Valaki segítsen, hogyan kell tanulni?
A magolás csak néhány esetben megoldás, amikor szó szerint kell megtanulni az anyagot. ( Vers, jogszabály, képletek stb. )
A képleteknél mint elektromos kapcsolási rajzok, kémiai vegyületek leírása én fogtam egy papírt és többször lerajzoltam őket egymás után.
A tananyagot mindig szakaszokra bontottam. A szakaszokhoz kulcsszavakat rendeltem. Memorizáltam a szakaszok darabszámát így tudtam, hogy semmit sem hagyok ki. A kulcsszavak köré pedig felépítettem a mondandómat.
A szakaszokat és kulcsszavakat megjelölheted a tankönyvben vagy leírhatod egy jegyzetpapírra. Mindkét módszernek van előnye. Ha a könyvben jelölsz, akkor a szövegkörnyezet segítséget nyújt amikor a saját szavaiddal próbálsz mondatot építeni a kulcsszó köré. Ha jegyzetet készítesz és többször elolvasod, akkor a jegyzetpapírt "lefényképezi" az agyad. Ha ezt a képet sikerül előhívnod, nem kell puskáznod sem.
Ez a magolásnak egy rafinált esete.
A minimális lexikális tudás nem nélkülözhető, különben nem tudunk min operálni.
A természettudományok (de nem csak!) mindig valamilyen összefüggéseket írnak le, mégpedig szabályok alkalmazásával. Az összefüggések mindig sorozatot alkotnak, ezt nevezzük folyamatnak.
Az első dolog a megértés. Először a használt fogalmaké. Hogyan illeszkedik a többihez, minek kell, mit nem tudunk nélküle megmagyarázni.
Utána a gondolatmeneté, hogy miért pont úgy. Ha másképp gondolkodnék, ha másképp próbálnám. Hülyeség lesz belőle, az jó, már értem, miért pont úgy.
Aztán a konkrét dolgot ezekből összerakjuk. Elemenként az egyes részfolyamatokat. Mi lesz ha kettőt felcserélünk. Ahá, hülyeség. Na ezért nem cserélgetünk. Vagy úgy is jó? Akkor van több megoldás. Igen, ez nem is olyan ritka.
Majd jön, amit mindig kihagynak, pedig az egyik legfontosabb: a puding próbája az evés. Amíg nem tudod a gyakorlatban alkalmazni, addig holt tudás és el fogod felejteni.
Az embernek például egy feleléskor, vagy vizsgán mindig az ugrik be, hogy a témában hogy is oldotta meg a feladatot. Abból jut eszébe a logikája, aztán talán a fogalmak jelentése is. És ezt azért nem felejted el, mert keményen megszenvedtél érte. A magolásban is szenvedsz, viszont halálosan unod, mert semmi támpont, csak a monotónia.
Nekem ma mondta osztályfőnököm hogy ő hogy tanult (még fiatal,friss emlékek)
Szóval előveszel egy lapot és ráírod azokat a tantárgyakat amik lesznek másnap.pl irodalom,matek,fizika,biosz
irodalom nincs házi csak szóbeli.akkor ráírod a lapra hogy szóbeli és mondjuk 20 perc (ennyit szánsz rá)
matek, csak írásbeli van,akkor ráírod a lapra hogy írásbeli
aztán így tovább.megcsinálod az írásbelit azután nekiülsz tanulni a szóbelit.ha letelik az idő előveheted a következő tantárgyat..érted? :D
Úgy olvasd az anyagot, hogy próbálod megérteni. Képzeld azt, hogy el kell valakinek magyaráznod, akinek fingja nincs az egészről. Hogyan fogalmaznád át egyszerűbbre, hogyan tennéd szemléletessé, könnyebben megjegyezhetővé, milyen példákat hoznál, hogyan csoportosítanád az adatokat, hogy passzol ahhoz, amit már korábban tanultatok, hogyan következik belőle...
Utána, mikor már úgy érzed, átlátod az adott részt, megpróbálod ugyanezt könyv nélkül, csak gyorsan összefoglalni magadnak. Utána továbbmész, következő résszel ugyanígy, mikor egy nagyobb egység végére értél (témáazárónál lecke), megint összefoglalod magadnak az egészet, ha valamire nem emlékszel, újra megnézed, elgondolkodsz, hogy te is így raktad volna sorba a bekezdéseket, ahogy ők, vagy másképp logikusabb lett volna stb. ...
Plussz a "rázósabb" konkrét adatokat (nevek, számok stb.) kiírod magadnak, és azt még utána külön klasszikus seggelés technikával megtanulod, közben időnként a korábban megtanult összefüggéseket sem árt felidézni hozzá, mindkettőnek jót tesz, az összefüggéseknek és az adatoknak is.
A tanulás annál hatékonyabb, minél többször "feldolgozod" az adott információt, ez sokkal többet számít, mint az, hogy konkrétan hányszor olvastad el/ismételted át. Az olvasás nem feltétlenül elég, még ha tényleg figyelsz rá és érted, akkor sem, mert általában olvasás és beszédértés közben is csak az adott mondat tartalmát tartjuk pontosan fejben, az előzőekből csak a legalapvetőbb marad meg, ami egy regényolvasásnál vagy a szomszédnéni macskájának kitárgyalásánál bőven elég is, de ha az a cél, hogy vissza tudd adni az olvasottakat, akkor ennél kicsit alaposabban át kell rágni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!