Hol lehet, és mennyiért bevizsgáltatni egy anyagot, hogy mi az?
Az az igazság, hogy ilyen csak a helyszínelők ben van... Adnak valamit a köpenyes embernek, az meg megmondja, hogy gumi, autógmi, 92-es jaguár, meg, hogy melyik autókereskedőnél lehet kapni.
Ez a való világban úgy működik, hogy azt tudod csak ellenőrizni, hogy a cuccodan van-e X anyag, vagy Y. Ha nincs róla sejtésed, hogy mindek a jelenlétét akarod kimutatni, akkor nem lesz válasz.
De, ha mondjuk kreatint akarsz bemértni, akkor azt lehet, van-e benne, és mennyi fehérje, talán még azt is lehet ellenőrizni, hogy az tej vagy szójafehérje. De olyan sajnos nincs, hogy egy porra rámondják, hogy mi az...
Utolsó:
már hogyne lenne.
Mi adtunk le laborba speciális adalékokat bevizsgáltatni, hogy mit tartalmaz (tudnunk kellett, konkurencia terméke volt)és meg tudták állapítani. Csak sok anyagot kellett adni (nyilván egy helyszínelős köpet mennyiségből valóban nem lehet) és rohadt drága (több százezer) volt.
Ha konkrét anyagszintet méretsz (mondjuk kíváncsi vagy mennyi réz, kalcium, foszfor, stb...) van egy anyagban az nem is drága és sok anyag sem kell hozzá. Ez pár ezer forint anyagonként. Bár mondjuk ha 50 dolgot akarsz nézetni egy tápl. kiegészítőben az is sok.
döncike: Ne beszélj hülyeségeket. Igenis meg lehet mondani egy mintáról kvanti, ill. kvalitetíve is az összetételét (esetleg mindkettőt).
Pl. kromatográfiával. Parfümöknél rendszeres, hogy egy márkás parfümök összetételét állapítják meg LC-vel (liquid cromatography), majd gyakorlatilag ugyanazt az illatanyagot más néven eladják, jóval olcsóbban.
Mellesleg hozzátenném, hogy a mai módszerekkel már igen kis mennyiségű minta is használható (az előbb elhangzott módszer esetében ez már mikroliter nagyságrendű is lehet).
"döncike: Ne beszélj hülyeségeket. Igenis meg lehet mondani egy mintáról kvanti, ill. kvalitetíve is az összetételét (esetleg mindkettőt).
Pl. kromatográfiával."
Amigo, na álljunk csak meg egy szóra! Az életedben valaha csináltál már kromatográfiát??? Tudod mit mond meg bármilyen kromatográfia? Megmondom a kedvedért és a többiek kedvéért:
-Az anyag mobilitása olyan(!!) mint ennek a másik nyagnak
-Az anyag ugyan akkora tömegű, mint a másik anyag,
-Az anyag ugyan annál a acetonitril/só/pH-n jön le az oszlopról, mint a másik anyag.
Ennyit mond. Itt egy kromatogram hello: [link]
Na, mi a parfüm illatanyaga?
És az előtted szólónak: ami ti csináltattaatok az isugyan ez! Csak azért kellett hozzá SOKKKAL több anyag, mert mindenre megnézték: "Na mi ez a dzsuva? A-anyag? Nem. B-anyag? Nem. C-anyag? Nem..... X-anyag? Igen!" Ha tetszik, ha nem nincs olyan gép, amibe bedobod és kiadja, hogy mi van benne, márcsak azért is, mert egy méréssel szerintem szinte semmit komplikált anyagot nem lehet kimutatni, max egyszerű ionokat, pl kadmium. :-D
Sajnos fel kell világosítsalak: tudom, mi a kromatográfia, spektroszkópia. De ha mégsem, akkor viszont a fél éves kémiai analízis kurzusom semmit nem ért (amit Magyarország egyik vezető személyisége tartott ebben a témakörben). A kromatogramokat pedig manapság számítógépes programok elemzik ki a retenciós idő/görbe alatti terület figyelembe vételével (LC, GC, MS, csatolt rendszerek). Ezek pedig valószínűségi adatokat adnak meg, szép sorban jelezve a potenciális lehetőségekkel. És nem azt mondtam, hogy egyetlen méréssel mindent meg lehet állapítani. Viszont ezek egymás után (párhuzamosan) végzett mérései során gyakorlatilag minimálisra nyúzhatjuk a tévedést. Teszem azt, IR-spektroszkópia után megvizsgáljuk Raman-spektroszkópia módszerével is... Manapság már az FTIR-technológiák terjedtek el.
Ennyire nem kéne hülyének nézni a másikat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!