Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az érdekelne, hogy a földröl...

Az érdekelne, hogy a földröl nézve a holdat az egész földön csak egy féle képpen látjuk-e vagy minenhol más oldalát?

Figyelt kérdés
2012. jan. 18. 20:47
 1/7 anonim ***** válasza:

Mindenhol ugyanazt az oldalát látjuk.

A Holdnak a forgási és a keringési ideje megegyezik.

2012. jan. 18. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Lényegében mindenhonnét ugyanazt az oldalát, hiszen a keringési ideje sok tizedes jegyre pontosan egyezik a tengely forgási idejével. Amúgy néhány kisebb hatás miatt kicsit több, mint a felszínének 50%-át látni a Földről.


Itt olvashatsz róla részletesen:

[link]


Nézd meg a Hold túloldaláról készült fotót!

2012. jan. 18. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen ugyanazt látjuk mindenhonnan, én erről régebben rengeteget olvastam és az előző válaszolók is jól tudták.
2012. jan. 18. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Az előző válaszolók keverik a szezont a fazonnal, ennek semmi köze a Hold forgásához. A kérdés az volt, hogy egy adott pillanatban az egész Földről ugyanazt a részét látjuk e a Holdnak.


Természetesen nem, A Föld egyik feléről kicsit a Hold egyik oldalából látunk többet, a másik feléről meg a másik oldalából. Bár ez a különbség csak 1-2%-os lehet, mert a Hold elég messze van a Földtől a Föld méreteihez képest.


Másrészt a Holdnak is csak a fele van megvilágítva, tehát inkább az fordulhat elő, hogy a Föld egyik pontjáról többet látunk belőle, az átellenes pontról meg kevesebbet.

2012. jan. 18. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

23:44, a kérdésben sehol nem volt olyan, hogy egyazon pillanatban. Annak nem is lenne sok értelme, hiszen a Hold felőli oldaláról a Földnek látjuk a Holdat, közben a túl oldalról természetesen nem.


Az a legföljebb 1-2% pontosabban 1-2 ezrelék.

De mivel a Hold sem szabályos körpályán kering ezért hol felgyorsul, hol lelassul a megfelelő Kepler-törvények értelmében, így a pillanatnyi kerengési sebessége nem mindig felel meg a tengelyforgási sebességének, ezenfelül a pálya síkja is eltér az ekliptikától, így felülről meg alulról is látjuk egy kicsit. Tehát ha gondosan figyeljük a Holdat a Földről, akkor felszínének körülbelül 59%-t tudjuk feltérképezni.


Hogy lényegében mindenhol ugyanazt az oldalát látjuk abban benne vannak ezek a kis bizonytalanságok, ezenfelül kifejezi azt is, hogy amíg nem voltak űrszondáink, addig gőzünk nem volt, hogy mi van a Hold túloldalán.

2012. jan. 19. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
00:01-es válaszolónak igaza van, de szerintem a kérdező arra gondolt, amit az előtte válaszoló írt. Valószínűleg az a kérdés, hogy ha két ember nézi a Holdat pl. Budapesten és Tokióban, akkor ugyanazt látják-e. Elvileg kicsit más szögből látják (kevesebb, mint 2 fok), de ez nem nagy különbség, gyakorlatban nem tűnik fel. Ha a két városban egyszerre lefotózzák, akkor a képeken lesz kis különbség, de ahhoz jól meg kell nézni a képeket. Kb. annyi a különbség, mintha egy 30 méterre lévő tárgyat néznél, utána oldalra lépnél 1 métert, és onnan is megnéznéd. Nem lesz nagy különbség. :)
2012. jan. 19. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek
2012. jan. 20. 21:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!