Mi történne, ha egy utasszállító repülőgép a légkör fölé emelkedne?
"És miért nem lehet tolóerővel feljuttatni egy utasszállítót is?"
HA átalakítjuk űrhajóvá vagy űrrepülővé akkor fel lehet, de kinek van kedve több millió dollárt fizeti egy útért amit sokkal olcsóbban, sokkal gyorsabban és sokkal biztonságosabban is megtehetne amúgy?
"Az űrhajónál hogy oldják meg az 1700 km/h-s problémát?"
Az űrhajó nem felemelkedik és megáll, hanem fellövik egy rakétával. És nem áll "egyhelyben" hisz akkor leesne, hanem kering a Föld körül, tehát nem 1700 km/h-val megy hozzánk képest.
A rövid válasz: Csoda.
A hosszún még gondolkodom...
dellfil
Kérdező, elég fura fogalmaid vannak...
arra gondolj, hogy ha egy vonatban felugrasz, akkor a vonat kimegy alólad?
Nem - mert felugrás közben végig olyan sebességgel mész, mint a vonat.
Egy repülő, ha felmenne 20 km magasra, a sűrű légkör fölé - semmi sem történne vele.
DE csak akkor, ha készítenének neki olyan motort, ami ezt elbírja (pl. olyan kompresszort, amit hegyi közlekedésre ajánlott autókba is szoktak tenni) ÉS olyan szárnyat, amelyik szintén alkalmas erre (változtatható méretű - ritka levegőben sokkal nagyobb szárny kell).
Ha fölmenne 1000 km fölé, ahol már gyakorlatilag alig van levegő - akkor parabola pályán leesne: mivel nem rakéta, és a motorja önmagában nem tudja fenntartani a levegőben.
Addig esne, amíg elérné a sűrű levegőt - és ott már olyan gyors lenne, hogy valószínűleg összetörne a levegőben.
Utolsó: ha kimenne a Föld légköréből a világűrbe, akkor onnan már nem esne le, mivel nincs légkör. Ez nem a vonat esete. A légkör a Földdel együtt forog, viszont, hogy teljesen elhagyod a légkört, akkor már nem forogsz a Földdel együtt. Vagyis nem nekem van fogalomzavarom.
Mint már kitárgyaltuk: az egyetlen problémát a megfelelő hajtómű hiánya jelenti.
"ha kimenne a Föld légköréből a világűrbe, akkor onnan már nem esne le, mivel nincs légkör. "
Pontosan azért esne le, mert nincs légkör. Mi tartja a repülőket a levegőben? Hát a levegő... nem antigravitációval működnek :)
"Ez nem a vonat esete. A légkör a Földdel együtt forog, viszont, hogy teljesen elhagyod a légkört, akkor már nem forogsz a Földdel együtt."
A vonatban nem azért maradsz egyhelyben mert a vonat levegőjével együtt mész, hanem mert lendületed van, ugyanakkora ebességgel haladsz, mint a vonat, ez nem fog egyik pillanatról a másikra megváltozni azért mert felugrottál.
Szerinted, ha a vonat nyitott (tehát a levegő nem a vonattal együtt megy) és felugrassz, akkor a vonat elmegy alattad?
"Mint már kitárgyaltuk: az egyetlen problémát a megfelelő hajtómű hiánya jelenti."
Azt hiszem egyértelműen én válaszoltam eddig ide a legtöbbet, de nem hiszem, hogy arra jutottam volna, hogy ez az egyetlen probléma. :)
Szóval akkor még egyszer a problémák:
1. Jelenleg nincs olyan ismert meghajtási módszer amivel a légkör fölé "emelkedhetnénk" és ott (további energiafelhasználás nélkül) "állva" maradhatnénk.
Az egyik lehetőség a repülés, mivel itt a levegő tartja meg a gépet, így nyilván nem emelkedhetünk a légkör fölé.
A másik lehetőség a kilövés és földkörüli pályára állás,ebben az esetben a légkör fölé kerülünk, de nem tudunk egy helyben megállni, hiszen ahhoz, hogy ne essünk le keringeni kell a föld körül.
2. Ha a földhöz képest nem akarunk mozogni, akkor valahogy "el kell vesztenünk" a lendületünket, azaz a Föld forgási (kerületi) sebességével megegyező sebességünket. Ez a repülőgép utasai számára pontosan ugyanolyan lenne, mintha egy 1700 km/h-val száguldó vonatban ülnének és az hirtelen megállna... nyilván mindenki nekicsapódna a falnak és szétplaccsanna.
3. Ha a fentieket valahogy sikerülne is megoldani (rengeteg pénz és energiafelhasznállással), akkor az út Párizsból Kínába (ugye Ázsiát hoztad példaként) nagyjából 17 óráig tartana (nem számolva a felemelkedést, fékezést, újbóli felgyorsulást és leszállást)... az eredeti 9-10 óra helyett.
Tehát van egy lehetetlen küldetés, amiben a lehetséges részek (légkör fölé emelkedést, stb) több millió dollárba kerülnek; fizikailag sokkal megterhelőbb az út (űrhajósnak kell hozzá lenni)... mindez egy olyan út helyett ami kb tízezred annyiba kerül, fele annyi ideig tart és bárki gond nélkül elviseli (fizikailag)
Jó, ne haragudj, nem neked szólt a hangnem, csak magamra vagyok dühös, hogy nem vagyok képes felfogni :D Jobban oda kellett volna figyelnem anno fizikán.
Utolsó kérdés: ugye ha nem forognánk a Föld körül, akkor lezuhannánk. De ha forgunk, akkor miért nem?
Utolsó utáni kérdés: ha a Földtől távolabb megyünk, akkor már nem forgunk... vagyis csak azért esnénk vissza a Földre, mert a Föld gravitációs mezeje visszahúz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!