Igaz az, hogy tévével lehet tesztelni, van-e egy napszemüvegen uv-szűrő?
Ez nem igaz. A látható színek jóval meszebb vannak mintsem hogy kiszűrje a szemüveg.
Jobb optikai boltokban egyébként ingyen megnézik hogy tényleg UV szűrős-e vagy nem.
Húha....
Az összes műanyag lencse UV szűrős, alapból ilyenek, nem valami bevonat miatt.
Előzőnek:
Az összes műanyag valamennyire szűri az UV-t a kólás üvegtől a nejlonzacskóig Ez nem azért van, mert jófejek, és mindenbe raknak UV szűrőt, hanem mert a műanyagok kémia természete ilyen.
Azonban az UV szűrés mértéke függ az anyag vastagságától, és ráadásul nem a teljes UV tartományra vonatkozik, hanem egy részére. (Ugye tudjuk, hogy UV-ből rengeteg féle van.)
A szemüvegek viszonylag vékonyak, így nagyon kevés UV-t szűrnek ki. Szerintem elég nehéz lenne eladni egy 5 cm vastag szemüveget, ami pusztán a műanyag alap UV szűrése miatt is talán elég lenne. Ezért adnak egy plusz bevonatot rá, ami olyan erős UV-szűrő, mint ha maga a lencse lenne 5 cm vastag, ha érted. (Az 5 cm-t hasból mondtam. lehet hogy csak 1 cm. Igazából még egy félcentis plexi is elég gáz lenne szemüvegnek, nem igaz?)
És az eredeti kérdésre: én nem bíznám a szemem épségét egy TV-re sandítós módszerre. Az elsővel értek egyet.
Előzőnek:
Az UV szűrő nélküli napszemüveg nagyobb kárt okoz, mint a napszemüveg nélküliség. Lássuk, miért.
Van ugye a szemnek egy fényvédő mechanizmusa, a pupilla. A pupilla sötétben kitágul, fényben összeszűkül, ezt tudjuk. Ezt azért csinálja, hogy a retinára kb ugyanannyi fény jusson mindig (nyilvánha túl világos vagy túl sötét van, akkor már nem működik a dolog, de a kettő határ között igen). A pupilla az UV-t sem engedi tovább.
Namost úgy első közelítésben azt mondhatjuk, hogy minél több a napfény, annál több az UV is. Viszont minél több a napfény, annál szűkebb a pupilla. Ami azt jelenti, hogy a nagyon sok napfény miatti szűk pupilla a nagyon sok UV egy részét is megfogja (nem jut a retinára, és ez a lényeg).
A napszemüveg viszont mesterséges sötétséget generál, ami tág pupillát eredményez. Vagyis a látható fény, ami a pupilla méretét befolyásolja, nem jut át a lencsén, de az UV igen. Vagyis a rossz napszemüvegben az UV a tág pupillán át sokkal jobban elérheti a retinát, mint ha egyáltalán nem vennél napszemüveget.
3. válaszolónak
A sima ablaküveg: teljesen elnyeli az UV-B sugarakat, de nagyrészt átengedi az UV-A sugarak hosszabb hullámhosszait.
Optikai üveg: kis részben átengedi az UV-B-t, és az UV-A sugárzás zömét.
Lencseüvegek: minden kezelés (tükröződésgátló bevonat vagy UV elleni adalék) nélkül az optikai üvegnél kicsit jobban véd UV-B ellen, kb 300nm alatt már nem enged át semmit, de az UV-A nagyobbik részét átengedi.
Műanyag szemüveglencse: külön UV-védelem nélkül is elnyeli nem csak a teljes UV-B tartományt, de az UV-A túlnyomó részét is, csak 380nm fölött (ami már-már látható fény) ereszt át valamennyit.
Műanyag napszemüveglencse: Az átlátszó lencsénél jobban szűr, nyeli a teljes UV-B tartományt és az UV-A túlnyomó részét.
A szemüvegeken látható matrica ami azt mondja hogy 100% (400-as) UV-szűrő, azt jelenti hogy a lencse nem csak a B hanem az A sugarakat is teljes egészében szűri.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!