Az ember hány másodpercig tud életben maradni az űrben, szkafander nélkül?
No meg ha mindez nem elég, esetleg egy f@sza kis légembólia?
Búvárbetegség. Ott is ha sokáig tartózkodnak a mélyvízben, ahol nagyobb a nyomás mint a felszínen, akkor csak nagyon lassan szabad a felszínre felemelkedniük, és nem szabad sokáig visszatartaniuk a levegőt, pont ilyen okok miatt. Mert nagyobb nyomáson több gáz oldódik a vérükben és azoknak szép lassan kell távoznia. Ha gyorsan jön föl, akkor a gázoknak nincs idejük a tüdőbe kerülni és buborékokat képeznek a vérben. Ha meg visszatartja, akkor a tüdeje kitágulhat, megsérülhet. És a felszínen még nincs is vákuum...
Előzőnek:
"Nagyobb nyomáson megnő a belélegzett gázok oldékonysága a vérplazmában és a szövetekben, így azok nagy mennyiségű nitrogéngázt, oxigéngázt és szén-dioxidot fognak tartalmazni. Ha az ember ezután hirtelen kisebb nyomású térbe kerül, a gázok oldékonysága lecsökken, így buborékok formájában kiválnak (elsősorban a nitrogéngáz). A gázbuborékok a kapillárisokba kerülve a környező sejtek oxigénhiányát okozzák, elsősorban az agyban, de az ízületekben, a bőrben és a tüdő ereiben is. Tünetei: szédülés, eszméletvesztés. Súlyos formában halálhoz vezethet.
Ha a nyomáscsökkenés lassan, fokozatosan következik be, a vérplazmából kis adagokban kiváló gázok a tüdőn keresztül folyamatosan eltávoznak, és nem képeznek nagyobb buborékokat a szervezetben."
Ezt olvad el, vagy nézz utána mielőtt mielőtt okoskodsz.
Gondolom a búvároknak is megmaradt azért a nyomás a tüdejében, mégis ott távozik a gáz. No további komment.
^Ezt nem tudom (mindenesetre kétlem), viszont azt hallottam (az angol QI műsorban, házigazdája Stephen Fry) hogy abban a pillanatban hogy kikerülsz a vákuumba, egyszerre sz*rsz, vizelsz, és hánysz, mert a kifelé igyekező levegő kinyomja ezeket.
Egyébként a NASA honlapja minden űrutazással kapcsolatos dologról elsőrangú információforrás, mindenfajta témáról vannak eredmények felrakva, pl. itt ír a keszonbetegség kockázatairól: [link]
A legutóbb találtam egy linket a vákuum hatásairól emberre, bár ez csak az űrbaleseteket vette alapul, de ezt most nem találom; viszont itt van az egyik legszélesebb körben linkelt cikk a hatásáról csimpánzokon: [link] (cirka 46 éves, lehet hogy ma már nem néznék olyan jó szemmel a csimpánz kísérleteket?)
"^Ezt nem tudom (mindenesetre kétlem), viszont azt hallottam (az angol QI műsorban, házigazdája Stephen Fry) hogy abban a pillanatban hogy kikerülsz a vákuumba, egyszerre sz*rsz, vizelsz, és hánysz, mert a kifelé igyekező levegő kinyomja ezeket. "
A perisztaltika nem engedi, hogy mindez valóban egyszerre megtörténjen, de lényegében a sorrend ott már úgyis mindegy. Bár a hányásban nem vagyok biztos, meg lehetne fogni, de ilyenre kinek van energiája, mikor éppen haldoklik?
A belső szerveidben megmarad a nyomás. Nem nyomakszik kifelé semmiféle levegő a véredből. Akkor nyomakodna, ha a tüdőmben nem lenne nyomás. De mivel van, ezért nem történik semmi ilyesmi. Te menj vissza gondolkodni, ha leírom legalább gondold végig mielőtt hülyeségeket írkálsz rá.
Ez így nem igaz! Igen is számít a nyomás különbség. Mármint hogy a fenébe ne számítana már??? Szerinted miért van komoly nyomás kiegyenlítő és sugárzás biztos felszerelés a szkafandernek
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!