Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért pont a mozgó élőlényekne...

Attila79 kérdése:

Miért pont a mozgó élőlényeknek van szemük? De ez már az elején igy volt, hiszen az első előlényeknél kialakult ez.

Figyelt kérdés
2011. dec. 24. 11:24
 1/9 anonim ***** válasza:

Kérdésedben a válasz.

A mozgás koordinálásához hasznos ha van látószerv, valamint elég kevés "vak" faj maradna fent, mivel nem tudnának védekezni sem.

2011. dec. 24. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
a baktérium is mozog, még sincs szeme
2011. dec. 24. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Gondolom a kérdés nem baktériumokra, mélytengeri rákokra, földigilisztára,és egyéb szélsőségekre kérdezett rá.
2011. dec. 24. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
hát nem
2011. dec. 24. 13:28
 5/9 anonim ***** válasza:

Létezik növény is, amelyiknek van a fény összegyűjtésére alkalmas szemlencséje.

És persze van sok vak állat - fejlett is - úgyhogy a határ nem ilyen éles.

2011. dec. 24. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
praktikus ha 1. nappal aktív állat, és gyorsan mozog. és fejlett.
2011. dec. 24. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Most komolyan, ha valami nem tud mozogni, akkor miért lenne bármi értelme a szemeinek? Az evolúcióban teljesen felesleges fejlődés lenne, hiszen az a növény, amelyiknek tüskéje, mérge, vagy bármilyen más igazi hasznos tulajdonsága van, sokkal életképesebb.
2011. dec. 25. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

#7: pedig tényleg vannak ablakos növények, amik gyűjtik a fényt, de az csak fénygyűjtés, hasznos a fotoszintézishez. Vagyis "fénybegyűjtés", semmi köze a szemhez és a szemlencséhez. Sőt, nagyon sok növény trükkös epidermiszfüggelékekkel ejti csapdába a fényt. Ez valóban különbözik az állatok szemétől.

A választ a többiek leírták. Ha nappal mozog az élőlény, rendkívül hasznos, ha van egy fényérzékelő receptora az "elején", hogy a bejövő ingereket hamarabb érzékelhesse, mint azok elérik. Azt hiszem, te is jobban értékelnéd, ha előbb észreveszed a támadót, mint hogy a szájszervében landolj. Ott már késő.

Amennyiben az élőlény éjjel mozog, nem sok értelme van egy korszerűtlen, nem túl érzékeny szemnek, fotoreceptorcsoportnak, ezért az első mozgó élőlények inkább nappal voltak aktívak. Egy szem "gyorsabban összehozható" (evolúciós értelmeben), mint egy összetett érzékrendszer, ami hallásra-szaglásra-egyéb kiegészítő érzékelésekre épít. Ezért a "vak" élőlények (a barlangi mindenfélék, meg a mélytengeri vackok) evolúciósan később jelentek meg, elsődlegesen fénylátó élőlényekből fejlődtek ki.

Ha egy élőlény nem mozog, akkor felesleges neki bármiféle fotoreceptor, hiszen nem tud elmenekülni. Neki nem aktív, hanem passzív védelmi rendszerbe kell invesztálnia: tüskék, méreg, rossz íz, bűz stb. Ez persze nem ilyen antropomorf dolog, nem egy "tower defense" játék (bár az kifejezetten jól tudja szemléltetni az evolúciót, én imádom, csak sokat kell mellette magyarázni), egyszerűen aki kevesebb energiabefektetés mellett túlélt több utódott tudott produkálni, ezért az terjedt el.

2011. dec. 26. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
pár milliárd évvel ezelőtt vette kézbe az evolúció a Földet...addig mással babrált...még javában piszmog velünk...ha nem kapunk valami nagy meteoritot, akkor pár száz év múlva az ember mindent fog tudni(vagy nem)addig nyugi...ez van.
2011. dec. 28. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!