Mitől függhet az, hogy egy embernek mennyi az IQ-szintje? Alapvetően örökletes sajátosság, vagy az élet folyamán szerzett készség-képesség, vagy e kettő együttesen?
Részben öröklött, mekkora a keret, amiben mozoghat az ember, szellemi fogyatékos nyilván nem lesz soha 130-as; függ attól, hogy gyerekkorban mennyit foglalkoznak az emberrel, tanulnak-e vele, motiválják-e, függ az életkortól, függ a szellemi szintentartástól, míg iskolába járunk, az agy dolgozik, de fizikai munka mellett mondjuk külön szellemi erőfeszítés mellett visszaesik.
Rengeteg dolgot meg kell nézni az ilyen következtetéshez. Ha a szülő nem szeretett tanulni, a gyerekét sem fogja erre buzdítani, pedig lehet, hogy jó géneket örökölt és a képessége meglenne hozzá, ezzel szemben egy gyengébb képességű gyerekkel mondjuk az intelligensebb szülei sokat foglalkoznak, akkor jobb eredményt érhet el.
Sok kutatás volt már ennek a kiderítésére.A tudósok-kutatók abban állapodtak meg hogy olyan 60% lehet amit öröklünk és 40% amit "kifejlesztünk".
Kifejleszteni az IQ-t pedig tanulás,önművelés,gondolkodtató feladatok megoldása útján lehet.
Bár ez is kétséges,ugyanis van egy volt osztálytársam,haverom aki 94%-os matek érettségit írt,azt az IQ tesztje meg 85-ös lett.Ami átlag alatti értelmi képességet jelent.Tehát valószínű hogy a matematikai gondolkodás nem fedi az intelligenciát.Mint ahogy ezt manapság sokan próbálják beállítani.
IQ alapján belőni az ember intelligenciáját, hülyeség. Vannak olyan képességek amiket mérni lehet valamennyire - pl. szerintem értékes adat lehet hogy valakinek mennyit bír el a rövid távú vagy a vizuális memóriája. De így összegezve, sok értelme nincs.
Eleve az IQ úgy számol hogy összeveti a "mentális korodat" az aktuálissal. Ha tudósabb vagy mint a kortársaid akkor magas IQ-t kapsz, ha elmaradtál alacsonyabbat. Az IQ tehát nem egy állandó abszolút érték hanem egy folyamatosan ingadozó valami, ami leginkább a haladásod mértékét méri, az adott IQ-tesztben elvárt témakörökben.
Bizonyos képességekre valószínűleg lehet következtetni, nemcsak a gének miatt hanem mert ahogy a szülők nevelték a kölyköt az kapásból meghatározó egyrészt az alapvető képességeiben másrészt a tanult dolgaiban. De szerintem ez a három: örökölt hajlamok, kisgyerekkorban kialakult képességek, későbbi tanulás, egyaránt fontosak.
Vicces megfogalmazás, de "az IQ az intelligencia-tesztek megírási képességét méri, nem a valódi intelligenciát". Ez is beleszólhat a kérdésbe; ha valaki nagyon sok IQ-tesztet oldott már meg, az jobb eredményt érhet el, mint aki életében először találkozik vele (ha "ugyanakkora az IQ-juk"). A többit az előttem szólóak leírták, legteljesebben talán az első válaszadó.
Hogy a gének milyen mértékű szerephez jutnak, az nem állapítható meg rendesen, őrült találgatás folyik a témában, semmi több. Amit tudunk, hogy poligénes, de ezen kívül semi sem biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!