Lehetséges lenne-e az, hogy élő sejteket elektromos árammal tápláljunk?
Az ötlet akkor jutott az eszembe, amikor egy dühödt vegán érveléseit olvastam. Másrészt eszembe jutott a Neon Genesis Evangelion mechái, amelyek "élőlények", melyek valami kábelről üzemelnek. Aztán ezzel a törekvéssel nemcsak a növényeket kíméljük meg, hanem még a baktériumokat (eredetileg a fekatarianizmust akartam kitalálni [ürülékkel való táplálkozás], csak akkor szegény bacikat öltük volna meg, emellet még undorító) is.
Az alapkonceptció: szénhidrát és zsír helyett elektromos árammal táplálnánk a sejteket. Ezután csak a közvetlen fehérjebevitelről (amelyet szintén elektromos árammal elő lehetne állítani a levegőben lévő nitrogénből és szén-dioxidból), foszforról, vízről kellene gondoskodni. Kakilni nem kailnánk többé, a rendszer feldolgozna minden dolgot, a mérgeket is átalakítaná hasznos anyaggá. Ezen rendszer pedig az ósdi belek helyére menne. Környezetkímélő, energiatakarékos, életeket mentenénk meg vele.
És a neve lehetne batterianizmus.
Ez kb olyan kérdés, mint lehetséges-e a vitorlás hajót egy vödör vízzel előre hajtani :)
Nem, nem lehetséges. Mivel a sejteket teljes mértékben át kéne alakítani. Azt, hogy energiáról beszélünk, az nem elektromos energia. Tehát a sejt nem képes belőle működni, osztódni. Így az egész értelmetlen.
Az ürülékkel való táplálkozás meg egy baromság. Azért ürülék, mert felesleges, salakanyag. Hiába eszed meg, nem táplálja a tested.
Tanulj biológiát, és magad is rájössz, hogy ez nem így megy :)
Az élőlények nem csak energianyerési célból táplálkoznak, tehát a kaja nem ekvivalens azzal, ami az autónak a benzin.
Ha belegondolsz, egy benzines autót se tudsz meghajtani árammal, még dízellel se (pedig az jobban hasonlít a nenzinre, mint az áram), elég macera lenne egy autóban a benzinmotort elektromosra cserélni. Most képzeld el, hogy a világ összes autóját egy órán belül áramossá akarod alakítani....
Még ha lehetséges lenne, akkor se tudnád egy élőlény összes sejtjét ésszerű időn belül áramossá alakítani, kicsit több sejt van mondjuk egy emberben, mint ahány autó a világon. (Kb 500 millió autó van a világon és száztrillió sejt egy emberben.)
Viszont ahogy mondtam, a kaja nem csak üzemenyag, hanem a sjet anyagainak forrása is. Vagyis mindenképpen szükség van ételrea az élethez.
Igazabol ha csak arra vagyunk kivancsiak, hogy pusztan az energia nyerest meg lehet-e oldani elektromos aram segitsegevel, akkor arra azt lehet mondani, hogy ELVILEG igen. Vannak olyan csatornak a sejt felszinnen, ami kemiai energia (ATP) felhasznalasaval allit elo elektromos feszultseget a sejtmembran ket oldala kozott. Ha megfeleloen tudjuk iranyitani a feszultseget, akkor egy megfeleloen modositott enzimmel ezt visszafele is meg lehet csinalni, tehat az altalunk letrehozott feszultseg kiegyenlitodese ATP szinteziset generalja. (tulajdonkeppen ez tortenik a mitokondriumokban is)
Nyilvan, mint az elottem szolok irtak ez a sejt eletben maradasahoz edeskeves, mert a sejteknek nem csak energiara van szukseg, hanem tapanyagokra, amikbol a sajat anyagait felepitheti.
Az egesz koncepcio ertelmetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!