinces mitokondriumok nagyjából megegyező kodonfelépítést mutatnak.

Feltehetően közös eredetre utal egy ilyen szintű eltérés. Ez az endoszimbionta-elméletet támogatja.

(És hogy miért térhet el? Talán az elektron-transzportlánc működése miatt az erős reaktív oxigéngyök-terhelés miatt a DNS könnyebben változott, mivel a javításnál a gyorsaság a pontosság kárára történt. Ez később alternatív tRNS-ek megjelenéséhez vezetett, ami fixálta a minor eltérést. Persze a "gazdasejt" saját tRNS-ei is megvannak, tehát az "alap kodonszótár" is reprezentált, meg a mitokondrium gondoskodik róla, hogy a saját kis változatai is jelen legyenek.)

Közben utánanéztem: elég sok eltérés van a genetikai kódban, mivel a mitokondriális mutációs ráta nagyjából tízszerese a normál (azaz kromoszomális) mutációs rátának. Szóval közös leszármazásra utal az azonos eltérés, de ez nem feltétlenül vezethető vissza az első endoszimbiontáig.

2012. jan. 30. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

köszi a választ! én csak azt találom érdekesnek, hogy a prokarióták és az eukarióták DNS-ének kódszótára megegyezik(nem tudom, hogy így van-e,de elvileg igen) és ha a mitokondrium őse egy bekebelezett prokarióta, akkor megegyezőnek kellene lenni a kódszótárnak.

Ha viszont nem megegyező, akkor arra gondolhatunk, hogy egy ős-mitokondrium mutálodott és szaporodott el(tehát már eukariótában élve), de akkor kellene lenni normál szótárral rendelkező mitokondriumnak is nem?Ha csak nem a legelső mitokondrium mutálódott.

Egyetemre még nem járok, tehát nincs mélyebb ismeretem a biokémiában, de szerintem az elgondolás érdekes.

2012. jan. 30. 20:37
 3/3 anonim ***** válasza:

Feltehetően több mutációs esemény is történt, a sokféle mitokondrium egymástól is eltér, van, ami semmiben sem különbözik az univerzális kódtól, van, ami kicsit más (és ez a "kicsi" is változhat, hogy éppen mi mit kódol).

Amúgy a papucsállatkákban is eltér a kodonszótár, de semmiféle leszármazási kapcsolat nincs köztük. :)

2012. jan. 31. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!