Mi a fittyfene az a húrelmélet?
Hu, hát nagyon egyszerűen:
Az elmélet szerint minden elemi részecske (tehát az atomokat alkotó részek részei) egyfajta frekvencián rezgő, 10-en akárhány dimenzióban felcsavarodott húrokból tevődnek össze.
Az elmélet egyik fontos része a több dimenzió léte (tizen, vagy huszon valahánynál tartanak azt hiszem).
Ami nagyon jó benne: képes magyarázatot adni eléggé sok kvantumszinten történő érdekes viselkedésre, illetve, hogy miért ilyen gyenge erő a gravitáció, plusz, egy lehetséges magyarázatot a világmindenség kialakulására :)
Ajánlom figyelmedbe a wikipédiát (inkább az angolt, ott részletesebb) nagyon érdekes olvasmány.
De ez a mai napig elmélet, bár egyre szélesebb körben foglalkoznak vele, de bizonyítást még nem nyert, de ígéretesek a számítások. Persze egyelőre csak matematikai úton :)
Kísérlet a természet törvényeinek egységes leírására. Nagy tömegek, távolságok esetén az általános relativitás elmélet adja meg világunk legpontosabb leírását. Nem csak leírja, meg is magyarázza az összefüggések okait, valamit magyarázatot ad a gravitáció jelenségére. Viszont teljes csődöt mond a pici (szubatomi) méretek tartományában. Itt a kvantummechanika veszi át a szerepét, ami szintén az erős, gyenge és elektromágneses kölcsönhatást is leírja. Mivel a fizikusokat zavarja ez a kettősség (a filozófusokat még jobban), nagy álmuk ezt a két tulajdonképpen egymásnak ellentmondó elméletet egyesítsék. Az erre tett egyik kísérlet a húrelmélet.
Nem mondod?!
Na szóval az atomokat tovább bontva még kisebb elemekre jutunk, sata sata, és azokat is tovább bontva húrokat.
Ez az u.n. kvantum állapot. A gravitációs, a fizikai és a tér-idő törvényei nem érvényesek.
Lényegében, és szakszavak nélkül ennyi.
De ez csak elmélet.
Egy egész jó leírás, figyelmesen olvasva egy bölcsész is megértheti:
Ez az egyszerű válasz:
A húrelmélet azt feltételezi, hogy az atomok igazából energiaszálakból épülnek fel, melyek folyamatosan rezegnek, és ezek rezgései jelentik a különböző elemi részecskéket. Például minden rezgés más elemi részecskét jelöl, de ez már rég a kvantummechanika határa. Ide tartozik a 4 alaperő:
gravitáció, elektromágnesesség, erős kölcsönhatás, amelyik az atomok protonjait és elektronjait egybetartja, és az utolsó a gyenge kölcsönhatás mely az atomok radioaktivitásakor átalakítja a protonokat neutronokká.
Itt egy link ehhez: http://www.youtube.com/watch?v=XYnKi7gdM2g
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!